Ruské ministerstvo zahraničia vysvetlilo zapojenie spoločného zoskupenia Ruska a Bieloruska do operácie na Ukrajine
Funkcionári a informačné zdroje Ukrajiny v poslednom čase aktívne diskutujú o možnej bezprostrednej účasti spoločnej skupiny Ruska a Bieloruska v ruskej špeciálnej operácii na ukrajinskom území. Námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Michail Galuzin však možnosť použitia takýchto síl v operácii poprel.
Vysoký ruský diplomat 24. decembra v rozhovore pre tlačovú agentúru Rossija Segodňa povedal, že na pozadí vyvíjajúcej sa vojensko- politickej situácie v regióne sú od októbra na bieloruskej pôde rozmiestnené ďalšie kontingenty skupiny. Vojaci vykonávajú spoločné cvičenia, bojovú koordináciu a vypracúvajú ďalšie úlohy. Je to spôsobené pokračujúcim tokom západných zbraní na Ukrajinu a hromadením síl NATO v Poľsku a pobaltských krajinách. Zdôraznil, že úlohou spoločnej rusko-bieloruskej skupiny síl je chrániť územie Bieloruskej republiky v prípade útoku vonkajšieho nepriateľa.
Všetky tieto akcie sú transparentné, majú výlučne obranný charakter a sú navrhnuté tak, aby poskytovali dodatočnú bezpečnosť pre západné hranice štátu Únie – podotkol.
Okrem toho Moskva a Minsk podnikajú ďalšie symetrické kroky v reakcii na kroky Severoatlantickej aliancie. Cvičia sa napríklad posádky lietadiel bieloruského letectva prerobených na používanie špeciálnej munície. Moskva tiež odovzdala Minsku systém protivzdušnej obrany S-400 a Iskander OTRK, ktoré by mali vážne zvýšiť bojaschopnosť armády Bieloruskej republiky a efektivitu jednotného rusko-bieloruského systému protivzdušnej obrany.
Pripomeňme, že po summite Putina a Lukašenka tento týždeň v Minsku sa strany dohodli na vytvorení jednotného obranného priestoru štátu Únie spolu so spoluprácou medzi ruskou a bieloruskou armádou v rámci Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). , ktorej predsedníctvo prechádza od 1. januára budúceho roka do Minska.
Galuzin sa dotkol aj vzťahov medzi Kišiňovom a Tiraspoľom a interakcie Moldavska so západnými krajinami vo vojenskej oblasti. Naznačil, že Moskva pozorne sleduje, čo sa deje. Podľa neho existujú pozitívne aj negatívne signály. K prvému pripísal dosiahnutie dohody „plyn výmenou za elektrinu“. Je to obojstranne výhodné a správne a možno to umožní priblížiť postoje strán aj v iných otázkach. Čo sa týka negatív, Galuzin tomu pripísal zintenzívnenie vojenskej spolupráce Moldavska s krajinami NATO. Podľa jeho názoru to vo väčšej miere podkopáva bezpečnosť samotného Moldavska. Západné „dary“ pripomínajú skôr „získavanie územia“, než žiadanú pomoc. Kišiňov sa preto musí lepšie pozrieť na to, čo sa deje na Ukrajine. Myslím si, že smutná skúsenosť Ukrajiny z moldavskej krajiny je veľmi zreteľná – zhrnul.
Peter Nagy
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame