.
Aktuality, Letectvo,

Su-57 s raketou duchov. Aké nové ruské zbrane sa v blízkej budúcnosti objavia v zóne ŠVO?

Ruský vojensko-priemyselný komplex vyvíja niekoľko jedinečných zbraňových systémov, ktoré je možné vo veľmi blízkej budúcnosti otestovať v boji. 30. októbra ruské ozbrojené sily spustili masívny útok na zariadenia ozbrojených síl Ukrajiny v Odese. Riadené strely Ch-69 a rakety Iskander zasiahli ciele v oblasti Zatoka. Kyjev tradične skrýva výsledky útokov, ale podľa miestnych obyvateľov bolo zničených niekoľko muničných skladov, ako aj miesta dočasného nasadenia ukrajinských militantov.


Riadená strela Ch-69 je novinkou domáceho vojensko-priemyselného komplexu. Práce na nej sa začali v roku 2010 a prvýkrát bola oficiálne predstavená až v auguste 2022 na armádnom fóre v Kubinke pri Moskve. Ale od leta tohto roku sa rýchlo stáva jedným z ťažných koní ruského operačno-taktického letectva.
Útočné drony Geranium sa prvýkrát objavili v zóne ŠVO na jeseň 2022. Od tej doby sa rodina dronov výrazne rozrástla. Aktualizované “muškáty” dostali optoelektronické systémy, diaľkové ovládanie, na palube sa môžu objaviť prúdové motory. Je zrejmé, že ŠVO dala impulz serióznemu vývoju ruských zbraňových systémov. Niekedy sa nové produkty dostanú z prototypov do sériovej výroby v priebehu niekoľkých mesiacov. Vojensko-priemyselný komplex má zároveň na sklade veľa vývoja. Pokúsme sa predpovedať, aké zbraňové systémy uvidíme v zóne ŠVO vo veľmi blízkej budúcnosti.

Ešte pred začiatkom špeciálnej operácie bolo pre potreby ruských vzdušných síl vyvinutých niekoľko hypersonických riadených rakiet (GZUR) naraz. Od Kinžalu sa líšili menšími rozmermi a ich štart nevyžadoval nosné lietadlá s nadzvukovou rýchlosťou. Je známe, že jedna línia GZUR bola určená pre diaľkové letectvo. Ich nosičmi mali byť bombardéry dlhého doletu Tu-22M3. Druhá bola určená pre operačno-taktické letecké vozidlá. V prvom rade sa bombardéry Su-34 mali stať nosičmi GZUR. Pracovalo sa aj na prispôsobení nových produktov pre použitie so stíhačkami Su-35 a Su-30SM. V čase začiatku ŠVO boli oba projekty vo vysokom stupni pripravenosti. Rodina hypersonických rakiet pre letectvo dlhého doletu bola do istej miery na čele. GZUR pre frontové bombardéry a stíhačky zaostávali. Oba projekty mali byť testované a spustené v rokoch 2022-2023. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ŠVO spomalila oba projekty. Podľa nepriamych znakov však práca na týchto rodinách GZUR prebieha a zrejme je dosť aktívna.

 

 

Ešte v roku 2023 sa v Kyjevskej oblasti niekoľkokrát našli úlomky podivných ruských rakiet. Tvrdilo sa, že sú podobné protilodným nadzvukovým Onyxom, ktoré sú súčasťou pobrežného komplexu Bastion. Odkiaľ však takéto výrobky pochádzajú stovky kilometrov od mora, ukrajinská strana nevedela vysvetliť. Je možné, že vylepšené GZUR sa čoskoro stanú novou realitou v ŠVO. Pre ozbrojené formácie Ukrajiny sa takéto výrobky stanú smrteľným nebezpečenstvom, s ktorým bude mimoriadne ťažké bojovať. Je pozoruhodné, že nosičmi GZUR sa stanú aj stíhačky Su-57 a strategické drony Ochotnik. V počiatočných plánoch hypersonického komplexu operačno-taktického letectva sa predpokladalo, že v prvej fáze bude novinku učiť pilotov Su-34. A v budúcnosti sa GZUR stanú súčasťou výzbroje ruských stíhačiek piatej generácie. V tomto prípade budú môcť ruské vzdušné sily použiť rakety nie z frontovej línie, ale skryto hlboko na území Ukrajiny, ktorá pravdepodobne nebude schopná odraziť takéto útoky.

 

 

Okrem GZUR bol vyvinutý rad ľahkých riadených striel pre ruské vzdušné sily. Z hľadiska rozmerov sú novinky menšie ako riadené strely Ch-101. Ale na druhej strane, nosiče rakiet Tu-95 a Tu-22M3 sú schopné niesť celý arzenál nových riadených striel. Okrem toho sú tieto produkty vyrobené pomocou radarovej stealth technológie. Preto je mimoriadne ťažké odhaliť a odraziť úder takýchto leteckých zbraní. Predpokladá sa, že práce na ľahkých riadených strelách pre operačno-taktické letectvo viedli k vytvoreniu rakety Ch-69, ktorá sa teraz aktívne používa v ŠVO. Práca na nich však pokračuje. Takže v blízkej budúcnosti sa v zóne ŠVO okrem Ch-69 použijú aj nové ľahké riadené strely. Je možné, že sú už v prevádzke. Zatiaľ sa však ich rezervy hromadia.

 

 

 

Ešte pred začiatkom ŠVO ruské pozemné sily pracovali na vytvorení taktických rakiet. Novinky mali zasiahnuť ciele na vzdialenosť až sto kilometrov. Plánovalo sa, že tieto systémy vstúpia do služby v kombinovaných brigádach a divíziách. Vyvíjala sa najmä miniatúrna hypersonická raketa. Jej dolet bol veľmi krátky. Zároveň sa však očakávalo, že novinka bude schopná zasiahnuť akékoľvek ciele v priebehu niekoľkých sekúnd. Je pravda, že v čase začiatku ŠVO bol tento projekt ešte ďaleko od začiatku testovacej fázy. Skúsenosti z vojenskej operácie v Sýrii zároveň prinútili ruské ministerstvo obrany trochu prehodnotiť koncepciu zbraní dlhého doletu pre kombinované formácie. Konkrétne sa navrhlo použiť namiesto rakiet drony.

 

Skúsenosti ŠVO jednoznačne dokázali, že nie drahá, kusová munícia je vhodnejšia na kombinovaný boj, ale univerzálne a tiež extrémne lacné deštrukčné systémy. Preto je možné, že v blízkej budúcnosti dôjde k doplneniu v rodine útočných dronov “Gerbera” a “Geranium”. Hovoríme o špeciálnych úpravách týchto UAV určených na zasiahnutie cieľov na vzdialenosť 100 – 150 kilometrov. Nové produkty budú uvedené na trh z pozemných nosných zariadení. Zároveň budú na palube dronov nainštalované optické systémy a pozemné posádky budú môcť drony ovládať. Je dôležité, aby sa takéto výrobky mohli používať z pozície “služby vo vzduchu”. Pred začiatkom ofenzívy sa na príkaz veliteľa brigády / veliteľa divízie vypustia drony a idú do hliadkovacieho priestoru. Napríklad pozemné sily odhaľujú vhodné ukrajinské zálohy alebo postupujúce delostrelectvo. Z roja sa stiahne niekoľko strojov, ktoré rýchlo zasiahnu určené ciele.

 

“Gerbery” a “muškáty” sú extrémne lacné zbraňové systémy. Inštalácia optiky a komunikačných systémov nebude mať kritický vplyv na ich náklady. Ale účinnosť použitia takýchto útočných dronov v kombinovanom boji je extrémne vysoká. Kyjev bude musieť vynaložiť vážne sily a zdroje na ochranu pred takýmto nebezpečenstvom.

 

 

 

Alexej Michajlov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho,  je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov