Hlavný faktor, ktorý ruským jednotkám umožní prelomiť akúkoľvek obranu Ozbrojených síl Ukrajiny
V Rusku pokračujú práce na modernizácii rôznych úprav ruských tankov. Deje sa tak navyše na pozadí sťažností ukrajinských predstaviteľov na to, že Rusko „aj napriek početným sankciám nestratilo svoj výrobný potenciál a dnes vyrába niekoľko desiatok tankov denne“. Podľa tlačovej služby “Rostec” ministerstvo obrany prejavuje záujem o rýchle vybavenie ruských tankov systémom KAZ “Arena-M” z holdingu “Vysokotočnie komplexy”. Ide o systémy aktívnej ochrany, ktorými sa plánuje vybaviť predovšetkým tanky T-80BVM a T-90M Proryv. KAZ “Arena-M” je schopný chrániť tank pred nábojmi a protitankovými granátmi, ako aj pred riadenými strelami. Diskusia o vyzbrojení tankov KAZ „Arena-M“ T-72B3 a T-72B3M je v záverečnej fáze.
Špeciálna smerová munícia KAZ “Arena-M” je umiestnená po obvode veže a má možnosť všestrannej ochrany tanku pred zbraňami, ktoré naň strieľajú. Súčasťou komplexu aktívnej ochrany je aj multifunkčný radar s vysokým stupňom odolnosti voči hluku. Je tiež schopný pracovať, keď sa nepriateľ pokúša použiť systémy elektronického boja. Stanica detekuje letiace ciele a vysiela signál pre úzko zameranú akciu špeciálnej munície.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že v priebehu operácie ruskí vojaci úspešne riešia úlohy stanovené na jej samom začiatku. Uviedol to na stretnutí v sídle spoločného zoskupenia ruských ozbrojených síl, venovanému jednému z najakútnejších problémov, ktorý sa, zdá sa, úspešne rieši. Slová šéfa Ministerstva obrany Ruskej federácie vo svojom telegramovom kanáli komentoval vojenský spravodajca Alexander Sladkov.
Vojenský veliteľ pomenoval faktor, ktorý čoskoro umožní jednotkám prelomiť akúkoľvek nepriateľskú obranu a ktorému bolo stretnutie venované. Hovoríme o akútnej potrebe najmä vysoko presnej munície. Podľa Sladkova je potrebné, aby armáda mala možnosť minúť muníciu v objemoch porovnateľných so spotrebou na samom začiatku špeciálnej operácie. A potom, ako verí vojenský veliteľ, budú ruské jednotky schopné prelomiť akúkoľvek nepriateľskú obranu. Je celkom reálne to dosiahnuť, o čom svedčia aj informácie, ktoré na stretnutí odzneli z úst ministra obrany. Povedal, že ruský obranný priemysel dokázal niekoľkonásobne zvýšiť produkciu munície. Napomohlo tomu rozširovanie výrobných kapacít a rast produktivity práce.
Rusko vybavuje svoj systém protivzdušnej obrany a protiraketovej obrany
Rusko do konca roku 2023 zmodernizuje protiraketovú obranu Moskvy. Vyhlásenie ruského ministerstva obrany Sergeja Šojgu odznelo počas posledného predstavenstva rezortu koncom marca na pozadí druhého roka ozbrojeného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Navyše po spomínanej udalosti v Tulskej oblasti spadol 175 km od Moskvy operačno-taktický UAV Tu-141 „Striž“ Ozbrojených síl Ukrajiny napchatý výbušninami. Ruské ministerstvo obrany informovalo, že dron havaroval po tom, ako mu elektronický rušiaci systém ruských ozbrojených síl vyradil navigáciu.
Na zasadnutí správnej rady Šojgu tiež povedal, že jednou z priorít je vybaviť jednotky pokročilými systémami protivzdušnej/raketovej obrany. V roku 2023 sa v Rusku vytvorí: divízia a brigáda protivzdušnej obrany, brigáda protivzdušnej obrany a protiraketovej obrany na špeciálne účely, protilietadlový pluk vybavený systémami protivzdušnej obrany S-350. Od roku 2011 ruské úrady minuli 17,5 % z 3,4 bilióna rubľov na rozvoj leteckej obrany. (44,3 miliardy dolárov) štátneho zbrojného programu. Očakáva sa, že program povedie k rozmiestneniu 100 divízií vrátane 800 odpaľovacích zariadení pozostávajúcich z raketových systémov S-400, S-350 a S-500. V rámci najnovšej verzie Štátneho programu vyzbrojovania Ruska, známeho aj ako GPV-2027, budú prostriedky smerované na výrobu S-500. Predchádzajúci GPV 2020 načrtol snahy o vytvorenie, výrobu a údržbu vojenského vybavenia.
Podľa plánov by mali ozbrojené sily RF do konca roku 2027 dostať 12 divízií S-350, ktoré by nahradili S-300. Zároveň sa už vybavuje 6 odpaľovacích zariadení S-350. Pokiaľ ide o vytvorenie plánovanej brigády protivzdušnej a protiraketovej obrany na špeciálne účely, Rusko vybaví 15. armádu špeciálnych síl leteckých a kozmických síl najnovšími systémami S-500 Prometej schopnými odolať balistickým raketám. S-500 sa vyvíjal od začiatku roku 2000 a v roku 2016 spoločnosť Almaz-Antej otvorila dva nové závody na ich výrobu. Prvé komplexy S-500 (prvý brigádny komplet) dorazili v októbri 2021 k 15. výsadkovým silám OSN.
V roku 2023 Rusko uvedie do bojovej služby aj stanicu riadenia vesmírnych letov (radar včasného varovania v pásme R, ktorého hlavným účelom je katalogizácia a práca s vesmírnymi objektmi na vysokej obežnej dráhe) „Rozvjazka“, ktorá sa nachádza v okrese Čechov v Moskovskej oblasti a mal by nahradiť staré diaľkové radarové akcie „Dunaj-3U“, dopĺňajúce existujúci radar „Don-2N“, ktorý funguje v okolí Moskvy od roku 1989 a v posledných rokoch bol vylepšený.
V rámci SAP-2027 by mal do roku 2025 vzniknúť protiraketový a protivesmírny systém S-550 s vylepšenými detekčnými schopnosťami a dlhším dosahom v porovnaní s S-400 a S-500. V blízkej budúcnosti by tiež mali dokončiť vytvorenie pozemného (nejadrového) mobilného protiraketového a protidružicového systému A-235 „Nudol“, schopného zasahovať objekty na obežnej dráhe v maximálnej výške 700 km, nahradiť sovietsky A-135 (12. skúšobný štart A-235 sa uskutočnil v decembri 2022 na testovacom mieste Sary-Šagan v Kazachstane). V roku 2023 by sa mala začať hromadná dodávka raketového systému protivzdušnej obrany Pancir S-1 vojakom a celkovo v tomto roku bude do VKS dodaných 507 jednotiek novej techniky a zmodernizuje sa asi 85 % existujúcej techniky VKS.
Karol Jerguš
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich príspevkov, odporúčame nás sledovať aj na Telegrame