Rusko premiestnilo strategické bombardéry Tu-160 bližšie k hraniciam s USA
Ministerstvo obrany RF vydalo prehlásenie, podľa ktorého dva ruské strategické bombardéry Tupolev Tu-160 uskutočnili prelet bez medzipristátia na letisko Anadyr na Čukotke. Je to jedno z najbližšie položených letísk RF k hraniciam USA, vzdialenosť k najbližšiemu bodu hraníc je približne 600 km.
V správe z Ministerstva obrany RF sa ďalej uvádza, že presun sa uskutočnil v rámci plánovaného taktického leteckého cvičenia, ktorému velí veliteľ diaľkového letectva VKS RF generál-poručík Sergej Kobylaš. Let trval viac ako 8 hodín, jednorazovo preletená vzdialenosť presiahla 6 000 km. Dopĺňať palivo strategickým bombardérom počas letu nebolo potrebné…
„Počas cvičení majú byť plnené viaceré bojové úlohy vrátane preletov na operatívne letiská a taktiež lety s cvičným dopĺňaním paliva za letu. Do celej akcie bude zapojených približne 10 lietadiel Tu-160, Tu-95MS a Il-78“, pokračuje správa MO RF.
V januári tohto roku počas letu ruských Tu-160 v oblasti Arktídy v blízkosti kanadských hraníc vyštartovali stíhacie lietadlá amerických a kanadských vzdušných síl s cieľom zachytiť údajných narušiteľov. Dva ruské bombardéry boli vtedy nad Severným ľadovým oceánom sprevádzané dvoma viacúčelovými stíhacími lietadlami Lockheed F-22A amerického letectva a dvomi stíhacími lietadlami Boeing CF-18 kanadského letectva (CF-18 je kanadská verzia lietadla Boeing F/A-18 Hornet). Akcie zachytenia sa zúčastnilo aj lietadlo včasnej výstrahy Boeing E-3 Sentry (AWACS).
Incident so sprevádzaním ruských strategických bombardérov neďaleko hraníc s USA sa zopakoval aj v auguste tohto roku. Vtedy dva bombardéry Tu-95MS plnili úlohu preletu ponad neutrálne vody Beringovho mora. Počas tohto preletu boli striedavo sprevádzané stíhacími lietadlami F-22A a F/A-18 amerických vzdušných síl.
Tupolev Tu-160 je nadzvukový strategický bombardér a nosič rakiet určený pre ničenie cieľov s použitím konvenčných aj jadrových zbraní v hlbokom tyle nepriateľa. Tieto lietadlá vykonávajú pravidelné lety nad neutrálnymi vodami Čierneho a Baltického mora, ale taktiež nad Severným ľadovým, Atlantickým a Tichým oceánom.
preklad: -mip-
Zdroj: https://planet-today.ru , https://www.rbc.ru