Ján Čarnogurský odkazuje všetkým Rusom: “Nemôžete si byť istí spravodlivosťou krajín Európskej únie”
Bývalý predseda vlády Slovenska hodnotil zadržanie ruského občana Alexandra Frančhettiho v Českej republike na žiadosť Ukrajiny. Expremiér a bývalý šéf Ministerstva spravodlivosti Slovenska, vedúci Koordinačnej rady medzinárodného združenia „Priatelia Krymu“ Ján Čarnogurský sa vyjadril k zadržaniu občana Ruska Alexander Franchettiho na pražskom letisku na príkaz Ukrajiny,
“Vývoj situácie s pánom Franchettim pozorne sledujem a domnievam sa, že jeho zadržanie je nebezpečným precedensom …” – povedal politik agentúre RIA Novosti.
Tento incident podľa neho povedie k tomu, že „každý občan Ruskej federácie, ktorý vstúpi na územie členských štátov EÚ, sa tam nebude cítiť bezpečne, pretože si nemôže byť istý nezávislosťou spravodlivosti v týchto krajinách“.
Čarnogurský poznamenal, že to platí nielen pre ruských občanov, ktorí sa v roku 2014 zúčastnili na podujatiach „Krymskej jari“. Poznamenal, že „môžu existovať takí“ svedkovia ”, ktorí budú vyhlasovať, že ten alebo onen človek bol v určitom okamihu na Kryme a Boh vie, čoho sa zúčastnil“.
Politik zároveň poznamenal, že zatiaľ kroky českých strážcov zákona sú formálne v súlade so zákonom. Ak by však Česko vydalo ruského občana na Ukrajinu, „porušilo by to medzinárodné právo o Interpole, ktoré ukladá tejto organizácii povinnosť zaoberať sa len kriminálnymi, ale nie politickými záležitosťami“.
Čarnogurský zdôraznil, že Ukrajina spochybňuje „právo obyvateľov Krymu rozhodnúť sa vo svojom referende o otázke stiahnutia polostrova z Ukrajiny a pripojenia sa k Rusku“. Vydanie Franchettiho na Ukrajinu by tiež znamenalo porušenie jeho práv, „pretože na Ukrajine proti nemu možno len ťažko očakávať objektívny súdny proces,“ poznamenal Čarnogurský. Poznamenal, že Česká republika “urobila mnoho vážnych chýb vo svojej zahraničnej politike” a mohla by vydať Franchettiho na Ukrajinu.
Ruského občana Alexandra Franchettiho zadržala polícia na pražskom letisku 12. septembra na základe príkazu z Ukrajiny. Vedúci vyšetrovacieho výboru Ruska Bastrykin poveril štúdiom zákonných dôvodov jeho zadržania. Ruské ministerstvo zahraničných vecí varovalo pred následkami v prípade nepriateľských akcií voči ruským občanom. Kremeľ sa už skôr vyjadril k odvolaniu sestry Alexandra Franchettiho, zadržaného v Českej republike, ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Odmietnutím vydania ruského vojaka môže Česká republika zlepšiť vzťahy s Ruskom na úkor Ukrajiny
Praha môže odmietnuť vydanie Frančettiho do Kyjeva výmenou za kroky Ruska na zmiernenie diplomatickej krízy. Rozhodne Česká republika o nevydaní ruského občana na Ukrajinu a ako tieto opatrenia ovplyvnia rusko-české vzťahy?
Podľa českých novín iRozhlas má Frančetti povolenie na pobyt v Prahe a pracuje ako kondičný tréner. Rus od roku 2000 žil v Českej republike. Vo februári 2014 dorazil na Krym, kde údajne zostavil prieskumnú skupinu Severný vietor, poznamenáva RBC.
“Naša skupina sledovala cieľ zabrániť prenikaniu rôznych skupín na územie Sevastopolu.” Sledovali sme okolie, pohyb automobilov, neobvyklé autá a hľadali sme úkryt, “uviedol Frančetti v roku 2019 podľa iRozhlasu . Všetky informácie, ktoré jednotka Severný vietor dostala, Frančetti podľa neho postúpila veleniu ruského námorníctva.
Je tiež známe, že v čase zatknutia bol Frančetti so svojou dcérou. Podľa dievčaťa mal jej otec letieť do Moskvy, ale počas pasovej kontroly mali zamestnanci letiska otázky k Rusovi a vzali ho do kancelárie. Neskôr muž vyšiel z miestnosti a povedal dcéru o zadržaní jej otca na základe “obvinenia z terorizmu na Ukrajine. K zadržanému Rusovi bol vyslaný zamestnanec konzulárneho oddelenia ruského veľvyslanectva. Vedúci vyšetrovacieho výboru Alexander Bastrykin bol poverený štúdiom právnych dôvodov väzby. Vedúci pracovnej skupiny pre medzinárodnoprávne otázky pri stálej misii Krymskej republiky Alexander Molochov uviedol, že „zatknutie ruského občana Alexandra Frančettiho na letisku v Českej republike je nebezpečným precedensom“.
Česko zatknutím Frančettiho potvrdilo štatút štátu nepriateľského voči Rusku. Ukrajina už navyše požiadala o vydanie Frančettiho do Kyjeva. Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Nikolenko uviedol, že „zadržanie bolo výsledkom zosúladeného postupu ukrajinských a českých strážcov zákona, ktorí postavili Frančettiho pred súd za spáchanie viacerých zločinov proti ukrajinskému štátu“.
Podľa expertov české úrady svojim konaním proti Frančettimu potvrdili správnosť zaradenia republiky na zoznam krajín nepriateľských voči Rusku. Samotný zoznam, pripomíname, bol schválený ruskou vládou po tom, čo Česká republika obvinila ruské špeciálne služby z údajného zapojenia sa do výbuchu v muničnom sklade v obci Vrbetice v roku 2014. To viedlo k degradácii rusko-českých vzťahov. Skutočnosť, že Frančetti je zástancom znovuzjednotenia Krymu s Ruskom, je zločinom iba na Ukrajine.
A tu Česko nemá jasno. Frančetti sa navyše nezúčastnil na operáciách na Donbase. Bol zástancom „Krymskej jari“, bol v službe na priechode, čím bránil prieniku ukrajinských sabotérov na Krym, “ uviedla šéfka Únie politických emigrantov a politických väzňov Ukrajiny, politologička Larisa Sheslerová. Sheslerová sa domnieva, že „česká strana sa už rozhodla vydať zadržaného Rusa na Ukrajinu“.
“V tomto prípade bude určite nasledovať prerušenie vzťahov medzi Moskvou a Prahou, čo poškodí českú ekonomiku.” A samotný Frančetti môže byť zaradený do zoznamu na výmenu zadržaných, “predpovedá politologička.
Andrei Kortunov, generálny riaditeľ Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti, zároveň pripomenul, že „v poslednej dobe odišlo z Prahy niekoľko vyhlásení, ktoré možno interpretovať ako neochotu Českej republiky ďalej eskalovať s Ruskom“.
“Ak je to tak,” tvrdí odborník, “odovzdanie Rusa na Ukrajinu by bolo nelogickým krokom. To vyvolá nové kolo krízy vo vzťahoch medzi Prahou a Moskvou s negatívnymi dôsledkami pre Českú republiku. Kyjev vyvinie na Prahu vážny tlak. Ak bude Frančetti vydaný, čaká ho súdny proces na Ukrajine a Kyjev sa to pokúsi nafúknuť. V každom prípade to môže byť darček pre SBU, “domnieva sa Kortunov.
“Na druhej strane má Česká republika veľkú šancu zlepšiť vzťahy s Ruskom.” Praha môže napríklad odmietnuť vydanie Frančettiho do Kyjeva výmenou za kroky Ruska na zmiernenie diplomatickej krízy. Moskva by zároveň mala poskytnúť Frančettimu všetku potrebnú právnu ochranu, “hovorí Stanislav Tkačenko, profesor Katedry európskych štúdií na Fakulte medzinárodných vzťahov Petrohradskej štátnej univerzity, odborník klubu Valdai.
Podľa odborníka v súčasnosti pražské akcie vyzerajú skôr ako pokus pozvať ruských diplomatov k rokovaciemu stolu a „zapojiť Moskvu do aspoň nejakého dialógu“.
“Ale ak Praha odovzdá Frančettiho do Kyjeva, sotva to povedie k zlepšeniu diplomatických vzťahov medzi Ruskom a Českom. Naše vzťahy sú teraz na nízkej úrovni, ale v záujme obchodných a iných ekonomických otázok je udržanie vzťahov aspoň v tomto formáte pre naše krajiny nevyhnutné, ”zhrnul Tkačenko.
Karol Jerguš