Skrývajú skutočné čísla. Pentagon uvádzal nižší počet zabitých civilistov v Sýrii, Iraku a Afganistane
Vojenské vedenie Spojených štátov tají údaje o veľkom počte civilných obetí vrátane detí pri leteckých útokoch v Sýrii, Iraku a Afganistane za posledných niekoľko rokov, píše „The New York Times“.
Noviny mali k dispozícii viac ako 1300 interných dokumentov Pentagonu, z ktorých vyplýva, že vedenie rezortu nevykonalo plnohodnotné vyšetrovanie takýchto incidentov a neprijalo ani opatrenia, ktoré by im v budúcnosti zabránili.
Podľa oficiálnych štatistík bolo od roku 2014 pri útokoch proti militantom Islamského štátu v Sýrii a Iraku zabitých 1 417 civilistov a od roku 2018 zahynulo v Afganistane ďalších 188 civilistov. Okrem toho boli správy o civilných obetiach systematicky „odmietané“, pretože na videozáberoch neboli žiadne telá, hoci zábery boli často príliš krátke, než aby sa podľa nich dalo súdiť. Novinári zdôrazňujú, že iba v „necelých desiatich“ prípadoch došlo k ďalším výplatám odškodnenia z americkej strany.
Novinári denníka „The New York Times“ analyzovali materiály, ktoré mali k dispozícii a dospeli k záveru, že „stovky obetí“ neboli brané do úvahy a teraz nie je možné určiť ich presný počet.
Hovorca Ústredného velenia USA Bill Urban v reakcii na vyšetrovanie NYT uviedol, že „aj pri najlepšej technológii na svete sa vyskytujú chyby v dôsledku neúplných informácií alebo nesprávnej interpretácie“. Dodal, že ak bol nálet vykonaný s najúplnejšími informáciami a boli splnené všetky úlohy, civilné obete nie sú dôvodom na disciplinárne konanie.
V novembri New York Times uviedol, že americká armáda o náletoch v Sýrii v marci 2019, počas ktorých zahynuli desiatky civilistov, mlčala a nekonalo sa žiadne dôkladné vyšetrovanie tejto udalosti. Novinári upozorňujú, že útok na Baguz mal za následok jeden z najväčších počtov civilných obetí za celé obdobie bojov proti IS, ale Pentagon to nikdy oficiálne nepriznal.
Karol Jerguš