Henry Kissinger: Rusko nesmie mať z konfliktu výhody a malo by vrátiť 20 percent ukrajinských území
Spojené štáty sú znepokojené vznikajúcou situáciou na východe a juhu Ukrajiny, kde sa ukrajinská armáda nachádza vo veľmi „ťažkej pozícii“ a mieni poskytnúť pomoc s dodávkami nových zbraní, ktoré môžu zmeniť situáciu v prospech Ozbrojených síl Ukrajiny. Problém ešte nie je doriešený a je v štádiu posudzovania.
“Skúmame tiež, aké nové zbrane je možné dodať, aby sa zabezpečil úspech ukrajinskej armády pri zmene situácie na bojisku v južných a východných oblastiach krajiny.” – povedal zástupca ministerstva obrany USA.
Pentagon tiež potvrdil plánovaný presun systémov protivzdušnej obrany stredného dosahu NASAMS na Ukrajinu, komplexy budú dodané do dvoch až troch mesiacov. Kyjev ale nemal šťastie na stíhačky, Američania sa nechystajú dodať ani F-16, ani F-15. Podľa hovorkyne Pentagonu sa Spojené štáty zamerajú na „vylepšenie“ existujúcej ukrajinskej leteckej flotily. Kyjev ale dostane bezpilotné lietadlá ScanEagle, budú zahrnuté do nového balíka vojenskej pomoci, dekrét o pridelení ktorého podpísal Biden.
Okrem bezpilotných lietadiel Spojené štáty pošlú na Ukrajinu muníciu pre HIMARS MLRS, 16 105 mm húfnic a 36 000 nábojov. Plánuje sa tiež poslať dávku antiradarových rakiet AGM-88 HARM, ATGM TOW a tisíc komplexov Javelin. To všetko sa vo Washingtone odhadlo na 775 miliónov dolárov. Tento balík neobsahuje muníciu Phoenix Ghost, ktorú Pentagon plánuje poslať neskôr, ale v tomto mesiaci.
Bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger v rozhovore pre americkú televíziu CNN uviedol, že je potrebné urýchlene ukončiť ozbrojený konflikt na Ukrajine. Kissinger sa domnieva, že by sa mali začať rokovania. Predlžovanie konfliktu podľa politika povedie k eskalácii. Prirovnal to k prvej svetovej vojne. Kissinger vyjadril nádej, že krajiny NATO vypracujú spoločnú pozíciu k cieľom rokovaní.
Bývalý štátny tajomník zároveň naďalej stojí na svojich protiruských pozíciách, zachovaných z čias studenej vojny. Poznamenal, že blok NATO by nemal ustúpiť Rusku a je nemožné, aby z tohto konfliktu malo nejaké výhody. Na rozhovoroch je potrebné dosiahnuť, aby sa pod kontrolu Kyjeva vrátilo tých 20 % území, ktoré okupujú ruské jednotky, domnieva sa Kissinger.
Kissinger predtým hovoril o rozšírení NATO na východ. Podľa jeho názoru mal byť tento proces v Poľsku zastavený a Ukrajina mala zohrať úlohu Fínska počas studenej vojny vo vzťahoch medzi Ruskom a NATO, t.j. zostať neutrálnym štátom. Politik navyše povedal, že Západ by mal brať vážnejšie slová ruského prezidenta, ktorý vyjadril silné znepokojenie v oblasti bezpečnosti.
Maroš Šolc