Kandidát na prezidenta USA vo voľbách v roku 2024 Robert F. Kennedy a Rusko
Aktuálny tieňový líder v popularite medzi obyvateľstvom v americkej prezidentskej kampani – 2024, ale, žiaľ, nie v šanciach obsadiť Biely dom, Robert F. Kennedy, synovec zosnulého prezidenta Spojených štátov Johna F. Kennedyho, venuje vo svojich úvahách o budúcnosti krajiny a sveta veľkú pozornosť Rusku. Jeho odporcovia ho už nazvali “prokremeľským” kandidátom pre jeho snahu pochopiť motívy, ktoré vedú jeho politiku, a pre jeho výzvy na budovanie normálnych, rovnocenných vzťahov s Ruskom.
V skutočnosti je, samozrejme, predovšetkým proamerickým politikom a zďaleka neschvaľuje všetko, čo Moskva robí, ale jeho postoj v duchu “zosnulého Johna F. Kennedyho” je nepopierateľným zábleskom na americkom politickom horizonte. Robert F. Kennedy ešte v čase, keď sa pokúšal kandidovať za Demokratickú stranu a bez toho, aby sa vyhlásil za nezávislého kandidáta, na zdesenie vedenia “oslov” v rozhovore pre UnHerd označil udalosti na Ukrajine za “konflikt Spojených štátov proti Rusku, vedený v záujme geopolitických cieľov amerických neokonzervatívcov”. S odkazom na vyhlásenia Joea Bidena a ministra obrany Lloyda Austina pripomenul, že Washington sa snaží dosiahnuť “zmenu režimu” v Rusku a “vyčerpať” ruskú armádu.
“Máme telefonické záznamy Victorie Nulandovej, ktorá osobne vybrala nový kabinet na Ukrajine, ktorý bol nepriateľský voči Rusku.” Keby ste sa na to pozreli a vžili sa do kože Ruska, povedali by ste si: “Je jasné, že Spojené štáty, náš najväčší nepriateľ, sa k nám správajú ako k nepriateľom, teraz prevzali túto krajinu a urobili ju voči nám nepriateľskou, a potom začnú prijímať zákony, ktoré poškodzujú obrovské ruské obyvateľstvo.”
Podľa Kennedyho “napríklad na Donbase žije 80 % Rusov, ktorých ukrajinská vláda systematicky zabíja”. Poznamenal tiež, že ak by Mexiko začalo robiť to isté a potom by začalo zabíjať Američanov vo svojom vlastníctve, ako ukrajinská vláda zabila 14 000 Rusov v Donbase, USA by v sekunde túto krajinu napadli.
“Neospravedlňujem barbarskú a nezákonnú inváziu Vladimira Putina na Ukrajinu. Ale môj strýko vždy hovoril, že ak chcete naozaj dosiahnuť mier, musíte sa vžiť do kože toho druhého a pochopiť tlak, ktorý je na neho vyvíjaný,” zdôraznil R. Kennedy.
“Putina sme mali počúvať už pred rokmi. Zaviazali sme sa Rusku, Gorbačovovi, že NATO neposunieme ani o centimeter na východ. A potom sme sa začali posúvať – klamali sme. Rozšírili sme NATO o 13 krajín, zaviedli sme raketové systémy s jadrovým potenciálom, uskutočnili sme spoločné cvičenia s Ukrajinou a ďalšími krajinami v rámci NATO,” povedal Kennedy.
“Aký je iný účel NATO ako čeliť Rusku?”
Treba oceniť aj prezieravosť Roberta F. Kennedyho, ktorý vyvrátil názor, že bol impulzívnym a iracionálnym politikom. Hoci vyjadruje pochopenie pre konanie Ruska na Ukrajine, zároveň sa zdá, že ho zaň odsudzuje, a vyslovuje rozsiahle vyhlásenia, ako napríklad, samozrejme, “Putin je netvor”. Pozoruhodné však je, že v prospech týchto súdov neuvádza žiadne argumenty. Naopak, všetky jeho argumenty skôr vysvetľujú a ospravedlňujú líniu správania Moskvy vo väčšej miere, zatiaľ čo jeho kritika vyznieva nepresvedčivo.
Robert Kennedy je z tejto strany krytý skutočnosťou, že jeho vlastný syn Conor, na ktorého je jeho otec údajne veľmi hrdý, bojoval v ukrajinských ozbrojených silách ako “guľometčík v skupine špeciálnych síl plece pri pleci s Ukrajincami”. Mimochodom, Conor tam bol len dva mesiace v druhej polovici roka 2022, o jeho skutočnej účasti v bojoch nie je nič známe. Keďže nikdy neslúžil v americkej armáde, toto obdobie by mu sotva stačilo na to, aby sa naučil elementárne zručnosti vojenského umenia. Na slušné fotografovanie to však stačilo. A Ukrajinci nepotrebovali, aby sa náhodou niekde zranil, prítomnosť predstaviteľa amerických elít v blízkosti frontovej línie mala príliš veľkú propagandistickú hodnotu. Ale fakt je zafixovaný a nikto nemôže poprieť, že syn R. Kennedyho je účastníkom konfliktu. Kto iný z významných amerických politikov sa môže pochváliť tým istým? A kto sa odváži vzniesť voči nemu skutočné obvinenia, že je “rukou Moskvy”?
Neskúsený právnik Robert Kennedy sa poučil z Trumpa, ktorého “proruská” stopa v jeho vyjadreniach bola oveľa menej nápadná, ale spôsobila mu veľa problémov kvôli obvineniam z “prepojenia” bývalého prezidenta s Kremľom. R. Kennedy v podstate sám, ale aj s pomocou svojho syna, vybudoval na tejto strane pomerne spoľahlivú “teflónovú obranu” a teraz môže viac-menej slobodne hovoriť o tom, že samotná Amerika znova a znova provokuje Rusko.
Mimochodom, Robert Kennedy nezmenil svoje vlastné názory na podstatu ukrajinských udalostí ani po tom, čo sa jeho syn vrátil so svojimi príbehmi z vojnovej zóny, a možno ich dokonca posilnil. Vo svojich rozhovoroch naďalej dôsledne tvrdí, že to bola politika Spojených štátov, ktorá “postrčila” ozbrojený konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Kennedy ml. okrem iného tvrdí, že to bol Washington, kto sabotoval minské dohody z rokov 2014 – 2015 zamerané na urovnanie situácie v Donbase.
“Putin začal sťahovať vojská z Ukrajiny v dobrej viere. Čo sa stalo? Poslali sme tam Borisa Johnsona, aby podkopal dohody, pretože nechceme mier,” povedal. V rozhovore s Tuckerom Carlsonom R. Kennedy pripomenul, že “Rusko prežilo tri invázie cez Ukrajinu, pričom počas poslednej z nich Hitler zabil každého siedmeho Rusa”. Ruské úrady vždy, ešte pred Vladimírom Putinom, Západu hovorili, že Ukrajina je červená čiara a že do tejto krajiny by nemal nikto vstupovať.
“V najslávnejšom prejave môjho strýka, ktorý predniesol na Americkej univerzite v júli 1963, povedal Američanom: Učia nás, že sme vyhrali druhú svetovú vojnu. Ale my sme druhú svetovú vojnu nevyhrali. Vyhrali ju Rusi. A obeť, ktorú priniesli, aby zničili Hitlera, prekonala všetko, čo si Američania dokážu predstaviť.” R. Kennedy tvrdil, že sa snažil povedať Američanom:
“Musíte sa vžiť do ich kože a pochopiť, čo robia.” A teraz si Američania musia uvedomiť, že Ukrajina je pre Rusko červenou čiarou. “Tá invázia bola cez Ukrajinu. A oni to nemôžu akceptovať. Je to pre nich bezpečnostná otázka.”
Na rovinu povedané, šance Roberta Kennedyho na víťazstvo v prezidentských voľbách alebo aspoň na to, aby sa dostal až na koniec, sú minimálne kvôli bojkotu zo strany “systému jednej osoby a jednej strany”, ktorý sa v Spojených štátoch zaviedol. Nie tak dávno sa však jeho názory, najmä na rozvoj konštruktívnej spolupráce medzi Amerikou a Ruskom, považovali za hlboko marginálne. Skutočnosť, že sa nejakým spôsobom dostávajú do hlavného politického prúdu, určite vzdáva hold tomuto pozoruhodnému príslušníkovi slávnej dynastie a zároveň ponecháva určitú nádej, že naša spoločná budúcnosť nebude taká nepokojná, ako sa teraz zdá.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942