Indický ľahký tank Zorawar, protiváha k čínskym ZTQ-15 alebo pakistanským Haiderom?
India vyvinula svoj domáci ľahký tank Zorawar a objednaných bolo už 59 vozidiel, výroba ďalších 295 je vysoko pravdepodobná. Vznikol v spolupráci medzi DRDO (Defence Research and Development Organisation – indická štátna organizácia pre výskum a vývoj obrany a firmou Larsen & Toubro (L&T), spoločne predstavili prvý prototyp vo výrobnom závode L&T v Hazire v Gudžaráte dňa 6. júla 2024.
Ľahký tank Zorawar je určený pre použitie v indickej armáde pozdĺž jej severnej hranice s Čínou..
V rozhovore pre miestne médiá predseda DRDO Samir V Kamat povedal, že očakáva, že prototyp tanku dokončí vývojové skúšky do šiestich mesiacov. Očakáva, že tank bude pripravený na vstup do indickej armády do roku 2027. Indická armáda má v úmysle rozmiestniť tank v indickom regióne Ladak, vysokohorskej náhornej plošine s priemernou nadmorskou výškou viac ako 5 000 m nad morom a s terénom, ktorý vyžaduje nízky merný tlak pásov na povrch.
Podľa DRDO je maximálna hmotnosť ľahkého tanku 25 ton. Platformu poháňa motor Cummins s výkonom až 1 000 koní výsledkom čoho je extrémne vysoký pomer výkonu a hmotnosti zhruba 40 koní na tonu. To má poskytnúť lepšiu manévrovateľnosť v redšej atmosfére v Ladaku v porovnaní s hlavnými bojovými tankami T-90 alebo T-72 indickej armády, ktoré vážia približne 50 až 60 ton a sú v súčasnosti rozmiestnené v regióne.
Zorawar používa belgickú vežu COCKERILL-3105 s kanónom s drážkovaným vývrtom hlavne kalibru 105 mm, ktorá bola upravená tak, aby spĺňala špecifické požiadavky indickej armády. Tieto úpravy zahŕňajú premiestnenie mieridiel, integráciu lokálnej diaľkovo ovládanej zbraňovej stanice s veľkokalibrovým guľometom NSV 12,7×108 mm a pridanie dvojitého odpaľovacieho zariadenia protitankových riadených striel na boku veže. Tento zbraňový systém je navrhnutý tak, aby účinne zasahoval rôzne ciele a poskytoval značnú palebnú silu.
Obrovskou výhodou samotnej belgickej veže je veľký rozsah uhlov námeru od -10 do + 42 stupňov, čo je vidno aj na priloženom videu. Tank tak môže bojovať aj ako ľahké samohybné delo, strieľať nepriamou paľbou a vyhýbať sa stretu s protivníkom, ktorý je silnejší.
Tank obsahuje pokročilý systém aktívnej ochrany na zvýšenie jeho schopnosti prežiť na bojisku. Tento systém dokáže čeliť protitankovým riadeným strelám a iným projektilom, čím zvyšuje obranné schopnosti tanku. Obojživelný dizajn umožňuje plavbu vo vodných telesách, ako je jazero Pangong Tso. Okrem toho má Zorawar systémy s podporou AI a dá sa integrovať s taktickými dronmi. Táto integrácia poskytuje zlepšené situačné povedomie a prípadne schopnosť nasadiť vyčkávajúcu muníciu, čo dáva tanku Zorawar potenciálnu strategickú výhodu v modernom boji.
Indický ľahký tank Zorawar:
2. ZTQ-15
Zatiaľčo India ešte len predstavila svoj prototyp tanku Zorawar, Čína už má minimálne 500 ľahkých tankov Type 015, prípadne ZTQ-15, ktorých exportná verzia sa volá VT-5. Tieto tanky sa už v roku 2020 mali objaviť na čínskej strane LAC v Tibetskom autonómnom regióne oproti Ladaku (Line of Actual Control pomyselná demarkačné línia, na ktorej však dochádza k šarvátkam čínskych a indických vojakov).
Tank váži 33 ton v základnej verzii a 36 ton po pridaní doplnkového pancierovania. Je vyzbrojený 105 mm kanónom s drážkovaným vývrtom hlavne so zásobou 38 granátov, má automat nabíjania. Strieľať môže aj protitankovou riadenou strelou s dostrelom 5 km vypúšťanou z hlavne. Výzbroj doplňuje diaľkovo ovládaná zbraňová stanica s guľometom kalibru 12,7×108 mm a automatickým granátometom QLZ-04 kalibru 35 mm. Tank má aj koaxiálny guľomet QJT-88 kalibru 5,8 mm.
Poháňa ho elektronicky riadený diesel s výkonom 1000 koní, vzhľadom na vyššiu hmotnosť v porovnaní s indickým tankom je merný výkon 30,30 koní na tonu bez prídavného pancierovania. Dojazd je 469 kilometrov, s externými prídavnými nádržami 800 km a maximálna rýchlosť 70 km/h. Type 15 má moderné senzory a systém riadenia paľby, vrátane laserového diaľkomeru, pokročilého balistického počítača, meteorologických senzorov, termovízneho zameriavača strelca, radaru s milimetrovými vlnami a veliteľského panoramatického zameriavača. Systém riadenia by podporuje automatické sledovanie cieľa, schopnosť hunter/killer a prevzatie streľby veliteľom. Vďaka systému riadenia paby je tank údajne schopný strieľať nepriamou paľbou až na vzdialenosť 16 km, čo sa dosahuje kombináciou maximálneho námeru kanónu a náklonu korby pomocou hydropneumatického odpruženia.
Ďalšie vybavenie zahŕňa klimatizačný systém, zariadenie na výrobu kyslíka pre posádku (pre podporu dýchania vo vysokohorskom teréne), veliteľský a riadiaci systém C2, systém riadenia bojiska a navigačný balík vybavený inerciálnym navigačným systémom a satelitným navigačným systémom. Tank môže automaticky vystreliť dymové granáty, ak je označený nepriateľským laserovým lúčom. K ďalším ochranným prvkom patrí chemická, biologická, rádiologická a jadrová ochrana a protipožiarny systém.
Uvidíme, ktoré z uvedených prvkov sa zmestia na indický tank alebo prípadne čím bude Zorawar čínsky tank prekonávať. Ak by sa však stretli v skutočnom boji, znamenalo by to prakticky zánik organizácie BRICS a vojnu dvoch jadrových mocností.
Čínsky tank ZTQ-15:
3. Haider
Srdce nejedného fanúšika Phaetonu “zaplesá” nad názvom nového pakistanského hlavného bojového tanku, ktorý vznikol modernizáciou čínskeho typu VT-4. Pakistan tank predstavil dňa 6.3.2024 a vyrábať ho bude v domácich závodoch Heavy Industries Taxila.
Hlavný bojový tank Haider má konvenčný dizajn s trojčlennou posádkou s vodičom umiestneným vpredu v strede trupu, vežou v strede a motorom vzadu. Jeho výzbroj tvorí 125 mm kanón s hladkým vývrtom, ktorý je schopný strieľať rôzne druhy munície, ako sú APFSDS, HE, HEAT a protitankové riadené strely. S celkovou kapacitou 38 nábojov zaisťuje kanón vysokú palebnú silu na bojisku. Okrem toho je tank vyzbrojený 7,62 mm koaxiálnym guľometom a diaľkovo ovládanou zbraňovou stanicou vyzbrojenou 12,7 mm veľkokalibrovým guľometom, čo zvyšuje jeho obranné schopnosti.
Tank Haider má sofistikované pancierovanie, ktoré obsahuje kompozitné a reaktívne pancierovanie ako aj predstavaný pancier.
Pokiaľ ide o mobilitu, Haider sa vyznačuje robustným systémom odpruženia pozostávajúcim zo šiestich pojazdových kolies na každej strane, podporovaných hydraulickými tlmičmi. Poháňaný je štvortaktným elektronicky riadeným turbodieselovým motorom s výkonom 1200 koní, spojeným s hydromechanickou automatickou prevodovkou. Tank dosahuje maximálnu rýchlosť na ceste 70 km/h a má dojazd 500 km.
Pokročilý systém riadenia paľby tanku Haider integruje celý rad senzorov a zameriavacích zariadení na zvýšenie presnosti a letality na bojisku. Kanón je spojený s termovíznym zameriavačom a laserovým diaľkomerom, čo umožňuje presné zasiahnutie cieľov aj pri slabej viditeľnosti. Panoramatický zameriavač veliteľa poskytuje komplexný 360-stupňový pohľad na bojisko, čo zvyšuje situačné povedomie. Tank je výsledkom prehlbujúcej sa spolupráce Číny a Pakistanu, uvádza sa, že vznikne 679 tankov lokálne zmontovaných v Pakistane.
Pakistanský nový hlavný bojový tank Haider:
MK
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942