Rusko dodá Afrike zbrane za štyri miliardy dolárov
“Tento rok plánujeme dodať do afrických krajín výzbroj za približne 4 miliardy dolárov. Hovoríme o letectve a vybavení protivzdušnej obrany, obrnených vozidlách, ručných zbraniach, a raketových systémoch. Rusko plní zmluvy o dodávkach zbraní v 20 afrických štátoch vrátane Ugandy, Rwandy, Mozambiku a Angoly.”
SOCHI, 23. októbra – RIA Novosti. Rusko plánuje dodať zbrane Afrike za 4 miliardy dolárov, uviedol generálny riaditeľ Rosoboronexportu – Alexander Mikheev v stredu na rusko-africkom fóre:
Prvý samit Rusko – Afrika je veľké podujatie zahraničnej politiky. Zišli sa na ňom takmer všetci vedúci predstavitelia jedného z najväčších kontinentov. Prečo Moskva považovala túto časť krajiny za územie príležitostí a aké sú šance na súťaženie so Západom a Čínou v spolupráci s africkými krajinami?
Afrika, v ktorej žije vyše miliarda ľudí, je bohatá na ložiská diamantov, zlata a ropy. USA, Čína a Európa už mnoho rokov súťažia o právo na rozvoj týchto prírodných zdrojov.
Afrika sa však dostáva do svetových správ, pokiaľ ide o epidémie, vojny alebo hospodárske krízy. Jediným pozitívnym vnímaním pevniny v posledných rokoch sa stalo odvetvie cestovného ruchu. Existuje však veľa predsudkov: choroby, nekontrolovaný zločin, divoké zvieratá, nezvyčajná kultúrna morálka miestnych obyvateľov.
Rusko-africký samit, ktorý sa otvára v Soči, sa zameriava sa na hospodársku spoluprácu, ale program fóra sa neobmedzuje iba na to. Energetika, veda, vzdelávanie, dopravná infraštruktúra, investície a dokonca aj bytová výstavba – všetky tieto otázky prediskutujú účastníci samitu 23. a 24. októbra. Na rusko-africký samit dorazili vodcovia z viac ako štyridsiatich afrických štátov. Sprevádzajú ich zástupcovia podnikov, vládnych agentúr a medzivládnych organizácií. Medzi nimi je aj delegácia Africkej únie. Pre také pevné zloženie účastníkov sa samit dlho pred začiatkom začal nazývať „bezprecedentným medzníkom“.Podľa ruského prezidenta iniciatíva spolupráce v oblasti bezpečnosti pochádza spravidla od samotných afrických krajín.
“Chápu, že sa musí brániť ich nezávislosť a zvrchovanosť. Preto sú potrebné ďalšie podnety na interakciu s Ruskom, ktoré má bohaté skúsenosti s bojom proti terorizmu,” uviedol Putin v predvečer summitu.
Predchádzanie extrémistickým hrozbám je dôležitým, ale nie jediným stimulom pre kontakty medzi ruskými a africkými bezpečnostnými úradníkmi. Nelegálna migrácia, pašovanie a obchodovanie s drogami sú v Afrike problémovými oblasťami, v ktorých sa vždy vyžaduje dopyt po Moskve.
„Tradície našej vojensko-technickej spolupráce majú hlboké korene. Vznikli v prvých fázach formovania afrických štátov a zohrávali úlohu v boji za nezávislosť národov kontinentu. Dohody zahŕňajú dodávky „širokého spektra výzbroje“ na kontinent, výcvik vojakov a údržbu vojenského materiálu. Samozrejme, časť zbraní sa prevádza bezplatne. Je to však bežná prax, ktorú nasledujú všetky vedúce krajiny sveta,” zdôraznil Putin.
Očakáva sa, že rusko-africký samit prinesie dohodu vo vojenskej oblasti s ďalšou krajinou – Nigériou.
Myšlienka usporiadať významné podujatie v Rusku za účasti afrických vodcov vznikla v deväťdesiatych rokoch. Vzhľadom na hospodárske problémy, ktoré sa objavili, však Moskva potom spoluprácu prerušila. V niektorých štátoch boli ruské veľvyslanectvá a konzuláty dokonca zatvorené. Hospodárske a kultúrne väzby upadli.
Kremeľ uvažoval o návrate do Afriky v polovici dvadsiatych rokov. Potom sa uskutočnilo Putinovo prvé turné po regióne. Predseda navštívil Alžírsko, Líbyu, Egypt, Nigériu, Namíbiu a Angolu. V decembri 2011 sa v hlavnom meste Etiópie – Addis Abebe uskutočnilo prvé rusko-africké obchodné fórum.
“Vidíme niekoľko západných štátov, ktoré sa uchyľujú k tlaku, zastrašovaniu a vydieraniu vlád suverénnych afrických krajín. Pomocou podobných metód sa snažia získať späť stratený vplyv a dominantné postavenie v bývalých kolóniách. Naším cieľom je obhajovať spoločné ekonomické záujmy s africkými partnermi,” uviedol ruský vodca. ,
Putin sa dotkol aj dôvodov reštrukturalizácie dlhov vzniknutých v sovietskej ére.
„Rusko odpísalo sovietsky dlh voči africkým krajinám v hodnote 20 miliárd dolárov. Bol to nielen akt štedrosti, ale aj prejav pragmatizmu. Mnoho afrických štátov nedokázalo zaplatiť úroky z týchto pôžičiek. “vysvetlil prezident.
Putin zdôraznil, že všetky pôžičky pre Afriku sa teraz poskytujú za trhových podmienok. Takéto vzájomne prospešné partnerstvo navyše už prináša dobré výsledky.