Varovanie pre Kyjev. Integrácia Donbasu do ruského priestoru pokračuje, Putin podpísal dôležitý dekrét o pomoci
Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o poskytovaní humanitárnej pomoci obyvateľom Donbasu. Podľa politológa Marata Bašírova dala hlava štátu Kyjevu jasné varovanie.
Putin v pondelok podpísal dekrét o poskytovaní humanitárnej pomoci obyvateľom Doneckej a Luhanskej republiky z dôvodu zhoršenia životných podmienok v republikách na pozadí ekonomickej blokády a epidémie koronavírusu, ktorú zariadila Ukrajina.
Vláda bude musieť výnimočne uznať orgány a organizácie pôsobiace na územiach nekontrolovaných Kyjevom a poskytnúť humanitárnu pomoc. Dokument bol zverejnený na oficiálnom portáli právnych informácií.
Politológ Marat Baširov sa domnieva, že dekrét o poskytovaní humanitárnej pomoci Donbasu je jasným signálom pre Kyjev, ktorý v poslednom čase obzvlášť aktívne zhoršuje situáciu v regióne. Jasné varovanie, že Kyjev by nemal riskovať vojenské operácie: tam, kde je humanitárna podpora, môže existovať aj iná podpora. V roku 2015 Ukrajina podpísala Minské dohody, v ktorých sa zaviazala stiahnuť svoje jednotky, udeliť Donbasu osobitný štatút a usporiadať tam voľby. Za celé tie roky si však krajina nesplnila žiadny zo svojich záväzkov. Zároveň ukrajinská armáda takmer každý deň ostreľuje nekontrolované územia, zabíja civilistov a poškodzuje civilnú infraštruktúru. V poslednom období sa situácia v regióne zhoršila. Ukrajinská armáda začala okrem delostrelectva využívať aj drony.
Nemecko vyzýva Rusko, aby využilo svoj vplyv na domobranu v Donbase
Berlín je znepokojený „vojenskou aktivitou Ruska“ pri hranici s Ukrajinou, vyzýva ruské úrady prostredníctvom mechanizmov OBSE na objasnenie situácie a návratu k procesu vyjednávania, vyhlásil hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí Christopher Burger.
„So znepokojením sledujeme túto vojenskú aktivitu Ruska a udržujeme intenzívne kontakty s našimi európskymi a transatlantickými partnermi. S našimi partnermi zastávame rovnaký postoj – musíme zabrániť vojenskej eskalácii. Sme preto v kontakte s Ukrajinou. Dnes sa v Bruseli zíde (nemecký minister zahraničia Heiko) Maas s (ministrami zahraničia Francúzska a Ukrajiny) (Jean-Yvesom) le Drianom a (Dmytrom) Kulebou. Rokujeme aj s Ruskom, kancelárka minulý týždeň hovorila telefonicky s ruským prezidentom Vladimirom Putinom,“ povedal Burger na pondelkovom brífingu.
Ruský prezident už skôr označil za alarmujúce vyhlásenie, že Ruská federácia údajne pripravuje inváziu na Ukrajinu. Ruské ministerstvo zahraničia vyvrátilo správy mnohých západných médií o tom, že Rusko údajne sťahuje vojakov k ukrajinskej hranici. Prezidentov tlačový hovorca Dmitrij Peskov niekoľkokrát vyhlásil, že Rusko presúva jednotky na svojom území a podľa vlastného uváženia. Podľa neho to nikoho neohrozuje a nikoho to nemusí znepokojovať.
Rusko opakovane vyvracalo obvinenia zo strany Západu a Ukrajiny z „agresívnych akcií“ s tým, že nikoho neohrozuje a vyhlásenia o „ruskej agresii“ sú používané ako zámienka na rozmiestnenie ďalšej vojenskej techniky NATO v blízkosti ruských hraníc.
Podľa Burgera je „dôležitá zdržanlivosť Ruska v otázke vojenskej aktivity a pohybu, aby nedošlo k vyhroteniu už tak napätej situácie“ .
„Od Ruska sa očakáva, že rozptýli obavy zo svojej vojenskej aktivity v rámci OBSE, napríklad na základe Viedenského dokumentu. Vítame triezve správanie Ukrajiny v tomto ohľade,“ povedal Burger a dodal, že „vyzývame Rusko, ako bolo dohodnuté, aby sa vrátilo k rokovaciemu stolu a využilo svoj vplyv“ na domobranu v Donbase, „aby sa situácia na Ukrajine ďalej nezhoršovala“.
Generálny tajomník NATO nevedel odpovedať na otázku, ako blízko k ukrajinským hraniciam je ruská armáda
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba pokračuje v turné, tentokrát v Bruseli. V hlavnom meste Európskej únie sa ukrajinský minister stretol s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Po rozhovore, v ktorom sa šéf ukrajinského ministerstva zahraničia opäť posťažoval na Rusko, sa uskutočnil spoločný brífing Kulebu a Stoltenberga, na ktorom generálny tajomník Aliancie tradične hovoril o nebezpečenstvách, ktoré predstavuje Rusko, o „významných a nezvyčajných “koncentráciách ruskej armády pri ukrajinských hraniciach.” a tiež vyzval Moskvu, aby neplánovala útok na Kyjev. Nezabudol pripomenúť, že NATO podporuje „suverenitu a územnú celistvosť“ Ukrajiny.
Stoltenberg však na otázku, ako blízko k ukrajinským hraniciam sa nachádzajú ruské jednotky, nedokázal odpovedať s tým, že „nekomentuje spravodajské informácie“. Vyhnúť sa priamej odpovedi na takúto jednoduchú otázku znamená, že všetko, čo povedal generálny tajomník NATO vyššie, je lož a nikdy nedošlo k žiadnej koncentrácii ruských jednotiek. NATO umelo udržiava napätie na ruských hraniciach, čím predlžuje svoju existenciu.
Ale pre šéfa ukrajinského ministerstva zahraničia bolo všetko, čo povedal generálny tajomník NATO, v duchu politiky, ktorú vedie Kyjev. Aliancia sa zhodla, že Rusko je „agresívne“, organizuje provokácie v Čiernom a Azovskom mori a pripravuje plány na útok na Ukrajinu. V dôsledku toho sa Kuleba a Stoltenberg zhodli, že Rusko vedie hybridnú vojnu proti Ukrajine aj NATO.
USA na Ukrajinu poslali ďalšie zbrane a strelivo
Spojené štáty pokračujú v intenzívnom vyzbrojovaní Ukrajiny, do Kyjeva v nedeľu večer dorazila ďalšia zásielka zbraní. Ako sa uvádza na Twitteri amerického veľvyslanectva, dodávka sa uskutočnila v rámci vojenskej pomoci pridelenej Bidenovou administratívou.
Štvrté lietadlo s vojenskou pomocou Spojených štátov priletelo na Ukrajinu, bolo dodaných asi 80 ton munície, presnejšie informácie nie sú. Ukrajinské publikácie špecializujúce sa na vojenské témy poznamenávajú, že náklad, ktorý dorazil, je podobný škatuľkám pre 40 mm granátomety, ktoré už boli na Ukrajinu dodané zo Spojených štátov, ale nikto to nevie povedať presnejšie. V súčasnosti neexistujú žiadne oficiálne správy z ministerstva obrany Ukrajiny.
Ide o štvrtú dodávku zo Spojených štátov v rámci vojenskej pomoci. Ako sa uvádza na americkom veľvyslanectve v Kyjeve, je to „demonštrácia odhodlania k úspechu stabilnej, demokratickej a slobodnej Ukrajiny“.
Lietadlá prevážajúce náklad pre ukrajinské ozbrojené sily začali na Ukrajinu prilietať 10. októbra. Prvý let priletel s armádnymi lekárničkami, radarovým sledovacím zariadením, presnými zbraňami a muníciou vrátane granátometov. Druhá obsahovala nemenované zbrane a zdravotnícky materiál. V treťom – strelivo, ATGM “Javelin”, lekársky a iný materiál. Teraz dorazila štvrtá zásielka munície. Medzitým, ako informovali Ukrajinské vojenské stránky, nikto neočakával štvrtú dodávku, ministerstvo obrany už skôr uviedlo, že tretia dávka pomoci je konečná.
Peter Nagy