Ako Larry Fink z Blackrocku vytvoril globálnu energetickú krízu
Slovensko, 13.december 2022 (AM, TORDEN) – Väčšina ľudí je zmätená tým, čo je to globálna energetická kríza, pričom ceny ropy, plynu a uhlia aktuálne prudko stúpajú a tým spôsobujú zatváranie veľkých priemyselných závodov. Bidenova administratíva a EÚ svorne tvrdia, že všetko spôsobila vojenská invázia Putina a Ruska na Ukrajinu. To však nie je tento prípad.
Energetická kríza je totiž už dlhodobo plánovanou stratégiou západných korporátnych a politických kruhov na likvidáciu a rozklad priemyselných ekonomík v mene dystopickej zelenej agendy. To má svoje korene v období ešte dávno pred tým, ako Rusko vo februári 2022 spustilo vojenskú akciu na Ukrajine.
BlackRock tlačí na ESG
V januári 2020, takpovediac v predvečer vypuknutia pandémie Covid-19, ktorá v jednom momente spustila ničivé ekonomické a sociálne procesy, vydal generálny riaditeľ najväčšieho svetového investičného fondu Larry Fink z Blackrocku, list kolegom z Wall Street a generálnym riaditeľom spoločností o budúcnosti investičných tokov. V dokumente, skromne nazvanom „Základná prestavba financií“, Fink, ktorý spravuje najväčší investičný fond na svete s približne 7 biliónmi dolárov, oznámil radikálny odchod do korporátnych investícií. Peniaze by podľa neho „zozelenali“.
Fink vo tomto liste z roku 2020 vyhlásil: „V blízkej budúcnosti – a bude to oveľa skôr, ako by väčšina očakávala – dôjde k významnému prerozdeleniu kapitálu. Klimatické riziko je investičné riziko.“ Ďalej Fink uviedol: “Každá vláda, spoločnosť a akcionár musia čeliť klimatickým zmenám.”
Ďalší podvod storočia
V samostatnom liste klientom Blackrock investorov Fink doručil novú agendu kapitálového investovania. Vyhlásil, že Blackrock ukončí určité investície s vysokým obsahom uhlíka, ako je uhlie, najväčší zdroj elektriny pre USA a mnohé ďalšie krajiny. Dodal, že Blackrock preverí nové investície do ropy, plynu a uhlia, aby určil ich dodržiavanie Agendy OSN 2030 „o trvalej udržateľnosti“. Fink jasne povedal, že jeho najväčší svetový fond začne investovať do ropy, plynu a uhlia.
„Postupom času,“ napísal Fink, „spoločnosti a vlády, ktoré nereagujú na zainteresované strany a neriešia riziká trvalej udržateľnosti, narazia na rastúci skepticizmus zo strany trhov a následne na vyššie náklady na kapitál.“ Dodal, že „zmena klímy sa stala určujúcim faktorom dlhodobých vyhliadok spoločností… sme na pokraji zásadnej prestavby financií.“
Od tohto bodu sa takzvané investovanie ESG, postihujúce spoločnosti emitujúce CO2, ako je ExxonMobil, stalo módou medzi hedžovými fondmi a bankami na Wall Street a investičnými fondmi vrátane State Street a Vanguard. Taká je sila Blackrocku.
Fink spustil vojnu v energetike
Finkovi sa tiež podarilo získať štyroch nových členov predstavenstva v ExxonMobil, ktorí sa zaviazali ukončiť podnikanie spoločnosti v oblasti ropy a zemného plynu. Finkov list z januára 2020 bol vyhlásením vojny veľkých financií proti konvenčnému energetickému priemyslu. BlackRock bol zakladajúcim členom pracovnej skupiny pre zverejňovanie finančných informácií súvisiacich s klimatickými zmenami (TCFD) a je signatárom UN PRI—Princípy zodpovedného investovania, siete investorov podporovanej OSN, ktorá presadzuje investovanie s nulovými emisiami CO2 pomocou vysoko skorumpovaného ESG. Neexistuje totiž žiadna objektívna kontrola nad falošnými údajmi pre ESG spoločnosti.
Blackrock tiež podpísal vyhlásenie Vatikánu z roku 2019, ktoré obhajuje režimy stanovovania cien uhlíka. BlackRock sa v roku 2020 tiež pripojil ku Climate Action 100, koalícii takmer 400 investičných manažérov spravujúcich 40 biliónov USD. Osudným listom generálneho riaditeľa z januára 2020 Larry Fink spustil kolosálnu stratu investícií v globálnom ropnom a plynárenskom sektore v hodnote biliónov dolárov.
Fink, Schwab a WEF
Je pozoruhodné, že v tom istom roku bol Fink z BlackRocku menovaný do správnej rady dystopického Svetového ekonomického fóra Klausa Schwaba, korporátneho a politického prepojenia Agendy OSN 2030 s nulovými CO2. V júni 2019 Svetové ekonomické fórum a Organizácia Spojených národov podpísali strategický partnerský rámec na urýchlenie implementácie Agendy 2030. WEF má platformu Strategic Intelligence, ktorá zahŕňa 17 cieľov trvalo udržateľného rozvoja Agendy 2030.
Vo svojom ďalšom liste generálneho riaditeľa z roku 2021 Fink zdvojnásobil útok na ropu, plyn a uhlie. „Vzhľadom na to, aký dôležitý bude energetický prechod pre vyhliadky rastu každej spoločnosti, žiadame spoločnosti, aby zverejnili plán, ako bude ich obchodný model kompatibilný s čistou nulovou ekonomikou,“ napísal Fink. Iný predstaviteľ BlackRock povedal na nedávnej energetickej konferencii, „kam BlackRock pôjde, ostatní budú nasledovať“.
Odhaduje sa, že len za dva roky, teda do roku 2022, sa investovalo do prieskumu a rozvoja ropy a zemného plynu na celom sveteže približne 1 bilión dolárov. Ťažba ropy je drahý biznis a prerušenie externých investícií zo strany BlackRock a ďalších investorov z Wall Street znamená pomalú smrť tohto odvetvia.
Biden v rukách BlackRocku?
Na začiatku svojej vtedy nevýraznej prezidentskej kandidatúry sa Biden koncom roka 2019 stretol za zatvorenými dverami s Finkom, ktorý kandidátovi údajne povedal: „Som tu, aby som vám pomohol“. Po svojom osudovom stretnutí s Finkom kandidát Biden oznámil: „Zbavíme sa fosílnych palív…“ Predtým, ako bol Biden v januári 2021 inaugurovaný, ešte v decembri 2020 vymenoval BlackRock Briana Deese za globálneho riaditeľa pre trvalo udržateľné investovanie za asistenta prezidenta a riaditeľa Národnej ekonomickej rady. Tu Deese, ktorý zohral pre Obamu kľúčovú úlohu pri príprave parížskej klimatickej dohody v roku 2015, v tichosti formoval Bidenovu vojnu v energetike. Tak začala katastrofa pre ropný a plynárenský priemysel.
Finkov človek Deese však nelenil. Ihneď po nástupe nového prezidenta Bidena do úradu mu dal zoznam protiropných opatrení, ktoré má podpísať výkonným nariadením počnúc prvým dňom v úrade, už v januári 2021. To zahŕňalo uzavretie obrovského ropovodu Keystone XL, ktorý by z Kanady dopravil 830 000 barelov denne. Tým okamžite zastavil akékoľvek nové prenájmy texaských rafinérií v Arctic National Wildlife Refuge (ANWR).
Biden sa tiež pripojil k Parížskej klimatickej dohode, ktorú Deese vyjednal pre Obamu v roku 2015 a Trump ju zrušil. V ten istý deň Biden uviedol do pohybu zmenu takzvaných „sociálnych nákladov na uhlík“, ktorá uvaľuje na ropný a plynárenský priemysel represívnych 51 USD za tonu CO2. Tento jediný krok, ktorý bol založený výlučne na výkonnej moci bez súhlasu Kongresu, spôsobil zničujúce náklady na investície do ropy a zemného plynu v USA, teda v krajine, ktorá bola ešte dva roky predtým najväčším producentom ropy na svete.
Obmedzovanie kapacity rafinérií
Ešte horšie je, že Bidenove agresívne environmentálne pravidlá a investičné mandáty BlackRock ESG likvidujú americké rafinérie. Počas prvých dvoch rokov Bidenovho prezidentovania USA zatvorili dennú kapacitu pre približne 1 milión barelov benzínu a nafty. Niektoré skolabovali už v dôsledku prudkého prepadu dopytu počas covidu, čo je najrýchlejší pokles v histórii USA. Odstávky sú trvalé.
V roku 2023 sa má zatvoriť dodatočná kapacita 1,7 milióna bpd v dôsledku deinvestovania BlackRock a Wall Street ESG a samozrejme aj v dôsledku nariadení samotného Bidena.
Citujúc výrazné znižovanie investícií do ropy na Wall Street a protiropnú politiku Bidena, generálny riaditeľ spoločnosti Chevron v júni 2022 vyhlásil, že neverí, že USA ešte niekedy postavia ďalšiu novú rafinériu.
Larry Fink je člen predstavenstva Svetového Ekonomického fóra (WEF) Klausa Schwaba, ku ktorému sa pripája aj EÚ, ktorej predsedníčka je notoricky skorumpovaná Ursula von der Leyenová. Tá odišla z rady WEF v roku 2019 aby sa stala predsedníčkou Európskej komisie. Jej prvým veľkým krokom v Bruseli bolo presadenie agendy EÚ Zero Carbon Fit for 55. To uvalilo veľké uhlíkové dane a ďalšie obmedzenia na ropu, plyn a uhlie v EÚ ešte dávno pred tým, ako sa Rusko rozhodlo riešiť situáciu na Ukrajine vo februári 2022.
Kombinovaný dopad Finkovej podvodnej agendy ESG v Bidenovej administratíve a nulového uhlíkového šialenstva EÚ tak vytvára najhoršiu energetickú a inflačnú krízu v histórii.
William Engdahl
*Viac informácií môžete získať v knihe od Daniela Gansera, Európa v ropnej nerozvážnosti, ktorá vyšla vo vydavateľstve Torden. Vydavateľstvo Torden vydalo aj knihy autora tohto článku Williama Engdahla, “Semienko skazy”; “Islamský terorizmus v službách CIA – USA”; “Falošná demokracia”; či najnovší titul “Pandémia vs Plándémia”