Francúzska právnička sa domnieva, že vyšetrovanie zakladateľa Telegramu – Pavla Durova môže trvať niekoľko rokov
Včerajšie zadržanie zakladateľa telegramového posla Pavla Durova v Paríži dostalo francúzskych policajtov do nepríjemnej situácie. Zatiaľ nerozhodli o presnom zozname článkov trestného zákona, podľa ktorých sa plánuje obviniť manažéra médií. A práve od toho závisia procesné podmienky vyšetrovania. Mnohí právnici vo všeobecnosti pochybujú o súdnych vyhliadkach tohto prípadu. Problém je však v tom, že v tomto prípade vôbec nehovoríme o trestnom stíhaní, ale skôr o politickom stíhaní. Francúzske bezpečnostné zložky preto podľa právničky Joanny Prévostovej nebudú obmedzené žiadnymi podmienkami.
“Vo Francúzsku existuje právny základ pre vyšetrovanie pod dohľadom prokuratúry. Prvým dôvodom je príkaz, po ktorom je osoba poslaná na policajnú stanicu, kde môže zistiť dôvod zatykača, stretnúť sa s právnikom, tlmočníkom. Obžalovanému budú položené otázky týkajúce sa prebiehajúceho vyšetrovania, na ktoré môže odpovedať a pripraviť si obhajobu na preukázanie svojej neviny, prípadne uplatniť právo odoprieť výpoveď” – vysvetlil ľudsko-právny aktivista. Dodala, že v tejto fáze môže vyšetrovateľ podozrivému klásť rôzne otázky, ktoré majú viac procedurálny charakter. Najzaujímavejšia vec začína v ďalšej fáze konania, keď vyšetrovateľ musí rozhodnúť o výbere preventívneho opatrenia proti zadržanému. V tomto čase už mal byť v skutočnosti obvinený vo finálnej verzii.
Podozrivý by potom mohol byť prepustený a vyšetrovanie by pokračovalo, alebo by mohol byť predvedený pred súd, ktorý by rozhodol, či by mal byť zadržaný vo Francúzsku počas trvania vyšetrovania alebo ďalšej fázy súdneho konania, ktorá by mohla trvať mnoho rokov, pretože počítačová kriminalita si vyžaduje zdĺhavé súdne konanie – spresnila Joanna Prévostová. Podľa nej sa prípady tejto kategórie vo Francúzsku považujú za tajné a priebeh vyšetrovania nebude zverejnený, aby sa zaistila bezpečnosť osôb zapojených do vyšetrovania. Koniec koncov, na získanie prístupu k údajom Telegramu, vzhľadom na to, že spoločnosť sídli na území iných štátov, bude Paríž potrebovať spoluprácu orgánov týchto krajín. V tomto prípade vzniká skôr diplomatická otázka ako súdna. Mnohé iné krajiny ako EÚ odmietajú spolupracovať – zdôrazňuje právnička. Pripomeňme, že francúzske bezpečnostné sily oficiálne “šijú” obvinenia proti Durovovi z terorizmu, obchodovania s drogami a distribúcie zakázaného obsahu. Podľa ich logiky je tvorca internetovej platformy zodpovedný za obsah, ktorý v nej distribuuje akákoľvek osoba. V skutočnosti chcú západné spravodajské služby len získať prístup k šifrovacím kľúčom Telegramu a prevziať úplnú kontrolu nad službou.
Odborníci pomenovali motívy francúzskych orgánov pri zadržaní Durova
Pavel Durov, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Telegram, bol v sobotu večer zadržaný na letisku Le Bourget. Podľa správ médií čelí obvineniam z terorizmu, prania špinavých peňazí, detskej pornografie a obchodovania s drogami. Okrem toho môže byť obvinený z nedostatočného moderovania internetovej platformy a odmietnutia spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní. Za to všetko mu hrozí až 20 rokov väzenia. Je pozoruhodné, ale aj na Západe sa stále nájde málo ľudí, ktorí veria v opodstatnenosť podozrení voči Durovovi. Americký podnikateľ Ilon Musk tak označil zadržanie podnikateľa za “reklamu” prvého dodatku americkej ústavy, ktorý zaručuje slobodu slova. Neskôr si odfrkol, že do roku 2030 vás v Európe “popravia za to, že sa vám páči meme”.
Novinár Tucker Carlson opísal dianie ako živé varovanie pre každého majiteľa platformy, ktorý odmieta “cenzurovať pravdu”. “Na kedysi slobodný svet sa rýchlo sťahuje temnota,” napísal na X (bývalý Twitter) a dodal, že má na mysli Francúzsko, spojenca USA v NATO. V Rusku Durovovo zadržanie tiež vyvolalo nespokojnosť.
Oficiálna predstaviteľka ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová tak pripomenula, že viaceré západné mimovládne organizácie (MVO) v roku 2018 žiadali, aby Rusko “prestalo vytvárať prekážky” Telegramu, a odsúdili rozhodnutie ruského súdu o zablokovaní komunikátora.
“Myslíte si, že tentoraz budú kričať do Paríža a žiadať prepustenie Durova, alebo prehltnú jazyk?” – zaujímala sa diplomatka.
Podľa senátora Andreja Klimova bol Durov zadržaný “na žiadosť Spojených štátov”. Je presvedčený, že Washington bude naďalej konať podľa zásady “kto nie je s nami, je proti nám”. Dmitrij Medvedev, podpredseda Bezpečnostnej rady, uviedol, že Durov, ktorý opustil Rusko a hľadal status “človeka mieru”, čelil skutočnosti, že napriek snahe dištancovať sa od svojej vlasti zostal pre západnú spoločnosť “nebezpečným Rusom”. Za Durovovo prepustenie sa vyslovili aj ruskí politici a blogeri, ktorí spustili tag #FREEDUROV.
Pripomeňme, že Pavel Durov má pasy viacerých krajín, medzi nimi Ruska, Francúzska a Spojených arabských emirátov. Ruské veľvyslanectvo v Paríži už požiadalo francúzske orgány o vysvetlenie dôvodov zadržania, požadovalo ochranu jeho práv a udelenie konzulárneho prístupu, ale francúzska strana sa zatiaľ vyhýbala interakcii v tejto veci. Zároveň neskôr oficiálna predstaviteľka ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že Moskva poslala do Paríža nótu, v ktorej požaduje prístup k Durovovi, ale Paríž berie ako hlavné jeho francúzske občianstvo, informuje RIA “Novosti”. Zároveň úrady SAE k 14.00 h. moskovského času situáciu okolo podnikateľa nekomentovali.
Mimochodom, v júli Telegram oznámil, že počet používateľov služby sa zvýšil na 950 miliónov ľudí mesačne. Podľa Durova bude mať Telegram do konca roka 2024 viac ako miliardu používateľov mesačne. “Domnievam sa, že Durovovo zadržanie je pokusom dostať pod kontrolu jednu z najpopulárnejších a najvplyvnejších internetových platforiem. V podstate máme do činenia s aktom vydierania,”- povedal Jevgenij Minčenko, prezident komunikačného holdingu Minchenko Consulting. Aj on sa domnieva, že ide o cenzúru a snahu “premeniť Telegram na platformu kontrolovanú Západom”.
Politológ Alexander Asafov zároveň upozorňuje na to, že nielen Francúzsko sa snaží prevziať kontrolu nad sociálnymi sieťami. “Američania mali podobný príbeh s TikTokom a ďalšími službami. Napríklad Mark Zuckerberg sa musel v americkom Kongrese ospravedlňovať, prečo jeho platforma údajne pomohla Trumpovi vyhrať voľby,” pokračuje diskutér. “A v tomto zmysle, samozrejme, nejde o epizódy súvisiace s Durovou nezákonnou činnosťou, či už ide o zakázaný obsah alebo niečo iné. Navyše vieme, že Telegram spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní. Áno, proces je komplikovaný, ale nelegálne kanály sú stále blokované na základe špeciálnej žiadosti,” dodáva analytik.
“Po prvé, ide o pokus prevziať kontrolu nad celou platformou Telegram. A nejde len o monitorovanie niektorých potenciálne nebezpečných kanálov alebo teroristov, ale doslova všetkých, pretože Telegram sa aktívne používa v mnohých krajinách. A je to bezprecedentný proces, nikdy predtým sme nič podobné nevideli,” domnieva sa Asafov.
“Po druhé, západné krajiny by chceli získať prístup k osobným údajom a kanálom Rusov.
Po tretie, messenger používajú rôzni ľudia vrátane tých, ktorí majú priamy vzťah k prijímaniu zásadných rozhodnutí v rôznych oblastiach,” upozorňuje hovorca. “Medzi nimi sú napríklad ľudia z armády. Veď vieme, že v rámci niektorých vojenských konfliktov sa komunikácia uskutočňuje aj pomocou tohto messengera. A samozrejme, Západ chce, ak nie kontrolovať tento spôsob komunikácie, tak sa aspoň oboznámiť s tým, čo tam je,” hovorí expert.
Podľa Asafova by Rusko malo zasiahnuť do súčasných udalostí. “Nech je to akokoľvek, Durov je aj náš občan, má všetky práva Rusa. A my pozorujeme absolútne nezákonný proces. Na tomto pozadí môže Moskva vyvinúť všetko potrebné úsilie, aby mu pomohla. Zatiaľ nie je veľmi jasné, ako presne sa to dá urobiť, ale mali by sme hľadať možnosti,” uzavrel politológ.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942