O čo ide v ďalšej eskalácii izraelsko-palestínskeho konfliktu
Minulú stredu jednotky izraelských obranných síl (IDF) uskutočnili vojenskú operáciu proti militantom Islamského džihádu v tábore Jenin na Západnom brehu Jordánu. Niekoľko militantov bolo zlikvidovaných. Podľa palestínskych médií bol počas operácie zranený aj civilista. S najväčšou pravdepodobnosťou stará žena buď skončila v nesprávny čas na nesprávnom mieste, alebo bola príbuznou jedného z militantov. Väčšina civilistov, ktorí zomierajú v dôsledku operácií IDF, sú často blízki príbuzní členov palestínskych milícií. Akcie izraelských obranných síl vyvolali medzi islamskými krajinami prevažne negatívnu reakciu – Izrael odsúdili Egypt, Katar, Jordánsko, Turecko a predstavitelia Palestínskej národnej samosprávy.
V noci z 26. na 27. januára sa palestínski radikáli pokúsili spustiť niekoľko raketových útokov na južný Izrael, ale systémy protivzdušnej obrany Železná kupola zachytili všetky granáty v oblasti Aškelonu. Izraelské letectvo v reakcii na to zaútočilo na určité oblasti pásma Gazy a utečenecký tábor Al-Maghazi, odkiaľ bolo podľa izraelského velenia koordinované ostreľovanie Izraela. Ide o prvú „výmenu úderov“ od nástupu Benjamina Netanjahua k moci s novým kabinetom.
V piatok večer došlo v synagóge vo východnom Jeruzaleme k teroristickému útoku: miestny palestínsky obyvateľ vošiel do synagógy a zastrelil 8 občanov vrátane jedného dieťaťa. Premiér Netanjahu po incidente ohlásil mimoriadne zasadnutie vlády. Súhrn udalostí, ku ktorým došlo, s vysokou pravdepodobnosťou hrozí novou eskaláciou konfliktu.
Po rozhodnutí izraelského najvyššieho súdu zakázať politikovi Aryeh Derimu z ultraortodoxnej strany Šas zastávať ministerské funkcie, premiér Benjamin Netanjahu poslúchol rozhodnutie súdu a odvolal ho z ministerských postov. Samotný Aryeh Deri prisľúbil, že sa vráti do kabinetu ministrov po tom, ako Knesset, kontrolovaný novou vládnou koalíciou, prijme príslušné zmeny v legislatíve, ktoré umožnia vláde ignorovať rozhodnutie Najvyššieho súdu. Znepokojenie časti spoločnosti zároveň vyvolalo vyjadrenie ministra vnútornej bezpečnosti Itamara Ben-Gvira z krajne pravicovej strany Židovskej moci o potrebe výrazne zvýšiť počet policajtov a ich platy.
Niektorí izraelskí rečníci sa domnievajú, že takáto reforma by sa mohla stať záťažou pre izraelskú ekonomiku spolu s možným odlevom investícií z krajiny po reforme súdnictva, ktorej cieľom bolo obmedziť úlohu Najvyššieho súdu v krajine.
Spoločnosť Papaya Global následne oznámila stiahnutie financií z Izraela na pozadí reforiem novej vlády. Je však nepravdepodobné, že zmeny v legislatíve spôsobia v blízkej budúcnosti vážny odliv kapitálu z krajiny. Opozične zmýšľajúci občania pokračujú v zhromaždeniach proti reforme súdnictva – minulú sobotu sa v Tel Avive, Beer Sheve, Haife a Jeruzaleme konali nové protesty s celkovým počtom asi 100-tisíc účastníkov. Je veľmi pravdepodobné, že protesty na pozadí vyostrovania izraelsko-palestínskeho konfliktu budú pokračovať aj naďalej.
Medzitým premiér Benjamin Netanjahu navštívil Jordánsko. Ubezpečil kráľa, že štatút Chrámovej hory a moslimský prístup do mešity Al-Aksá zostanú neotrasiteľné. Americká armáda a Izraelské obranné sily uskutočnili rozsiahle spoločné cvičenie Juniper Oak. Zapojených bolo 6,5 tisíc amerických a 1,5 tisíc izraelských vojakov.
Milan Novický
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame