Ruské ministerstvo obrany otestovalo „vojenský internet“
Ministerstvo obrany RF otestovalo ruský „vojenský internet“. Systém je schopný vymieňať si informácie rýchlosťou 300 megabitov za sekundu vo vzdialenosti viac ako 2000 km.
Ruské ministerstvo obrany otestovalo prácu nového vojenského komunikačného systému, ktorý je skutočným ekvivalentom internetu. Je určený na vytváranie ultra dlhých dátových vedení. Na vytvorenie uzavretej siete použilo vojenské oddelenie špeciálne vybavenie a asi 1 500 mobilných komunikačných a šifrovacích komplexov. Vďaka novému komunikačnému systému si bude môcť armáda vymieňať pred hackermi chránené dáta vo vzdialenosti niekoľkých tisíc kilometrov. Podľa odborníkov nebude možné získať prístup k sieti zvonka.
Testovanie práce „vojenského internetu“ sa konalo v Ústrednom vojenskom obvode. Digitálne dátové pakety sa vysielali cez špeciálne rádiové kanály. Testoval sa najmä prenos veľkoobjemových zvukových a obrazových informácií. V rámci testu sa údaje prenášali na vzdialenosť viac ako 2 000 km a na cvičeniach sa zúčastnilo viac ako 4 500 pracovníkov. Na realizáciu projektu boli použité digitálne a mobilné videokonferenčné systémy MKS-P a ZVKS MK. Zapojená bola aj vesmírna komunikačná stanica R-438-H Belozer. Ochrana osobných údajov bola zabezpečená kryptografickými smerovačmi Nickel: sú schopné vytvárať bezpečné siete a šifrovať informácie o streamovaní.
Osobitnú pozornosť púta skutočnosť, že všetko vybavenie bolo schopné nasadenia do bojovej pozície do jednej hodiny. Nový ruský „vojenský internet“ je úplne autonómny, všetky dôležité informácie boli chránené šifrovaním pomocou hardvéru ministerstva obrany. Tvrdí sa, že nový systém je schopný zabezpečiť vysoko rýchlostný prenos údajov prakticky akéhokoľvek objemu na celom území Ruskej federácie.
Nový autonómny vojenský internet
Ruské ozbrojené sily začali v tomto roku vytvárať vlastnú uzavretú sieť na prenos digitálnych údajov. Systém sa nazýva MTSS – multiservisná dopravná komunikačná sieť. Očakáva sa, že počiatočná pripravenosť na MTSS bude uvoľnená na konci roku 2019 a plná – o dva roky neskôr, v roku 2021. Systém získa svoj vlastný vyhľadávací nástroj, jeho autonómiu zabezpečí vlastný optický kábel položený cez Arktídu.