Su-30MKI sú odteraz vyzbrojené strelami BrahMos-A
Indické vzdušné sily sú odteraz oficiálne vyzbrojené „najrýchlejšími supersonickými okrídlenými raketami na svete”. Správu tohto znenia priniesol 20. januára 2020 webový portál janes.com s doplnením, že Indické vzdušné sily oznámili bojovú pripravenosť prvej letky stíhacích lietadiel, ktoré majú vo výzbroji križujúce strely BrahMos-A.
Nové okrídlené rakety doplnili arzenál zbraní viacúčelových stíhacích lietadiel Su-30MKI po úspešnom ukončení série letových a palebných skúšok. Konečné rozhodnutie o zaradení do výzbroje bolo ohlásené po nedávnom úspešnom zničení hladinového cieľa.
Prvou bojovou jednotkou s križujúcimi zo vzduchu vypúšťanými strelami BrahMos-A sa stala 222. letka Tigrích žralokov (Tiger shark), ktorá prevádzkuje viacúčelové stíhacie lietadlá vzdušnej prevahy, Su-30MKI.
Nadzvuková križujúca strela BrahMos je výsledkom spolupráce indickej Výskumnej a vývojovej organizácie obranných systémov (Defence Research and Development Organisation – DRDO) a ruskej spoločnosti NPO Mašinostrojenija, ktoré v roku 1998 vytvorili pre tento účel spoločný podnik BrahMos Aerospace. Uvedená spoločnosť vyvíja a vyrába pod názvom BrahMos nadzvukové (supersonické) okrídlené rakety schopné dosahovať rýchlosť viac ako 3000 km/h. Základom projektu je sovietska protilodná strela P-800 Onix, presnejšie jej exportná verzia Jachont. Spočiatku bola strela BrahMos vyvíjaná ako protilodná, neskôr boli však vyvinuté ďalšie verzie, ktoré dokážu zasahovať pozemné a hladinové ciele zo stacionárnych ako aj mobilných odpaľovacích zariadení a taktiež z ponoriek, lodí a lietadiel (BrahMos-A).
Vývojári označujú vo vzduchu vypúšťané strely BrahMos-A za „najrýchlejšie nadzvukové rakety na svete”. BrahMos-A váži približne 2,5 t, hlavica má hmotnosť cca 300 kg a schopnosť zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti 290 km pri rýchlosti letu do 3500 km/h (strely vypúšťané z lodí a pozemných odpaľovacích zariadení majú bojovú hlavicu s hmotnosťou 200 kg).