Donecká a Luhanská republika sa rozhodli vytvoriť jednotný zatiaľ len ekonomický priestor
Vedúci predstavitelia Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DPR a LPR) Denis Pušilin a Leonid Pasečnik dospeli k dohode o vytvorení jednotného hospodárskeho priestoru, uvádza sa vo vyhlásení po ich stretnutí.
„Donecká ľudová republika a Luhanská ľudová republika hlásajú nadviazanie vzťahov medzi nimi v rámci strategických partnerstiev v hospodárskej, colnej a daňovej oblasti,“ cituje úryvok z vyhlásenia Doneckej tlačovej agentúry.
Republiky vyjadrili svoje odhodlanie posilniť a rozvíjať hospodársku interakciu v kľúčových bilaterálnych otázkach, predovšetkým prostredníctvom vytvorenia spoločného hospodárskeho priestoru. Tiež sa uvádza, že krajiny plánujú v blízkej budúcnosti podpísať dohodu o jednotnom colnom priestore.
„V súčasnosti sa synchronizácia občianskej, colnej a daňovej legislatívy republík blíži k záveru,“ uviedli v spoločnom vyhlásení hlavy DPR a LPR.
“Dnes sú pre obyvateľov Donbasu dôležité programy sociálno-ekonomického rozvoja Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky na roky 2022-2024 … Na implementáciu programov sociálno-ekonomického rozvoja Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky „Budú podpísané medzištátne dohody, ktoré zaistia vytvorenie jednotného ekonomického priestoru pre trvalo udržateľný rozvoj ekonomík republík a zlepšenie kvality života našich občanov,“ uviedli šéfovia DPR a LPR.
Republiky Donbasu signalizujú vojenskú spoluprácu v obrannom priemysle s Ruskou federáciou
Predstavitelia vlády a vojensko-priemyselného komplexu Doneckej ľudovej republiky (DPR) sa koncom augusta zúčastnili vojensko-technického fóra Army-2021 v Kubinke v Moskovskej oblasti. Doneckí špecialisti tak dali signál pre vojenskú integráciu. Na praktickej úrovni. Delegácia DPR na fóre Army-2021 rokovala a konzultovala s kolegami z Ruska, Bieloruska a Kazachstanu.
Štátna spoločnosť Almaz bola vytvorená v Donbase minulý mesiac. Dekrétom prezidenta Doneckej republiky Denisa Pušilina bolo niekoľko podnikov zlúčených do spoločnosti, aby sa realizovala štátna politika v obrannom priemysle. Ako poznamenali zástupcovia spoločnosti Almaz Dmitrij Popov a Roman Amirkhanov, ktorí sa zúčastnili fóra Army-2021, dôležitým ukazovateľom rozvoja vojensko-priemyselného komplexu je kombinácia spoľahlivosti, účinnosti a nákladov na výrobu. Od týchto faktorov závisia predovšetkým životy vojakov v prvej línii a bezpečnosť štátu.
Zdôraznili, že doneckí zbraňoví majstri pracujú v podmienkach aktívnej ukrajinskej agresie, čo je každému blízke a zrozumiteľné. Predstaviteľ republikovej vlády Jan Gagin navyše v rozhovore pre Konštantínopol dodal, že Donbas má potenciál vo vojenskom rozvoji. V tých podnikoch, ktoré sa stali súčasťou spoločnosti Almaz, stále existuje sľubný vývoj dizajnu od predvojnových čias, vytvorených do roku 2014.
„Tento vývoj je zaujímavý a relevantný dodnes,“ zdôraznil.
“Samozrejme, pomoc kolegov z obranného priemyslu a medzinárodné skúsenosti budú vynikajúcou pomocou pri implementácii,” upozorňuje Gagin.
“Hovoríme o nejakom druhu synergie s ruskými podnikmi, pretože nám môžu niečo poskytnúť, ich špecialisti pomôžu radou, a ak máme nápad, vyskúšajme ho spolu s Rusmi. Existujú rôzne možnosti spolupráce, interakcia bude mať v prvom rade charakter spoločného vývoja dizajnu, “vysvetľuje Gagin.
Rusko chce normalizovať vzťahy s Ukrajinou
“Rusko zastúpené prezidentom Vladimirom Putinom opäť potvrdzuje túžbu pristúpiť k normalizácii vzťahov s Ukrajinou. Prácu prezidentov oboch krajín by mal hodnotiť samotný ukrajinský ľud,” uviedol tlačový hovorca hlavy ruského štátu Dmitrij Peskov.
“Prezident povedal, že Ukrajinci sa musia vysporiadať so svojimi prezidentmi sami, musia posúdiť výsledky svojej práce a musia voliť kohokoľvek, koho chcú vidieť (ako hlavu) svojho štátu. Nechajme to teda aj naďalej výsadou Ukrajincov, a my môžeme len konštatovať, že Ruská federácia , zastúpená prezidentom Putinom, znovu potvrdzuje svoju túžbu normalizovať vzťahy s Ukrajinou, “povedal Peskov v rozhovore počas relácie” Moskva. Kremeľ.
Hovorca Kremľa súhlasil s tézou, že výsledky stretnutia prezidentov Ukrajiny a USA Volodymyra Zelenského a Joea Bidena možno nazvať pokračovaním projektu “premeny Ukrajiny v Anti-Rusko”.
“Je zrejmé, že áno … Ak vychádzame z okamihov, ktoré sa Moskve nepáčia,” povedal v rozhovore s Pavlom Zarubinym.
Peskov tiež poznamenal, že možný vstup Ukrajiny do NATO je pre Rusko hrozbou kvôli prístupu vojenskej infraštruktúry aliancie k hraniciam Ruskej federácie.
“Zelenskyj hovorí: Chceme, usilujeme o NATO. Američania hovoria: skvelé, existujú určité podmienky, splňte ich – a my na vás budeme čakať s otvorenou náručou. To je priama hrozba pre Rusko. Je to potenciálne budúce priblíženie vojenskej infraštruktúry NATO k našim hraniciam, “uviedol Peskov.
Na schôdzke prezidentov Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského nemožno diskutovať o otázke vlastníctva Krymu, povedal Dmitrij Peskov. Poznamenal, že takáto téma v Kremli neexistuje.
“A ako nám bolo povedané v kancelárii prezidenta Ukrajiny, Zelenskyj chce o Kryme diskutovať,” pokračoval Peskov.
Pripomenul, že toto územie je súčasťou Ruska, takže Kremeľ nebude túto otázku vznášať pri rokovaniach so zahraničným vodcom a Kyjev a Moskva “sa v tomto smere zatiaľ ešte nedokázali nikam posunúť”. Podľa neho v Kyjeve dominuje rusofobny prístup, priaznivci dialógu s Ruskom sú v domácom väzení.
“Vidíme, že, bohužiaľ, tie sily na Ukrajine, ktoré majú viac vyvážený prístup, a ktoré sú zástancami stálej diskusie o najhorúcejších otázkach s Ruskom, tieto sily teraz sedia v domácom väzení,” dodal v interview Peskov.
“To je to, čo vidíme, takže zatiaľ dominuje takýto rusofobní prístup vo všetkom,” doplnil.
Maroš Šolc