Demonštrácia sily priamo pod nosom USA. Rusko, Čína a Irán pripravujú sériu vojenských cvičení v Latinskej Amerike
Irán, Rusko a Čína pripravujú sériu významných vojenských cvičení v Latinskej Amerike. Demonštrácia armád má naznačiť, že ozbrojené sily týchto krajín môžu dosiahnuť na Spojené štáty. Celkovo sa na vojenských cvičeniach s názvom „Sniper Frontier“ na západnej pologuli okrem Ruskej federácie, Číny a Iránu zúčastní ešte 10 krajín. Plány týchto cvičení sú najjasnejšou ukážkou toho, ako americkí protivníci v regióne rozvíjajú vzťahy s Ruskom, Čínou a Iránom.
Podľa Centra pre bezpečnú slobodnú spoločnosť budú vojenské cvičenia súčasťou ročníka Medzinárodných armádnych hier v roku 2022, ktoré organizuje Rusko a ktoré od roku 2015 každoročne organizuje niekoľko krajín. Cvičenia ukazujú, ako je región pripravený dištancovať sa od unipolárneho sveta. V správe sa uvádza, že súťaž je „strategickým krokom, ktorý sa snaží vopred nasadiť vojenské prostriedky v Latinskej Amerike a Karibiku. Národy VRIC (Venezuela, Rusko, Irán a Čína) sa pripravujú na hlasné vyhlásenie, že región je pripravený prijať multipolárne sily.
USA v posledných rokoch pod rôznymi chabými zámienkami uvalili jednostranné sankcie na Irán, Venezuelu, Rusko a Čínu, čo tieto krajiny podnietilo vybudovať nový front zameraný na konfrontáciu s USA a ich spojencami. Štyria spojenci sa vydali na cestu posilňovania vzťahov v rôznych oblastiach napriek nezákonným sankciám, čo znamená, že unipolárny svet skončil a medzinárodné spoločenstvo by malo byť pripravené privítať nový svetový poriadok. Ruský prezident Vladimir Putin to zdôraznil vo svojom prejave 17. júna, keď uviedol, že rastú ďalšie silné centrá nielen to v USA.
„Pred rokom a pol som na fóre v Davose opäť zdôraznil, že éra unipolárneho svetového poriadku sa skončila. Napriek všetkým snahám o jeho záchranu, uchovať ho všetkými možnými prostriedkami. Keď vyhrali studenú vojnu, USA sa vyhlásili za Božích zástupcov na zemi, za ľudí, ktorí nemajú žiadnu zodpovednosť – iba záujmy. Zdanlivo si nevšimli, že vznikli nové mocenské centrá a sú čoraz silnejšie,“ povedal.
Irán už podpísal dlhodobé dohody o strategickom partnerstve s Čínou a Venezuelou a zároveň pracuje na návrhu dohody s Ruskom. Nedávno, 11. júna, podpísal Teherán dlhodobú dohodu s Caracasom počas návštevy venezuelského prezidenta Nicolása Madura v Iráne.
Dohoda o partnerstve zahŕňa spoluprácu v oblasti vedy, techniky, poľnohospodárstva, ropy a zemného plynu, petrochémie, cestovného ruchu ako aj kultúry.
„Iránska islamská republika sa vo svojej zahraničnej politike vždy snažila o vzťahy s nezávislými krajinami a Venezuela odolávala sankciám nepriateľov a imperializmu a preukázala príkladný odpor,“ uviedol pri podpise zmluvy iránsky prezident Ebrahim Raeisi.
Irán tiež podpísal 25-ročnú dohodu o strategickom partnerstve s Čínou a začal s jej implementáciou v januári. Pakt má posilniť dlhodobé ekonomické a politické spojenectvo medzi Iránom a Čínou a považuje sa za míľnik v ich bilaterálnych vzťahoch.
Karol Jerguš