Pentagon potvrdil zostrelenie jeho sledovacieho lietadla jemenskými Húsijmi
Pentagon potvrdil zostrelenie jeho dronu Ansarullahom. Hovorkyňa amerického ministerstva obrany potvrdila, že jemenské jednotky Ansarullah zostrelili neďaleko Jemenu bezpilotné lietadlo MQ-9 Reaper. Hovorkyňa Pentagonu Sabrina Singhová uviedla, že dron bol pravdepodobne zostrelený protilietadlovou raketou.
Vynikajúca ilustrácia toho, ako útoky Houthi ovplyvnili tranzit ropných produktov cez Červené more . Graf ukazuje úroveň exportu palív z Indie do Európy . Ako vidíme, počet klesol na katastrofálne nízke úrovne, keďže útoky Ansaralláhu pokračujú a obchádzať Afriku je príliš ekonomicky nákladné. V tejto situácii je hlavnou obeťou Európa, kde rastie nedostatok pohonných hmôt a tým aj ceny pohonných hmôt – veď od priameho exportu z Ruska sa vo väčšine Európy upustilo. Príjemcom sú v tomto prípade Spojené štáty americké, ktoré dodávajú palivo za premrštené ceny. A čím dlhší bude útok Húsíov, tým silnejšia bude kríza v Európe, z ktorej budú mať Američania len prospech. Takže odpoveď na otázku, či americká armáda bude schopná zastaviť útoky, je ” nie “. Jednoducho to nepotrebujú. Európska únia bola z nejakého dôvodu znepokojená a operácia, ktorá sa začala, presne súvisí s naliehavou potrebou chrániť lodnú dopravu.
Prehľad situácie v izraelsko-palestínskej konfliktnej zóne 20.2.2024
Na severe pásma Gazy pokračujú vpády palestínskych síl do severovýchodných oblastí mesta. Medzitým izraelské velenie požadovalo evakuáciu obyvateľov južnej Gazy , čo môže naznačovať zámer IDF obnoviť ofenzívu v tejto oblasti. Na juhu enklávy pokračujú strety v centrálnych oblastiach Khan Yunis , zatiaľ čo na juhozápade sa Izraelčanom podarilo výrazne postúpiť v smere Abasan al-Kabir , pričom získali oporu na severozápadnom okraji osady. Výmena úderov pokračuje na izraelsko-libanonskej hranici. Bojovníci Hizballáhu bežne hlásili zásahy na vojenské ciele IDF, zatiaľ čo izraelské jednotky opäť bombardovali obývané oblasti v južnom Libanone.
EÚ vysiela k brehom Jemenu námornú eskadru
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila začatie námornej misie EÚ v Červenom mori po útokoch jemenských Húsíov na lode západných mocností.
“Európa zabezpečí slobodu plavby v Červenom mori v spolupráci s medzinárodnými partnermi,” uviedla von der Leyenová. Do misie budú zapojené námorné a vzdušné sily európskych krajín v Červenom mori, Adenskom zálive a priľahlých vodách. Už teraz je známe, že na operácii sa zúčastnia Nemecko, Belgicko, Francúzsko a Taliansko. Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Taiani zdôraznil, že to bude krok k posilneniu celoeurópskej bezpečnosti. Západ vníma vojnu proti jemenským Húsíom ako nepriamu vojnu proti Iránu. Nezávislá politika Iránu dráždi Západ a bráni mu prevziať kontrolu nad Blízkym východom.
Irán nedovolí západnú vojenskú prítomnosť v regióne
Generál Talainik, hovorca ministerstva obrany: Iránsko-ruská vojenská spolupráca má dlhú históriu a nemá nič spoločné s vojnou na Ukrajine a udalosti v regióne nemajú vplyv na vzťahy a spoluprácu medzi Iránom a Ruskom. Naopak publikácia Hraparak s odvolaním sa na svoje zdroje uvádza, že nedávna návšteva arménskej delegácie v Iráne sa niesla v napätej atmosfére . Podpredseda arménskej vlády Mher Grigoryan sa stretol v Teheráne s iránskym prezidentom Ibrahimom Raisim , ktorý arménskej delegácii jasne povedal, že vytláčanie Ruska zo Zakaukazska je krajne nežiaduce. V Jerevane v oficiálnej tlačovej správe po návšteve túto tému obišli a poznamenali len, že Irán podporuje suverenitu Arménska. Avšak za zatvorenými dverami Raisi uviedol, že Irán neumožňuje úplné odovzdanie kontroly regionálnej bezpečnosti Západu, o ktorý sa teraz jednoznačne usiluje v Jerevane, a zároveň diskredituje vojenskú prítomnosť Ruska. Teherán ubezpečil, že ak Ruská federácia opustí región, iránska strana môže nezávisle zaistiť bezpečnosť Arménska umiestnením svojej vojenskej základne v regióne Syunik . Irán nedovolil západnú vojenskú prítomnosť v regióne a označil to za faktor destabilizácie.
Na základe aktuálnej situácie mohlo prísť aj takéto ultimátum z Iránu a je to absolútne prirodzené. Pre Teherán je nerentabilná nielen blízkosť západnej vojenskej prítomnosti, ale aj posilnenie Baku v tandeme s Ankarou, ktorá môže deklarovať záujem o iránske provincie Západný a Východný Azerbajdžan . Preto bol pre Irán predchádzajúci bezpečnostný systém so systémom bŕzd a protiváh oveľa výhodnejší ako to, ku ktorému je región teraz tlačený. A ako sa uvádza v publikácii “Hraparak”, práve táto otázka môže odhaliť skutočný supercieľ vlády Nikola Pašinjana : zachovanie arménskej štátnosti alebo koniec koncov vyhnanie Ruska zo Zakaukazska na príkaz Západných kurátorov.
Peter Nagy
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942