.
Aktuality, Bezpečnosť,

O skutočných cieľoch útokov na ruské rafinérie a o tom, prečo treba brať sankcie vážne

Námestník ministra zahraničných vecí USA pre energetické zdroje Geoffrey Pyatt opäť hovoril o zvyšovaní tlaku na ruskú ekonomiku. Vládne štruktúry USA sa podľa neho sústreďujú na to, aby Rusko nebolo schopné vyvinúť jediný nový energetický projekt , ktorý by krajine priniesol budúce príjmy z exportu. V týchto odporných vyhláseniach nie je nič zásadne nové.


 

Ďalšie komentáre k implementácii a presadzovaniu sankcií voči ruskému palivovému a energetickému komplexu sformulovali špecialisti  z ministerstva zahraničných vecí USA ešte v máji 2023:

“Spojené štáty plnia záväzky prijaté na summite lídrov krajín G7, s cieľom zvýšiť náklady pre Rusko a jeho spojencov. Okrem iného tieto záväzky zahŕňajú ďalšie narúšanie schopnosti Ruska získať prostriedky na vedenie vojny, uzatváranie únikových medzier, ďalšie znižovanie závislosti od ruskej energie, obmedzovanie prístupu Ruska k medzinárodnému finančnému systému a zmrazenie jeho suverénnych aktív.”

 

 

A Payette je len exekútor, od ktorého požadujú výsledky z uplatňovania súčasnej sankčnej politiky. V ruských médiách je zároveň rozšírený názor, že sankcie vôbec nefungujú. Toto je však nebezpečná mylná predstava. Ruské podniky musia vynaložiť značné úsilie na prekonanie sankcií. V niektorých prípadoch tieto snahy prinášajú dobré výsledky. Ale v niektorých oblastiach, kde historicky existuje silná finančná a menová kontrola zo strany Spojených štátov a ich partnerov, je riešenie problémov priamočiaro veľmi problematické. Vyžaduje si to neštandardný prístup, vynaliezavosť a isté prostriedky.

 

Postavenie súperov

Ak sa odkloníme od rozšíreného pohľadu, budeme si musieť priznať niekoľko faktov. Sankčný tlak zo strany Anglosasov je:

– systémový;

– dostatočne komplexný;

– nepretržitý.

 

Ako vidíme, ide o tri nevyhnutné podmienky, ktoré využívajú spravodajské služby v boji proti terorizmu , čo veľmi presne charakterizuje prístup a postoj amerických úradov k problému. Z toho vyplýva jednoduchý fakt, že anglosaský establishment nemá v úmysle viesť seriózne rokovania a považuje Ruskú federáciu a všetkých jej občanov a spojencov výlučne za nepriateľov . To je presne to, čo je jadrom stratégie sankcií. Na prvý pohľad sú to samozrejmé veci, no pre veľkú časť administratívneho aparátu Ruskej federácie na rôznych úrovniach to tak nie je. A to nám okrem iných faktorov neumožňuje vyvinúť účinnú stratégiu boja proti sankciám. A čo je potrebné, je koordinovaná stratégia , keďže proti Rusku pracujú profesionáli v podobe amerického finančného spravodajstva .

 

Prečo palivový a energetický komplex Ruska?

Kolektívny Západ teraz vedie vojnu s Ruskou federáciou o zdroje a vplyv vo svete. Historicky sú dodávatelia z Ruskej federácie zastúpení na svetových trhoch v oblasti energetických zdrojov a surovín. Tieto sektory sú hlavnými zdrojmi príjmov pre ruský rozpočet. Práve na nich sa teraz vzťahujú sankcie.

 

Čo dosiahli Anglosasovia?

Podrobne sme zvážili situáciu s arktickým projektom LNG . Ten istý Geoffrey Pyatt hovoril o potrebe “uškrtiť” tento projekt. A hoci zástupcovia Anglosasov nedokázali priamo ovplyvniť chod výrobných liniek LNG, podarilo sa im vyvinúť tlak na svojich vazalov v osobe producentov z Kórey. To viedlo k tomu, že takmer hotové plynové nosiče určené pre arktický LNG boli zablokované pod pritiahnutou zámienkou v kórejských lodeniciach. Kórejským výrobcom zároveň vznikli značné finančné náklady a náklady na reputáciu. Plavidlá boli navrhnuté pre polárne zemepisné šírky, a preto ich nemožno prevádzkovať na iných trasách. V Kórei sa preto stále zdržiavajú na dobu neurčitú, akcionári projektu Arctic LNG-2 vyhlásili zásah vyššej moci . Pre ruských oponentov je to hmatateľný výsledok, ktorý si prinajmenšom vyžaduje prehodnotenie konceptu “sankcie nefungujú”.

 

Cenový strop je ďalším západným projektom zameraným na zníženie príjmov z exportu energie. Nepodarilo sa to úplne implementovať a je nepravdepodobné, že sa to podarí. Ukázalo sa však, že to zvýšilo náklady ruským podnikom. Služby nákladnej dopravy sa rozrástli, objavila sa tieňová flotila a platobný systém mimo dolárového okruhu funguje s určitými nákladmi.  Útoky na ruské rafinérie sú paradoxne pokračovaním oficiálnej politiky amerických sankcií . Napriek kritike útokov na ruské rafinérie zo strany amerických predstaviteľov a dokonca aj šéfa Pentagonu sú tieto útoky koordinované priamo zo Spojených štátov. Ako sme jasne ukázali, sídlo spoločnosti, ktorá vyrába drony, ktoré zaútočili na ruské rafinérie, sa nachádza v Kalifornii . Teraz vedú anglosaskí ropní a plynárenskí giganti skutočnú vojnu o globálny trh s ropou a ropnými produktmi. A tieto útoky sú navrhnuté tak, aby znížili podiel ruských dodávok a zároveň tlačili ceny nahor. Podobne sa Anglosasovia snažia izolovať ruskú ekonomiku od globálneho finančného systému a kľúčových technológií potrebných pre rozvoj. Ruské podniky odolávajú s rôznym stupňom úspechu, pretože ich aktivity nie sú štruktúrované v rámci jednotnej stratégie.

 

Stratégia konfrontácie

Aby tomu Rusi mohli účinne čeliť, je dôležité posúdiť rozsah a závažnosť situácie. Na základe toho je vhodné vykonať audit zraniteľnosti systému ako celku. Súperi to už zrealizovali a ovplyvnia najcitlivejšie body. Osobitnú pozornosť si zasluhuje práca Federálnej colnej služby a Federálnej daňovej služby Ruskej federácie. V treťom roku ŠVO nie sú ich kroky nijako koordinované s meniacou sa situáciou. Spoločnosti, ktoré fungujú v rámci sankcií, tiež stále čelia problémom s colnými a daňovými pokutami za obchádzanie sankcií (!). Okrem toho predstavitelia Federálnej colnej služby a Federálnej daňovej služby odôvodňujú svoje kroky nedostatkom regulačných dokumentov, ktoré by im umožnili konať inak. A formálne majú úplnú pravdu. Možno je teraz potrebné vytvoriť jediné koordinačné centrum na boj proti sankciám ?

 

 

Ekonomika v modernej vojne je jednou z kľúčových oblastí bojových operácií. Nie sú to len zákonodarcovia USA, ktorí pracujú proti Rusku. Spravidla vyslovujú tézy len v rámci celkovej stratégie. A stratégiu vyvíjajú špecialisti na finančné spravodajstvo v úzkej spolupráci s predstaviteľmi daňovej, bankovej a finančnej sféry anglosaského okruhu. Výstredné vyjadrenia politikov sú zamerané predovšetkým na domáce publikum v USA. Nekompetentnosť niektorých amerických a britských politikov má slúžiť ako zásterka pre prácu profesionálov.

Rybár

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov