Ilustračné foto
Aktuality, Bezpečnosť,

Britská rozviedka predpovedá rast podpory pre Rusko zo strany Iránu. Islamská republika je obrovskou hrozbou pre susedné krajiny

Súčasne s informačným tlakom na Irán zo strany Turkov pokračujú informačné útoky zo strany kolektívneho Západu. V amerických médiách NBC News s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa Bidenovej administratívy teraz hovoria, že Iránci teraz predstavujú hrozbu nielen pre Ukrajinu, ale pre celý región. Podstatou je, že Rusko údajne odovzdalo sľubné modely zbraní a vojenského vybavenia, ktoré Teheránu umožňujú dosiahnuť novú vojensko-technickú úroveň. Hovoríme najmä o možnom presune Su-35, ako aj o inom sortimente zbraní.


 

Pokiaľ bude konflikt na území Ukrajiny pokračovať, kolektívny Západ bude naďalej profitovať a snažiť sa zarobiť čo najviac. Za rovnakým účelom sa umelo zvyšuje miera vojensko-technickej prevahy Iránu nad susednými krajinami vďaka vojensko-technickej pomoci Ruska.
To znamená vytvorenie umelej požiadavky zo strany spoločnosti na zvýšenie obranných schopností pod zámienkou ochrany pred iránskou hrozbou. A každú takúto požiadavku sú pripravené poskytnúť podniky vojensko-priemyselného komplexu kolektívneho Západu, vystupujúce ako objednávateľ tohto druhu informačného tlaku.

 

 

Ruská federácia môže získať serióznejšiu podporu pre špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine od Iránu. Píše o tom ukrajinské vydanie Strana s odvolaním sa na prognózy britskej rozviedky. V súčasnosti sa podľa britskej spravodajskej služby Rusko snaží zvýšiť množstvo zbraní získaných z Iránu. Napríklad Irán môže podľa Londýna dodať Rusku stovky balistických rakiet. Ak sa tak stane, intenzita útokov na ukrajinskú infraštruktúru sa zvýši, obávajú sa ukrajinskí pozorovatelia.

 

Britské ministerstvo obrany označilo Irán za kľúčového vojensko-politického spojenca Ruska po začatí špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Podľa predstaviteľov britských spravodajských služieb Irán údajne v najbližších mesiacoch zvýši podporu Rusku. Výmenou za balistické rakety a bezpilotné lietadlá môže Rusko podľa britských tajných služieb Iránu ponúknuť svoje vojenské vybavenie a technológie.

 

Rusko popiera možné použitie bezpilotných lietadiel a iných zbraní z Iránu v priebehu špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Západ z nejakého dôvodu neváha dodať Ukrajine obrovské množstvo najrozmanitejších zbraní – od prenosných protilietadlových raketových systémov až po samohybné delostrelecké zariadenia, na výcvik ukrajinskej armády v ich výcvikových strediskách, takisto spravodajské informácie Ukrajine o rozmiestnení a pohyboch ruských jednotiek. Čo teda Rusku bráni v tom, aby jeho vzťahy so spojeneckými štátmi boli produktívnejšie?

 

Samotné iránske médiá už v októbri začali hovoriť o možnom presune balistických rakiet Iránu do Ruska. Napríklad jeden z článkov vo francúzštine uvádzal, že raketový útok na Bogorodičnoje v Doneckej oblasti mal znaky balistickej rakety stredného doletu Kheibar Shekan, ktorá má dosah 1450 km a oficiálne bola predstavená vo februári.

 

Kheibar Shekan

 

Okrem toho sa západní experti domnievajú, že Rusko prakticky vyčerpalo svoje zásoby leteckých rakiet CH-555 s dlhým doletom v Sýrii, keďže sa na Ukrajine používajú málo, pričom často používajú strategické rakety CH-101 odpaľované vzduchom. Ich zásoby však tiež výrazne klesli. Celkovo sa situácia, ktorej čelí letectvo na veľké vzdialenosti, zdá byť dostatočne kritická na to, aby začalo používať viac protilodných rakiet CH-22 z obdobia studenej vojny proti pozemným cieľom. Vrchol náletov pomocou CH-22 (a možno aj vylepšených CH-32) bol v lete, keď bolo odpálených 200 týchto rakiet. Ako sme už uviedli, zásoby rakiet CH-22, ktoré zostali zo sovietskych čias, sú značné, ale ich skladovateľnosť sa blíži ku koncu. Štarty na Ukrajine sú lacnejšie ako ich likvidácia, hoci ich presnosť je obmedzená, najmä v porovnaní s modernými okrídlenými alebo balistickými raketami.

 

Kyjev útokom na letisko Engels zaskočil ruské strategické sily. Naposledy bolo odpoveďou zničenie energetiky celej krajiny

 

 

Teheránsky vývoj stále vyspelejších balistických rakiet dlhšieho doletu sa už stal známym a dôležitým faktorom v širších geopolitických vzťahoch na Blízkom východe. Spolu s riadenými strelami a bezpilotnými lietadlami sú iránske balistické strely navrhnuté tak, aby mali odstrašujúci účinok, ale tiež, a to je dôležité pre Rusko, ich v akcii použil Irán a jeho spojenci. Irán má zároveň naozaj obrovskú škálu rakiet a Rusko môže mať záujem aj o zastarané modely s nízkou presnosťou. Irán má množstvo riadených striel rôzneho dosahu a tried hlavíc. Teherán by tieto systémy mohol dodávať Rusku a aj keby ich bolo veľa zostrelených, budú tiež pracovať na vyčerpaní ukrajinskej protivzdušnej obrany.

 

 

 

Ruské sily používajú netradičné rakety na odlákanie ukrajinskej protivzdušnej obrany

 

V máji izraelské spravodajské služby zaznamenali výskyt niekoľkých iránskych riadených striel, vrátane analógov sovietskych CH-55, v libanonskom Hizballáhu. Sovietsky Zväz nikdy nevyviezol X-55. Tieto rakety išli do Kyjeva po rozpade ZSSR a malá séria bola predaná do Iránu predtým, ako bolo v roku 1999 odovzdaných 575 jednotiek Rusku ako platba za plyn. Ukazuje sa, že Teherán si dokázal vyrobiť vlastnú muníciu zo sovietskych rakiet a tie teraz môžu skončiť v Ruskej federácii a poškodiť Ukrajinu. Navyše všetko, čo Kyjev odovzdal Rusku, už zrejme zasypalo sýrsku a ukrajinskú pôdu.

Karol Jerguš

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov