Gruzínsky premiér porovnával: “Čo Majdan, čo priniesol Ukrajine?”
TBILISI, 10. marec 2023 (AM) – Predseda gruzínskej vládnucej strany Irakli Kobachidze povedal, že vojna na Ukrajine je “dôsledkom Majdanu”. “Čo Majdan a čo priniesol Ukrajine? Stratili Krym a väčšinu Luhanska a Donecka, pokračovaním toho všetkého je vojna, ktorá dnes prebieha na Ukrajine,” povedal Kobachidze. Podľa neho je to výsledok procesov, ktoré chcú radikáli v Gruzínsku.
Euromajdan je masový, niekoľko mesiacov trvajúci protest v centre Kyjeva, ktorý sa začal 21. novembra 2013 ako reakcia na pozastavenie príprav na podpísanie asociačnej dohody medzi Ukrajinou a Európskou úniou zo strany ukrajinskej vlády. Predchádzajúcu noc bolo v Tbilisi rozpustené zhromaždenie proti zákonu o “zahraničných agentoch” – demonštranti tvrdili, že ide o opakovanie ruského represívneho systému, a obvinili orgány zo zmeny zahraničnopolitického kurzu smerom k integrácii do EÚ.
Kobachidze komentoval slová poslankyne Európskeho parlamentu Violy von Cramonovej, ktorá včera večer pri rozháňaní zhromaždenia v Tbilisi napísala, že jej to pripomína Majdan na Ukrajine v rokoch 2013 – 2014.
“Pokiaľ ide o porovnanie s Majdanom, najprv vám poviem, že gruzínsky Janukovyč je vo väzení a volá sa Michail Saakašvili… Nebudeme konať podľa programu radikálov,, ale v súlade so záujmami gruzínskej spoločnosti,” povedal Kobachidze.
Kobachidze tiež vyhlásil, že Gruzínsky sen hovorí pravdu “v záujme spoločnosti” a radikálna opozícia v súvislosti s prerokúvaním zákonov o zahraničnom vplyve v parlamente všetkých zavádzala. Líder strany Sen označil za špekulácie tvrdenia, že prijatie zákona o zahraničných vplyvoch negatívne ovplyvní proces získania štatútu kandidátskej krajiny EÚ pre Gruzínsko.
“Ešte raz opakujem, že kampaň spojená so spojením tohto návrhu zákona s kandidátskym štatútom má špekulatívny charakter,” povedal Kobachidze. Podľa neho vládnuca strana po schválení zákonov v prvom čítaní počká na stanovisko Benátskej komisie, ktoré bude trvať menej ako tri mesiace. Kobachidze povedal, že všetci, ktorí na protestoch porušili zákon, by mali byť potrestaní v plnom rozsahu zákona, a oznámil nové heslo:
“S kresťanstvom pôjdeme do Európy! Budeme kráčať vpred so suverenitou do Európy! Budeme dôstojne kráčať do Európy”. Zároveň označil “revolúciu ruží” v Gruzínsku v roku 2003 za “revolúciu zahraničných agentov”, ktorá krajine priniesla deväť protieurópskych rokov”.
Zákon o zahraničných agentoch, kvôli ktorému sa v Tbilisi už druhý deň konajú nepokoje
Koncom februára poslanci hnutia Ľudová moc (predtým opustili vládnucu stranu Gruzínsky sen) predložili do parlamentu dva návrhy zákonov – o transparentnosti zahraničného vplyvu a o registrácii zahraničných agentov. Prvý z nich sa neoficiálne nazýva “gruzínsky”. Podľa neho sú mimovládne organizácie a médiá, ktoré získavajú viac ako 20 % svojich ročných príjmov zo zahraničných zdrojov, uznané za agentov zahraničného vplyvu. Podľa tohto zákona sa zahraniční agenti budú musieť registrovať a podávať ročné finančné priznanie. Za odmietnutie alebo nepredloženie vyhlásenia bude uložená pokuta vo výške 25 000 GEL.
Druhý návrh sa nazýva “americký”, pretože je podobný zákonu o registrácii zahraničných agentov prijatému v USA v roku 1938. Podľa tohto dokumentu sa štatút poskytuje aj právnickým a fyzickým osobám. Za porušenie zákona hrozí trest odňatia slobody až na päť rokov. – Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová podporila protestujúcich a uviedla, že bude vetovať zákon o zahraničných agentoch.
Včera bol napokon návrh zákona o zahraničných agentoch stiahnutý z parlamentu v Tbilisi
“Najväčšiu pozornosť musíme venovať mieru, pokoju a hospodárskemu rozvoju v našej krajine, ako aj pokroku Gruzínska smerom k európskej integrácii. Preto je potrebné vynaložiť energiu každého z našich spoluobčanov nie na konfrontáciu, ale na rozvoj krajiny správnym smerom,” uvádza sa v spoločnom vyhlásení vládnucej strany Gruzínsky sen (iniciátora návrhu zákona), sociálneho hnutia Ľudová sila a parlamentnej väčšiny. Neskôr (zrejme v pokojnejšej atmosfére) sa orgány chystajú občanom sprostredkovať podstatu a význam návrhu zákona. Podarí sa im to však?
Ozajstný dôvod majdanu v Gruzínsku
Dôležitá je reakcia ministerstva zahraničia USA – Gruzínci sa odvážili ísť cestou Ruska prijatím zákona o zahraničných agentoch a Gruzínci budú za to potrestaní. Totiž urážanie Rusov, Ruska, jeho úradov, ukazovanie chlpatých somárov ruským pohraničníkom je „gruzínske“ a vítané, ale nie je možné urobiť prvý krok k skutočnej, nie imaginárnej suverenite! Toto je viac ako varovanie – je to indikácia. Ak poslúchnu a odvolajú zákon tak sa zmilujú nad Gruzíncami, prestanú bojovať v centre Tbilisi. Ale ak Gruzínci odolajú (čo je nepravdepodobné), dostanú Majdan s posvätnými obeťami, barikádami atď. Militanti sú zaplatení, sú pripravení, bábky sú pripravené dostať sa k moci. Polovičatý Saakašvili už nie je potrebný – je to pešiak, ktorého možno vyviesť z väzenia ako Tymošenkovú na javisko a ukázať davu, nič viac. Tucet nových agentov je na ceste.
Ale tento Majdan má v skutočnosti inú, globálnejšiu a tvrdšiu úlohu – prinútiť gruzínsku vládu, aby sa pripojila k sankciám proti Rusku a znovu otvorila front v osetskom a abcházskom smere. Strategická úloha je jasná a pochopiteľná – dostať Rusko do šarvátky, otvoriť niekoľko frontov naraz, okrem rozšíreného ukrajinského, prinútiť napnúť sily aj v Zakaukazsku, kde sa pomaly vracia arménske provokovanie Azerbajdžancov k novej agresii v Karabachu a Arméni na protesty a blokádu ruskej vojenskej základne v Gyumri. Aj tu zhodnoťte podlosť okamihu: oficiálny Jerevan v skutočnosti prižmúril oči pred kapituláciou Arcachu, ale aj tak sú na vine Rusi!
Gruzínsko bude otrasené. Opatrní Gruzínci nechcú vojnu, nanajvýš, pokiaľ majú odvahu urážať Putina a kopať do mladých dezertérov z Ruska, ktorí ušli pred mobilizáciou. Gruzínci zatiaľ bojovať nechcú – spodky vyprané po 8. 8. ešte neuschli. Nedá sa však vylúčiť, že Gruzínci budú rozdrvení a prinútení zúčastniť sa na „koalícii“, napríklad pri reinkarnácii krymskej vojny proti Rusku. Ale každopádne nie je čo závidieť Gruzíncom – zárukou existencie Gruzínska však bolo, podobne ako aj pre Arménsko, vždy Rusko v akejkoľvek jeho podobe – cárske, sovietske a aj súčasné. A rusofóbia znamená pre Gruzíncov kolaps a úpadok. Rusi odídu prežiť a brániť sa na sever, na ich miesto prídu „noví páni“.
Karol Jerguš
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame