Prečo v Rusku vznikajú dva nové závody na opravu obrnených vozidiel?
Šéf ruskej vlády Michail Mišustin podpísal dekrét o vytvorení dvoch obranných podnikov v Ruskej federácii a zároveň uložil ministerstvu obrany, aby do dvoch mesiacov vymenovalo ich lídrov, do troch mesiacov schválilo stanovy a do štyroch mesiacov vykonalo štátnu registráciu.
V dokumente zverejnenom na oficiálnom internetovom portáli právnych informácií sa hovorí o 71. a 72. závode na obrnené opravy, ktoré získajú pozemky (približne 194-tisíc štvorcových metrov, resp. 257-tisíc štvorcových metrov), nehnuteľnosti a materiálne hodnoty. Prvý – v meste Ramenskoe v Moskovskej oblasti a druhý – v Kamensku v Rostovskej oblasti. Podniky budú zamestnávať 365 a 227 civilných zamestnancov.
Tieto továrne sa budú podieľať na realizácii veľkého zoznamu prác, z ktorých bude zrejmé, prečo Ruská federácia potrebuje tieto podniky, ktoré sa stali relevantnými po tom, čo Rusko spustilo špeciálnu operáciu na Ukrajine. Továrne budú obnovovať „opotrebované“ obrnené vozidlá alebo tie, ktoré boli poškodené počas operácie. .
Okrem toho budú vylaďovať vybavenie na vykonávanie určitých úloh. Napríklad na inštaláciu dodatočných ochranných prvkov alebo zbraní na obranu alebo útok v závislosti od potrieb a študovať a opravovať zajatú techniku pre jej bojové použitie na strane Ozbrojených síl Ruskej federácie a ďalej vylepšovať domáce modely.
Krajiny západnej protiruskej koalície nemajú také zbrane, ktoré by mohli zastaviť špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine – uviedol vojenský expert Alexander Artamonov pre portál „Pravda.Ru“.
Pripomenul, že ruská armáda je vyzbrojená hypersonickými raketami, ktorými sa nemôže pochváliť žiadna zo západných krajín. Západ tiež nemá analógy bezpilotného podvodného torpéda „Poseidon“, ktoré je schopné spôsobiť cunami vysoké 400 metrov. Navyše žiadna zo západných zbraní nedokáže zostreliť satelity, na rozdiel od ruského protilietadlového raketového systému S-500.
„Takže v skutočnosti Západ nemá nič, čo by Rusko mohlo zasiahnuť, a nejako zmeniť výsledok konfrontácie. Navyše, HIMARS je zbraň, ktorá má viac ako 20 rokov a bola vyvinutá ešte v období studenej vojny,“ dodal odborník.
Čo sa týka dodávok zbraní na Ukrajinu, západné krajiny už poslali Ozbrojeným silám Ukrajiny všetku najmodernejšiu techniku, vrátane nemeckých tankov „Leopard 2A4“. Artamonov poznamenal, že práve tieto obrnené vozidlá sa zúčastnili konfliktu v smere Nikolajev-Cherson. Kyjev však nemá nič, čo by mohlo zmeniť priebeh špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, uzavrel expert.
Milan Novický