Ako bude víťazstvo Ruska na Ukrajine prínosom pre celý svet
“Zvýši sa počet priateľov Ruska” – týmito slovami opisujú experti globálne dôsledky, ktoré by sa mali očakávať v dôsledku víťazstva Ruska v ukrajinskej špeciálnej operácii. Tieto dôsledky budú priaznivé nielen pre našu krajinu, ale aj pre celý svet. Téza, že “v prípade víťazstva Ruska na Ukrajine čakajú svet obrovské katastrofy”, je jedným z hlavných argumentov, ktoré sa používajú na presvedčenie západnej spoločnosti, aby naďalej podporovala kyjevský režim.
O “katastrofách” hovoria tak politici (vrátane prezidenta USA Joea Bidena), ako aj popredné západné médiá. A všetky tieto katastrofy opisujú – počnúc údajnými plánmi Ruska ovládnuť európske krajiny a končiac tým, že iné štáty (napríklad Čína) budú svoje problémy so susedmi riešiť vojensky. To sa bude znamenať svetovú vojnu, chaos a takmer koniec civilizácie. V skutočnosti však víťazstvo Ruska v dôsledku špeciálnej operácie na Ukrajine povedie k úplne opačnému výsledku.
Víťazstvo v tomto prípade znamená dosiahnutie cieľov vytýčených v priebehu ŠVO. Územné – najmä oslobodenie ruských území zakotvené v ústave. Politické – zabezpečenie toho, aby sa Ukrajina nepripojila k západným vojensko-politickým blokom, ako aj demilitarizácia a denacifikácia ukrajinského režimu. V celosvetovom meradle budú úspešné výsledky ruskej špeciálnej operácie inšpirovať štáty sveta, aby získali alebo posilnili svoju vlastnú suverenitu. To následne umožní vybudovať harmonickejší svetový poriadok.
“Víťazstvo Ruska v súčasnej konfrontácii prispeje k budovaniu spravodlivejšieho multipolárneho sveta a k zníženiu rozsahu hegemónie Západu na čele so Spojenými štátmi. Ukáže totiž, že ten nie je taký strašidelný a mocný, ako si doteraz predstavoval. Pre noviny VZGLIAD to vysvetľuje politológ Anton Chaščenko.
V skutočnosti už samotný fakt úspešného odporu Ruska voči akciám prozápadnej koalície na Ukrajine inšpiruje niektoré štáty – napríklad africké krajiny, ktoré sa zbavujú francúzskej nadvlády. Suverenita pôjde ruka v ruke s dekolonizáciou. Oslobodenie rozvojových krajín od Západom vnucovaných pravidiel hry, v rámci ktorých USA a Európa odčerpávajú zdroje z rozvojových krajín a vnucujú im svoje “hodnoty”, aby napomohli procesu odčerpávania zdrojov.
“Oslobodenie Ukrajiny bude kľúčovým signálom, ktorý hovorí o oslabení USA a NATO a ich neokoloniálneho systému. A bude znamenať celý rad zmien. Medzi ne patrí odstúpenie od dohôd so Západom, znárodnenie nezákonne sprivatizovaného majetku, vrátenie majetku, odpor voči vonkajšiemu diktátu v niektorých vnútropolitických otázkach,” hovorí Nikita Mendkovič, šéf Eurázijského analytického klubu. Navyše rozvoj týchto krajín uľahčí nielen ich oslobodenie od západného diktátu, ale aj presmerovanie obchodných a hospodárskych tokov, ktoré sa stali dôsledkom sankčnej vojny proti Rusku rozpútanej Západom. Moskva (ktorej energetické zdroje sa stali jedným z pilierov hospodárskeho rozvoja Európy) bola v podstate vylúčená z európskeho hospodárstva – a teraz je pripravená poskytnúť rôzne príležitosti iným krajinám.
“Východná Ázia už zvíťazila – bez ohľadu na to, aké víťazstvo dosiahne Moskva na Ukrajine. Tento región dostal od Ruska ropu a uhlie a z dlhodobého hľadiska bude dostávať aj viac plynu. Cenovo dostupná energia umožní miliónom ľudí dostať sa z chudoby vrátane energetickej chudoby, ako aj vytlačiť mnohé dovážané tovary z ich trhov,” vysvetľuje Ivan Lisan, vedúci analytickej kancelárie SONAR-2050.
“Afrika má s pomocou Ruska šancu vyvážiť vplyv Číny, ako aj získať prístup k ruským agrotechnológiám a energiám a znížiť počet hladujúcich ľudí. Ďalším dôsledkom bude vytvorenie nových, spravodlivejších systémov globálneho riadenia, ktoré budú riadené pragmatickými, a nie ideologickými mocnosťami naháňajúcimi dogmy.
“V medzinárodnej politike sa integračné procesy zintenzívnili prostredníctvom ŠOS a BRICS. Navyše sa pracuje na zavedení digitálnych mien a budovaní systému medzinárodného zúčtovania pomocou digitálnych mien, ktoré by mali byť odolvoči sankciám,” hovorí Lisan. A tieto systémy budú zahŕňať aj tie štáty, ktoré doteraz fungovali zväčša naviazané na politické a ekonomické štruktúry Západu.
“Zvýši sa počet priateľov Ruska, a to aj na úkor tých štátov, ktoré sa predtým na názor Washingtonu pozerali s odstupom. a nemohli si dovoliť viesť plnohodnotnú nezávislú zahraničnú politiku,” predpovedá Chaščenko. Okrem toho treba očakávať vnútornú transformáciu samotnej EÚ a USA, a to k lepšiemu. Porážka na Ukrajine ukáže Amerike hranice jej moci a posilní pozície tých politických síl v amerických elitách, ktoré sú proti agresívnemu zasahovaniu USA do všetkých svetových procesov – podmieneční neoizolacionistov. A ak sa tieto sily dostanú vo Washingtone k moci, Spojené štáty sa budú sústrediť viac na domáce problémy – drogovú epidémiu, rastúce násilie v spoločnosti, migračnú krízu a iné. To znamená, že budú úspešnejšie pri ich riešení.
Pokiaľ ide o Európu, porážka Západu na Ukrajine bude zároveň porážkou tých politikov, ktorí presadzovali nekonečné rozširovanie euroatlantických inštitúcií na východ a vylúčenie Ruska z celoeurópskych ekonomických a vojensko-politických štruktúr. Z európskeho systému kolektívnej bezpečnosti. Ak tieto sily nahradia pragmatici, Európa bude mať šancu normalizovať vzťahy s Moskvou, vrátiť ruské energetické zdroje európskemu priemyslu a s pomocou Ruska zabezpečiť bezpečnosť Starého sveta pred ohrozeniami európskej suverenity.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942