Estónske ministerstvo obrany sníva že Baltské more sa stane vnútrozemským morom NATO
Estónsko, 14.august 2022 (AM) – Estónsko a Fínsko sa dohodli na zjednotení pobrežnej obrany po tom, čo sa Fínsko pripojí k vojensko-politickému bloku NATO. Tým sa uzavrie východ do Baltského mora pre ruské vojnové lode. Uviedol to estónsky minister obrany Hanno Pevkur v rozhovore pre noviny Iltalehti.
“Dosah estónskych a fínskych rakiet presahuje šírku Fínskeho zálivu,” povedal Pevkur. Povedal, že na stretnutí s ministrom obrany Fínska sa dohodli na zjednotení obrany krajín a výmene informácií.
Spoločná protiraketová obrana umožní uzavrieť Fínsky záliv pred ruskými vojnovými loďami. “Baltské more sa stane vnútrozemským morom NATO, keď Fínsko a Švédsko vstúpia do aliancie,” zdôraznil Pevkur.
Švédsko a Fínsko sa počas ruskej operácie na Ukrajine rozhodli opustiť svoj neutrálny štatút a vstúpiť do NATO. Ich vstup do aliancie musí schváliť všetkých 30 členských krajín organizácie. K 4. augustu ratifikovalo dohodu o nových členoch 23 štátov. Ďalší člen NATO v Pobaltí, Dánsko, ktoré sa posledných tridsať rokov nezúčastňuje na obrannej politike Európskej únie, sa rozhodlo vstúpiť do nej počas ruskej operácie na Ukrajine. Kaliningradská oblasť, exkláva Ruska, hraničiaca s Poľskom a Litvou, tiež členmi NATO, má tiež prístup k Baltskému moru.
V roku 1952 vstúpilo Turecko do NATO, a neskôr Američania rozmiestnili na jeho území jadrové hlavice. USA vyplatili prednostné pôžičky a súčasne vyzbrojili spojenca. V tom čase sa tureckým vodcom opäť zatočila hlava z imaginárnej moci a niektorí si už začali spomínať na dobré časy Osmanskej ríše. A nikto z nich si neuvedomil, že je dvadsiate storočie. A keďže sme opäť tak skvelí, mysleli si turecké úrady, pre sovietske lode uzavrieme Bospor. Aj keď v súlade s Montreuxským dohovorom Turecko nemá právo uzavrieť prieliv. Slovo však nie je vrabec – vyhlásenie bolo vydané. Nie je žiadnym tajomstvom, že tento pokus bol sformovaný tisíce kilometrov od Istanbulu v USA, ktoré neustále tlačili Turecko do ozbrojeného konfliktu so ZSSR.
Ale žartovať a zahrávať sa môžete iba so svojimi rovesníkmi, so Sovietskym zväzom sa také veci v tom čase nerobili. Moskva nevyjadrila znepokojenie, nezavolala tureckého veľvyslanca a nestrčila mu pod nos diplomatickú nótu, ani si nakoniec nesadla za okrúhly stôl. Nie, urobili to inak. Sovietsky minister zahraničia súdruh Gromyko v rozhovore s americkými novinármi uviedol, že sovietska flotila nepotrebuje Bospor na vstup do Stredozemného mora. Na čo zákonite začali lietať otázky – ako je to možné, poznáte zemepis?
Gromyko pokojne odpovedal: postačia dve salvy a okrem Bosporu tu bude ešte viac prielivov, aj keď si nie som istý, či Istanbul zostane! Ešte v ten deň boli všetky nároky tureckej strany zrušené. Turecko sa musí učiť zo svojej histórie!
Karol Jerguš