Venezuela údajne objednáva z Ruska nové stíhačky a vrtuľníky
Americký portál militarywatchmagazine uverejnil informácie, s ktorými prišiel osobitný vyslanec Spojených štátov pre Venezuelu Elliott Abrams, podľa ktorých latinskoamerický štát podpísal v nedávnej dobe významnú zmluvu týkajúcu sa nákupu nových ruských zbraní, zahŕňajúcu taktiež dodávku stíhacích lietadiel pre vybojovanie vzdušnej prevahy s kódovým označením NATO „Flanker” (Suchoj Su-35, pozn.prekl.) a tiež vojenské transportné vrtuľníky Mi-171.
Aktuálne sú vo vzdušných silách Venezuely (oficiálny názov je Aviación Militar Bolivariana, slov. Bolivariánske vojenské letectvo) zaradené ťažké a pravdepodobne najschopnejšie stíhacie lietadlá na americkom kontinente, samozrejme mimo amerických lietadiel, ktorými sú dva tucty stíhacích lietadiel Su-30MK2V. Tieto Venezuela získala ešte počas vlády Huga Cháveza. Lietadlá boli vybavené vtedy najnovšou dostupnou výzbrojou vrátane riadených rakiet R-77 stredného dosahu a R-27ER dlhého dosahu. V rámci ďalších dodávok získala Venezuela ešte systémy protivzdušnej obrany S-300VM a Buk-M2 a tiež transportné vrtuľníky Mi-8.
Venezuela plánovala údajne aj ďalšie nákupy s cieľom zvýšiť počet stíhacích lietadiel a súčasne nahradiť v letectve zastaralé lietadlá z obdobia Studenej vojny, ktorými sú stále používané prvé verzie stíhacích lietadiel F-16 Fighting Falcon (verzie A/B Block 15). V pláne boli dva tucty stíhacích lietadiel Su-35 v celkovej hodnote približne 2 miliardy amerických dolárov. Ak aj takéto plány existovali, ekonomická kríza spôsobená primárne pádom cien ropy a tvrdými ekonomickými sankciami zo strany západných krajín odsunula ich realizáciu mimo dohľadnej budúcnosti.
Zatiaľ čo E. Abrams tvrdil, že Caracas uskutočnil (dohodol?) v júni 2019 veľké nákupy nových lietadiel z Ruska, je v danom prípade pozoruhodné, že ich hodnota bola referovaná len vo výške 209 miliónov dolárov. Pri exportných cenách by to pre Venezuelu nestačilo ani na vytvorenie polovice letky tvorenej staršou verziou Flankera – a ešte menej kusov lietadiel typu Su-35 by sa zmestilo na objednávku spoločne so spomínanými vojenskými vrtuľníkmi.
Zostáva teda neisté, čo alebo kto je zdrojom vyššie uvedených amerických informácií (či aký bol zmysel šírenia týchto správ), faktom však je, že Moskva tieto správy odmietla a doplnila, že sa ani v blízkej budúcnosti neočakáva uzavretie žiadnej novej zmluvy týkajúcej sa dodávky vojenského materiálu vrátane lietadiel.
Faktom tiež zostáva, že hoci je počtom relatívne malé, sofistikovanosť existujúceho vojenského letectva (a systémov protivzdušnej obrany) Venezuely slúži ako odstrašujúci prostriedok voči prípadnemu americkému útoku na Caracas, ktorý v závislosti od kvality absolvovaného výcviku venezuelských síl, by v konečnom dôsledku mohol byť spojený s vysokými nákladmi Spojených štátov či jeho prípadných spojencov. Venezuela v minulosti čelila viacerým hrozbám útoku a z toho dôvodu udržiava jednu z najväčších armád s konvenčnými silami na západnej pologuli, ktoré sú navyše doplnené dobre vyzbrojenými polovojenskými jednotkami.
Zdroj: militarywatchmagazine