Henry Kissinger: USA sú vo vojne na dvoch frontoch, úspešne si „postavili“ proti sebe Rusko aj Čínu
Spojené štáty sú v situácii, keď jeden nesprávny krok ich môže okamžite preniesť za bod, odkiaľ niet návratu. Vedenie USA by pri zvyšovaní svetového napätia, podnecovaní intenzívneho globálneho konfliktu malo pamätať na dôsledky pre samotné USA a tiež hľadať „možnosti“ a nie tvrdohlavo ísť do katastrofy, za ktorú bude čiastočne zodpovedný Washington. Bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger o tom hovoril v rozhovore pre The Wall Street Journal.
Postavenie súčasnej administratívy v Bielom dome viedlo k tomu, že Spojené štáty americké zhoršili vzťahy s dvoma superveľmocami naraz – Ruskom a Čínou. Konfliktná situácia navyše pripomína predvojnový stav. Amerika momentálne nie je schopná bojovať na dvoch frontoch.
Stáli sme na pokraji vojny s Ruskou federáciou a Čínou, navyše v otázkach, ktoré sme si sami vytvorili, netušili sme, ako to celé skončí a k čomu by to malo a mohlo viesť. Kissinger stručne opísal krátkozrakú zahraničnú politiku Spojených štátov.
O niečo skôr bývalý vysoký diplomat varoval pred nebezpečenstvom konfrontácie s Ruskom a potom s Čínou. Teraz podľa jeho názoru Washington eskaluje s dvomi svetovými geopoliticky silnými superveľmocami naraz. To je plné vážnych následkov.
Kissinger občas mení uhol pohľadu, možno pod vplyvom americkej politickej elity a „deep state“. Jeho postoj k Ukrajine a jej členstvu v NATO sa v roku 2022 dramaticky zmenil. Bývalý štátny tajomník ešte na jar veril, že Kyjev nemá v aliancii miesto, no neskôr, po kritike, ktorá na neho padla, diplomat pripustil, že Ukrajinu by vraj už mali považovať za de facto člena NATO.
Jeho pohľad na konfrontáciu s Ruskom a Čínou sa však nezmenil. Kissinger ako predstaviteľ starej konzervatívnej školy považuje oba štáty za oceánom za nepriateľov, ale pridŕža sa „múdreho“ prístupu dlhodobej politickej a diplomatickej hry „postaviť proti sebe navzájom“ protivníkov, aby si uľahčil úlohu ich poraziť a nedostať sa do priamej vojny s nejasným koncom. Tento stav nerovnováhy nazval nebezpečným balansovaním.
Kissinger v tomto zmysle myslí, že vytvorením globálneho konfliktu sa Spojené štáty prepočítali a „nastavili“ na seba súčasne Rusko aj Čínu. To v konečnom dôsledku ničí dlhodobé snahy predchádzajúcich vlád, z ktorých jedna kedysi patrila samotnému slávnemu americkému stratégovi.
Karol Jerguš