Prevencia kriminality: Musíme byť schopní predvídať zmenu
V druhej polovici septembra sa v Helsinkách uskutočnila konferencia pod záštitou fínskeho predsedníctva Rady Európskej únie na tému prevencia radikalizácie a násilného extrémizmu. Zuzana Kosmályová z odboru prevencie kriminality tu mala možnosť zdieľať skúsenosti odboru so zástupcami ostatných členských krajín a oboznámiť sa s konkrétnymi praktickými opatreniami zameranými ako na jednotlivcov, tak aj na konkrétne skupiny a ich začlenenie do spoločnosti.
Účasť viac než stopäťdesiat expertov a výskumníkov zaoberajúcich sa touto problematikou zahájila ministerka vnútra Fínska Maria Ohisalo slovami, že pre udržanie bezpečia a stability v Európe nestačí len reagovať na vzniknuté hrozby, ale čo je dôležitejšie, byť schopný predvídať zmenu. Aj preto sú preventívne opatrenia a odborná analytická činnosť reflektujúce vývoj radikalizácie a extrémizmu nesmierne dôležité.
Uvedomujúc si, že tento proces nie je jednoduchý a vlády jednotlivých štátov ako-také túto úlohu nedokážu a ani by nemali plniť samostatne, vznikol priestor a vôľa pre spoluprácu s občianskou spoločnosťou a mimovládnym sektorom. Slovenská republika nezaostáva za európskymi trendmi a snaží sa proaktívne pristupovať k uvoľňovaniu napätia v krajine iniciovaním odbornej medzirezortnej a mimovládnej spolupráce, a taktiež prostredníctvom vzdelávacích seminárov.
Napriek rozličným situáciám v jednotlivých krajinách sa zúčastnení odborníci zhodli na potrebe presnej definície cieľov a kvalitatívneho vyhodnocavania dát a poznatkov z praxe. Ďalším nevyhnutným krokom je zlepšenie prístupu jednotlivcov k psychologickej pomoci a poradenstvu, a to ako v školách, tak aj v najviac ohrozených komunitách. Práve komunity sú dejiskom, ale aj podpornou sieťou každého z nás, a preto je nevyhnutné posilniť ich úlohu pri identifikácii, podchytení a riešení vznikajúceho problému.
Dobré cielenie preventívnych opatrení je výzvou nielen pre odbor prevencie kriminality, ale aj pre štát celkovo. Predchádzanie radikalizácie a extrémizmu je preto jedným z najzákladnejších a zároveň najdôležitejších spôsobov ochrany našej spoločnosti.
Odbor prevencie kriminality sa pravidelne zapája alebo organizuje rôzne podujatia v oblasti boja proti extrémizmu (problematika nenávistných trestných činov či dotačná podpora projektov atď.). Rovnako sa v rámci Ministerstva vnútra SR od roku 2017 úspešne implementuje Národný projekt „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“, ktorého jednou z cieľových skupín sú aj obete nenávistných trestných činov a extrémizmu (Pomoc obetiam). Od roku 2018 je tiež spustená webová stránka www.prevenciakriminality.sk, kde nájde odborná aj bežná verejnosť potrebné informácie a tiež je tu dostupná anonymná online poradňa, ktorá zahŕňa aj kategóriu Boj proti extrémizmu.