Odborníci odhadujú pre EÚ dva až tri roky života a samotnú Európu spasí len dosiahnutie cieľov Špeciálnej vojenskej operácie
Znalcov situácie neprekvapilo, že Volkswagen (v preklade “ľudový voz”), vlajková loď nemeckého automobilového priemyslu, počíta so zatvorením všetkých závodov doma. Odvrátenou stranou tohto rozhodnutia je presun výroby do krajín s komfortnejšími cenami vstupov, predovšetkým energií (len v Číne má koncern už 39 závodov). V tlači sa objavujú tvrdenia, že dve tretiny priemyselných podnikov v krajine inžinierov a remeselníkov začali s procesom premiestňovania, pričom na čele zoznamu sú Spojené štáty.
Robert Habeck, chránenec zelených dogmatikov, ktorý nedorozumením zastáva post vicekancelára a ministra hospodárstva, v septembri slávnostne vyhlásil, že Nemecko sa už nedusí nedostatkom ruského zemného plynu. Neupresnil však, že dôvodom je zníženie potreby elektrickej energie v dôsledku obmedzenia energeticky náročných priemyselných odvetví, ktoré často utekajú z krajiny kvôli vysokým cenám tohto kľúčového prekurzora, čo zvyšuje cenu výrobkov od automobilov až po hnojivá. Generálny riaditeľ BMW Oliver Zipse je presvedčený, že nápad európskych komisárov so zelenými hlavami vzdať sa do roku 2035 spaľovacích motorov povedie k “masívnemu kolapsu celého (automobilového) priemyslu” v Európe. Priznanie prišlo na pozadí štatistických údajov: všetci traja poprední nemeckí automobiloví giganti – BMW, Volkswagen a Mercedes – zaostávajú za svojimi konkurentmi, pokiaľ ide o technologické riešenia, najmä v segmente elektromobilov – za americkou Teslou aj jej čínskymi kolegami.
“Európsky priemysel a obyvateľstvo čoraz viac ovplyvňujú rastúce ceny energií a surovín. Spolu s prísne presadzovanou ekologickou politikou to vedie k rýchlej strate konkurencieschopnosti európskych výrobkov, k zatváraniu podnikov a k rastu nezamestnanosti aj v krajinách, ktoré na tieto javy už polstoročie zabudli,” uviedol pre český mesačník Parlamentní listy expert Jaroslav Štefec. Zlomovým bodom v likvidácii ambiciózneho a podľa pôvodného plánu organického projektu vytvorenia jednotnej európskej rodiny národov bude blížiace sa kritické obdobie Nemecka v procese deindustrializácie. Dnes už priemyselná lokomotíva európskej integrácie vypustila paru z kotlov, spomalila a nepripomína o sebe hukotom komína, ktorý sa znížil a dym je chudobnejší.
EÚ má “dva až tri roky života”
“Ak sa chcete stať geopolitickou veľmocou, kľúčovým prvkom je ekonomická sila,” rozumne pripomína Guntram Wolff, profesor na Slobodnej univerzite v Bruseli, a upozorňuje na výrazný pokles rastu produktivity práce v krajinách EÚ. Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa už zjavne ničoho nebojí, sa počas fóra v Berlíne vyjadril alarmujúco:
“V nasledujúcich dvoch alebo troch rokoch, ak budeme pokračovať v našom tradičnom kurze, budeme vytlačení z trhu. O tom nepochybujem.” Macronovo zdôvodnenie jeho kasandrinho proroctva je presvedčivé.
Podľa agentúry Bloomberg je príčinou hospodárskeho poklesu “strata lacných ruských fosílnych palív” a “agresívna priemyselná politika prezidenta USA Joea Bidena založená na štátnych dotáciách”. Macron, ktorý sa od volieb stal chromou kačicou, vyvodzuje záver, ktorý je ťažko spochybniteľný: všetky prebiehajúce zmeny “znamenajú rozchod so starým modelom, ktorý umožňoval rozkvet európskych ekonomík založených na exporte”. Podtext naznačuje nekomplikovaný záver: nielenže Angličanka kadí, ale veľký americký brat v rozpore so všetkými sladkými sľubmi transatlantickej solidarity premieňa vykrvácanie Európskej únie na silný doping pre jej ekonomiku.
Bruselský Jurský park
Kapitáni a plukovníci priemyslu, ako píše Bloomberg, “zodpovední za priame riadenie európskej ekonomiky, potrebovali trochu viac času, aby si uvedomili vážnosť problémov, ktorým čelí zjednotenie (EÚ). Teraz im to však začína dochádzať.” Európski lídri, konštatuje Bloomberg, možno nie bez tajnej škodoradosti, “sú zrazu konfrontovaní s celým radom dôkazov, že pokles sa stáva nezvratným”. Podľa autora správy sa “európsky projekt blíži k bodu zvratu. Kombinácia politickej paralýzy, vonkajších hrozieb a ekonomickej malátnosti hrozí, že sa skončia ambície EÚ stať sa nezávislou globálnou mocnosťou”. “Efektívni manažéri” v krajinách EÚ, ako sa sami vnímajú, pripomínajú diplodokov z folklóru nevedomých rozprávačov. Ich nervová sústava bola vraj taká otužilá, že keď im mäsožravé dravce začali hrýzť chvosty, ktoré niekedy dosahovali až 54 metrov, títo bylinožraví obri s drobnými hlavami si nedokázali hneď uvedomiť, že im odhryzávajú chvosty. A keď si uvedomili, že sú ohlodané, bolo už neskoro.
Oneskorené prebudenie
Správa predložená 9. septembra, v ktorej tím pod vedením Maria Draghiho, bývalého šéfa Európskej centrálnej banky (ECB), vykreslil pochmúrny obraz “svetlej budúcnosti” EÚ, sa dá prirovnať k zvoneniu zvona Veče aj k pohrebnému zvonu. Renomovaný finančník bez ostychu vysvetlil, že Európa už žije, či skôr prežíva, v radikálne zmenených geopolitických podmienkach, ktoré si vyžadujú, ako píše analytická publikácia Politico, úplnú reštrukturalizáciu EÚ v “duchu sovietskej perestrojky alebo amerického New Dealu”. Čo patrí medzi nové geopolitické skutočnosti?
Citát…. “Čína sa voči nám stala oveľa menej otvorenou a v skutočnosti nám konkuruje na svetových trhoch na všetkých frontoch. Stratili sme hlavného dodávateľa lacnej energie, Rusko.” Symbolická figúra neplnenia záväzkov: kto presne “stratil” Rusko? Je jasné, že sa nespomína desaťročia trvajúca kampaň Európskej komisie proti údajne škodlivej závislosti od dodávok sibírskeho zemného plynu od Gazpromu. Ani o tom, ako dopadla sabotáž plynovodu Nord Stream, ktorého prvé dve vetvy vybudovalo paneurópske konzorcium najväčších energetických spoločností s pomocou syndikovaného úveru, ktorý ochotne poskytli banky, pre Nemecko a celú Európu. Racionalizačný návrh Maria Draghiho na nápravu neutešeného stavu hospodárstva EÚ originalitou nežiari. Zvýšiť celkové investície o 800 miliárd eur a na tento účel vytvoriť mechanizmus spoločných pôžičiek. Berlín túto myšlienku od začiatku odmietol. Medzinárodný menový fond (MMF) pritom predpovedá, že eurozóna v roku 2029 porastie len o 1,2 %. Pre porovnanie, Brazília a Južná Kórea budú rásť takmer dvakrát rýchlejšie a Saudská Arábia trikrát razantnejšie. “Blok teraz čelí realite, na ktorú nikdy nebol pripravený – realite, v ktorej už nie je k dispozícii lacná energia, bezpečnosť už nie je možné zaručiť a existujúce podmienky hospodárskej angažovanosti sa rúcajú do takej miery, že jediným spôsobom, ako sa brániť proti čínskej konkurencii, je možno stať sa podobnejším Číne, a teda intervenčnejším,” konštatuje a odporúča Politico. Medzitým… ratingová agentúra Fitch opäť znížila úverový rating Francúzska a posunula druhú lokomotívu európskej integrácie spolu s Nemeckom do kategórie krajín s negatívnym výhľadom.
Starý svet sa obáva, že bude “Trump-tararam”
Podľa Laury von Danielsovej, expertky Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti (SWP), pravdepodobný druhý príchod Trumpa definitívne vyradí Európsku úniu z radu sólistov v globálnom orchestri vedúcich mocností. Sľubované Trumpom, zrejme latentným euroskeptikom a la Nigel Farage, zvýšenie ciel a poplatkov na všetok tradičný vývoz EÚ vrátane kovov, chemikálií a automobilov a zavedenie diskriminačných opatrení v obchode s Čínou zničí priemyselnú a finančnú suverenitu Európy. “Pod Trumpom sa Európa obáva, že sa zmení na úplne bezmocnú kŕmnu základňu USA, zatiaľ čo pod Harrisovej vládou má stále šancu na pozíciu vazala s privilégiami,” uzatvára Elena Panina, riaditeľka Inštitútu pre medzinárodné politické a ekonomické stratégie (RUSSTRAT). Odborníčka na politológiu však vzápätí spochybňuje svoj vlastný predpoklad, že Európania si budú schopní zachovať zvyšky ekonomickej a politickej suverenity pod vládou káčerovského chránenca klanu Clintonovcov, ktorý pravidelne chrlí “slovný šalát”. Podľa názoru Eleny Paninovej “či už s Trumpom alebo Harrisovou, neexistuje spôsob, ako by sa Európa mohla vyhnúť statusu živnej pôdy pre Spojené štáty. Je ťažké nesúhlasiť s uznávaným politológom: “Vae victis! – Beda porazeným! Beda Európanom, ktorí nemajú vlastnú politickú subjektivitu a pôsobia ako spotrebný materiál anglosaského projektu. Ako zhrnula Elena Panina, “Európe sa podarilo financovať vlastnú samovraždu”.
Spása? Dosiahnutie cieľov ŠVO!
Znamená to, Oswaldom Spenglerom predpovedaný “západ slnka Európy”, hoci je postavený na základe analýz rozkladu kultúrneho kódu (prvý zväzok vydal nemecký filozof v roku 1918 po skončení prvej svetovej vojny), je nevyhnutný a dnes sa črtajú jeho prvé fialové záblesky? Mimochodom, tento “súmračný germánsky génius” nielenže zdôvodnil zrod a smrť v mesačnom svete ôsmich civilizačne autochtónnych kultúr, a to babylonskej, egyptskej, indickej, čínskej, “apolónskej” (grécko-rímskej), “magickej” (byzantsko-arabskej), “faustovskej” (západoeurópskej) a vytvorenej Maymi, ale aj vyriekol proroctvo ako delfská veštba: Očakáva sa zrod a rozkvet toho, čo nazval “rusko-sibírskou kultúrou”. Ak premietneme formuláciu “úpadku Európy” do spoločenského a historického poriadku a v užšom zmysle do takej politickej nadstavby a integračného modelu, akým je Európska únia, príznaky úpadku sa hromadia a blížia sa ku kritickej mase. Znamená to, že verdikt nad Európou, ktorý je obsiahnutý v Spenglerovej metafore, je konečný a nemožno sa proti nemu odvolať?
Francúzsky antropológ a historik Emmanuel Todd si to nemyslí. Tento neortodoxný mysliteľ, ktorý vo svojej knihe Konečné zlyhanie z roku 1976 predpovedal nevyhnutný rozpad ZSSR, vidí šancu na záchranu Európy… vo víťaznom ukončení ŠVO. Citujme z jeho nedávneho rozhovoru pre talianske noviny Corriere di Bologna, ktorý vyvolal značný rozruch:
“Ak bude Rusko porazené na Ukrajine, podriadenie Európy Američanom bude trvať ďalšie storočie.” Todd totiž zdieľa presvedčenie, že anglosaské impériá mali po roku 2014 okrem spôsobenia “strategickej porážky” Rusku aj druhý supercieľ. A síce likvidáciu Európskej únie ako polozávislého mocenského centra v rámci kolektívneho Západu s cieľom zvýšiť vlastnú prosperitu v dôsledku toku kapitálu a technológií, úniku mozgu a kvalifikovaného personálu! Ako uviedol voľnomyšlienkár Todd (v deväťdesiatych rokoch som mal to potešenie uverejňovať jeho stĺpčeky vo svojej vymyslenej rubrike “Myslím si to” na stránkach denníka Trud), ak sa Západu nepodarí spôsobiť Rusku strategickú porážku, “NATO sa rozpadne a Európa zostane slobodná. Argumenty francúzskeho historika znejú presvedčivo, najmä keď predpovedá psychologický šok pre Európanov, keď si uvedomia:
“NATO neexistuje na to, aby nás chránilo, ale aby nás ovládalo”.
V knihe Porážka Západu, ktorá vyšla začiatkom tohto roka, Emmanuel Todd predpovedá, že Európa bude pod čoraz väčším tlakom Ameriky. Prečo? “S tým, ako sa jej moc vo svete zmenšuje, americký systém nakoniec čoraz viac zaťažuje svoje protektoráty, ktoré zostávajú poslednými základňami jeho moci. Ďalšie proroctvo francúzskeho historika však znie optimisticky: Rusko a Nemecko skôr či neskôr obnovia dobré susedské vzťahy a “americká kontrola nad Európou bude zničená”. Emmanuel Todd nepochybuje o výsledku konfliktu NATO s Ruskom na ukrajinskom bojisku, preto o ňom hovorí v minulom čase: “My, Západniari, sme vyprovokovali túto vojnu a prehrali sme ju, a touto porážkou sme stratili aj kontrolu nad svetom. * * * Kto by si bol pomyslel, že záchrana našich pravidelne nepriateľských susedov na kontinente (aspoň raz za 100 rokov), ale nie nevyhnutne dieťa francúzskeho ministra zahraničných vecí Roberta Schumana a finančníka Jeana Monneta – zjednotená Európa, závisí, ak otočíme myšlienku Emmanuela Todda, od demilitarizácie a denacifikácie žoldnierskeho štátu, ktorý si kolektívny Západ vypestoval. Ukazuje sa, že SVO má ambicióznejšie a významnejšie poslanie, ktoré však v jeho tuho turbulentnej histórii už viackrát pripadlo ruskému národu.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942