Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

„Trojitý ruský úder“. Izraelský analytik Jakov Kedmi vymenoval čo zarazilo Spojené štáty v uplynulom roku

Uplynulý rok 2021 bol pre Pentagon ťažký. Ruský vojensko-priemyselný komplex uštedril Američanom „nové facky“, povedal vojenský expert Jakov Kedmi na kanáli YouTube „Soloviev LIVE“ a doplnil, že Spojené štáty sa už vzdali pred Ruskom. Moskva dala Američanom „nové facky“ tým, že oznámila nový vojenský vývoj. Podľa odborníka ani nehovoríme o Zirkone, hoci táto hypersonická strela určite Pentagon „zastavila“.


 

Kedmi pripomenul, že tento rok sa objavila ľahká stíhačka Su-75, čo okamžite prinútilo Spojené štáty spochybniť účinnosť amerických stíhačiek F-22 a F-35. Akousi „čerešničkou na torte“ sa stalo prijatie prvých protilietadlových raketových systémov S-550. Ich oblasť pokrytia dokonca pokrýva blízky vesmír.

„Toto bolo najväčšie prekvapenie pre Spojené štáty. Úder, na ktorý nie je čím reagovať, “poznamenal odborník.

 

Systém S-550: Zatiaľ čo sa S-500 zaoberá hypersonickými hrozbami, bude čeliť balistickým raketám

 

Rusko koncom roka zasiahlo ďalšími dvoma údermi, a to viac v politickom než vojenskom ringu. Po prvé, Moskva dala NATO ultimátum a požadovala záruky vlastnej bezpečnosti. Potom prezident Vladimir Putin povedal, že Ruská federácia už nemá záujem o tucet zbytočných rokovaní, ale o konkrétne rozhodnutia. Ruský vodca zobral pôdu spod nôh Spojených štátov.

 

Politika Moskvy sa začína podobať na politiku Izraela

Rusko, podobne ako Izrael, začína zvažovať možnosť preventívnych úderov proti svojim protivníkom a riešenie možných problémov skôr, ako nastanú. Myslí si to izraelský politológ a bývalý šéf služby Nativ Jakov Kedmi, ktorý o tom hovorí v kontexte vzťahov medzi Ruskom a NATO.

 

Expert pripomenul, že Izrael v prípade potreby útočí na územia susedných krajín, ak ohrozujú bezpečnosť židovského štátu. Izraelčania napríklad týždeň pred spustením reaktora zhodili bomby na jadrové centrum v Iraku. Tel Aviv sa zameriava aj na proiránske skupiny v Sýrii, ktoré dodávajú zbrane bojovníkom Hizballáhu v Libanone. Izrael tak vopred eliminuje potenciálne hrozby pre svoju existenciu.

 

Podobná situácia teraz nastáva v Európe vo vzťahu k Rusku. Napríklad v Rumunsku Severoatlantická aliancia uviedla do prevádzky zariadenie protiraketovej obrany podobné tomu, ktoré bude čoskoro fungovať v Poľsku. Západ bude môcť zostreliť balistické rakety vypustené Moskvou, čím sa zníži účinnosť ruských strategických raketových síl. Do určitej miery je narušená bezpečnosť Ruska aj leteckými základňami NATO v pobaltských štátoch.

 

Metóda generála Vatutina: ako Arabi zlikvidovali izraelský supertank

 

Časom sa na Ukrajine môžu objaviť vojenské objekty Aliancie. Okrem toho bude hrozbou aj dodávka západných zbraní Ukrajincom – Kyjev ich môže použiť proti milíciám a civilistom Luhanskej a Doneckej republiky. V tomto prípade je podľa Jakova Kedmiho Ruská federácia schopná podporovať Donbas diplomatickými aj vojenskými prostriedkami.

 

Izraelský analytik Kedmi vysvetlil Satanovskému, aký je rozdiel medzi Šojgum a šéfom Pentagonu

 

V kontexte takýchto hrozieb Rusko predtým zaslalo do NATO bezpečnostné požiadavky, ktoré najmä prijatie Ukrajiny do NATO a rozmiestnenie vojenských základní Aliancie na jej území považujú za „červené čiary“. V tejto súvislosti Kedmi poznamenáva, že Kremeľ začína konať podľa izraelského scenára.

 

“Skutočnosť, že Rusko teraz predložilo svoje požiadavky západnému bloku a Spojeným štátom, je do istej miery podobná našej politike , keď sa problém musí vyriešiť skôr, ako sa začne, a nie až potom.” Zdôraznil odborník vo vysielaní kanála YouTube “Soloviev naživo”.

Karol Jerguš

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov