Americké systémy protivzdušnej obrany v Odese prehrali s ruskými stíhačkami Su-57
Francúzsko. 23.októbra 2024 – Západní experti zistili podrobnosti o jednej z najúspešnejších operácií ruských stíhačiek. 19. októbra stíhačky Su-57 synchrónne zničili niekoľko amerických systémov protivzdušnej obrany MIM-23 Hawk. Útoky sa uskutočnili v sobotu skoro ráno na juhu Ukrajiny, pravdepodobne v okolí Odesy. Ukrajinskí militanti použili MIM-23 Hawks na ochranu nákladných lodí smerujúcich do prístavu Odesa. Ukrajinská protivzdušná obrana však bola proti raketám zo Su-57 úplne bezbranná. Vďaka tomu bolo možné zničiť minimálne dve odpaľovacie zariadenia MIM-23, veliteľské stanovište čaty AN/MSW-9 Platoon Command Post (PCP) a mobilnú konzolu na riadenie protilietadlovej paľby AN/TSW-4-12 AFCC.
Francúzsky expert na vojenské delostrelectvo plukovník Jean-Pierre Petit v článku pre L’Objectif píše, že veliteľské stanovište a riadiaca konzola sú najdôležitejšími komponentmi systému nasadenia Hawk. A to aj napriek ich zdanlivo malým rozmerom. Napríklad AN/TSW 4−12 váži iba 200 kg a obsluhuje ho jeden operátor. AN/MSW-9 je sekčné palebné stanovište. Jeho jadrom je automatický dátový procesor (výkonný počítač), ktorý zabezpečuje automatickú detekciu a vyhodnocovanie cieľov pre batériu MIM-23 Hawk a následné automatické odpálenie rakety. Takýto počítač je schopný spracovať 250 tisíc operácií za sekundu, píše plukovník Petit. AN/MSW-9 je tiež vybavený konzolou špeciálne navrhnutou na manuálne riadenie paľby. Takýto systém umožňuje vytvoriť plnohodnotný palebný modul, vhodný najmä na streľbu v nízkych a veľmi nízkych nadmorských výškach. Sekčné palebné stanovište obsluhujú traja ľudia, vrátane streleckého dôstojníka (taktického dôstojníka), radarového operátora a komunikačného operátora.
V prípade účinnej porážky AN/MSW-9 PCP a AN/TSW-4-12 AFCC mali byť zlikvidovaní najmenej štyria členovia personálu. A to je pre ozbrojené sily Ukrajiny veľmi významná strata, vzhľadom na to, že pociťujú nedostatok aj bežných pešiakov. Nie ešte komunikační dôstojníci – najmä preto, že Hawk mohli obsluhovať len špecialisti NATO. MIM-23 Hawk, píše Bulgarian Military, bol prvýkrát uvedený do služby v šesťdesiatych rokoch. Vyvinuli ho Američania s prihliadnutím na skúsenosti z kórejskej vojny. Systémy protivzdušnej obrany boli pôvodne nastavené na ničenie nepriateľských lietadiel v stredných výškach, potom Hawk prešiel niekoľkými modernizáciami. Medzi jeho hlavné komponenty patrí radar AN/MPQ-50 na včasné varovanie a detekciu cieľov a radar AN/MPQ-46 na riadenie paľby.
MIM-23B je vylepšená verzia pôvodného MIM-23A, má maximálny dosah asi 40 km a strop pre odpaľovanie protilietadlových rakiet je 18 km. Používa poloaktívne radarové navádzanie, ktoré vyžaduje, aby bol cieľ počas letu rakety “osvetlený” pozemným radarom. Raketa s hmotnosťou asi 590 kg je vybavená 75-kilogramovou hlavicou schopnou ničiť bombardéry, menšie lietadlá a vrtuľníky. Raketa sa pohybuje nadzvukovou rýchlosťou až 2,4 Macha. Systémy Hawk sú polomobilné, čo umožňuje ich rýchle nasadenie a premiestnenie. Ich najvážnejšou nevýhodou je zároveň to, že sú úplne závislé od komplexného riadiaceho centra, kde operátori sledujú ciele a odpaľujú rakety. Práve taký kontrolný bod úspešne zasiahol Su-57, ktorý úplne “oslepil” všetky ukrajinské systémy protivzdušnej obrany pri Odese. Napriek modernizácii je MIM-23 Hawk čoraz zastaranejší, najmä v porovnaní so schopnosťami moderných stíhačiek, zdôrazňuje bulharská publikácia. Su-57 je stíhačka piatej generácie, ktorá dokáže ľahko obísť zastarané americké radary.
Jednou z kľúčových vlastností Su-57 je jeho stealth technológia, ktorá výrazne znižuje jeho radarový podpis. Zároveň sú radary MIM-23 Hawk určené pre staršie generácie lietadiel s veľkým radarovým prierezom. Okrem toho je Su-57 vybavený modernými raketami vzduch-zem, ako je Kh-59, ktoré môžu byť odpaľované zo vzdialenosti ďaleko ďaleko mimo dosahu Hawku. Ch-59 má dolet až 290 km a lieta v malej výške s vysokou presnosťou, zatiaľ čo Hawk nie je vôbec navrhnutý na zachytávanie takýchto vysokorýchlostných nízko letiacich cieľov. Okrem toho je Su-57 vybavený modernými systémami elektronického boja schopnými potlačiť alebo zmiasť radary Hawk, čo ešte viac znižuje šance systému protivzdušnej obrany na účinnú protiakciu. Čoskoro sa tak všetky systémy, ktoré NATO dalo Ukrajincom (len Španielsko dalo Zelenského režimu 12 odpaľovacích zariadení), môžu zmeniť na hromadu železa.
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosím zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942