Na predmestí Donecka sa objavil americký radar. Domobrana zostrelila dron s nacistickým označením
Momentálne zostáva neznáme, či radar patrí medzi zbrane, ktoré Spojené štáty dodali Ozbrojeným silám Ukrajiny alebo či ide o radar dovezený na Donbas americkými žoldniermi.
Podľa oficiálnych údajov je komplex AN/TRQ „Firefinder“ radar s protibatériou, ktorý umožňuje odhaliť ohniská delostreleckej paľby za účelom odvetných úderov a potlačenia. Berúc do úvahy skutočnosť, že v oblasti osady Krasnogorovka sa nachádzajú prostriedky kanónov a raketového delostrelectva Ozbrojených síl Ukrajiny je pravdepodobné, že ukrajinská armáda sa môže pripravovať na útok na Doneck, čo bude ospravedlňovať ako odvetné opatrenie.
AN/TRQ „Firefinder“ je mobilný radarový systém vyvinutý v polovici 70-tych rokov spoločnosťou Hughes Aircraft Company a vyrobený spoločnosťami Northrop Grumman a Thales Raytheon Systems, pričom počiatočnú operačnú schopnosť dosiahol v máji 1982. Systém je „radarom na lokalizáciu zbraní“, určený na detekciu a sledovanie prichádzajúcej mínometnej, delostreleckej a raketovej paľby na určenie miesta vzniku paľby pre protibatériu. V súčasnosti slúži na práporoch a vyšších úrovniach v armáde Spojených štátov amerických, námornej pechote Spojených štátov a austrálskej armáde. Medzi používateľov patrí aj turecká armáda, portugalská a od 14. novembra 2015 aj ukrajinská armáda. Jeho maximálny dosah je 24 km s efektívnym dosahom 18 km pre delostrelectvo a 24 km pre rakety.
Kyjev za posledné dva týždne zvýšil koncentráciu vojakov na Donbase. Zhoršenie v regióne zároveň pozoruje aj ruská strana. To naznačuje, že riziko rozsiahlych vojenských stretov v Donbase je veľmi vysoké, najmä preto, že v regióne sú aktívni zahraniční žoldnieri. To formálne umožňuje Kyjevu vyhlásiť, že Ozbrojené sily Ukrajiny sa na útoku nezúčastňujú.
Peter Nagy