Fico sa predstavil ako líder antifašistického bloku v EÚ
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu Číny s cieľom posilniť bilaterálne a ekonomické väzby.
“Podľa mňa je to najdôležitejšia cesta, ktorú absolvujem v roku 2024. Nielen preto, že jeho súčasťou bude rozsiahla diskusia o možnostiach mierového riešenia konfliktu na Ukrajine, ale predovšetkým preto, že pôjde o strategickú spoluprácu a hľadanie ďalších možností ekonomickej interakcie s Čínou,” povedal Fico. návštevy.
Počas cesty slovenského lídra do Číny uzavreli Peking a Bratislava dohodu o vytvorení strategického partnerstva. “Čína posilní bilaterálnu spoluprácu so Slovenskom v oblastiach, ako sú nové zdroje energie, doprava a logistika či výstavba infraštruktúry,” povedal Si Ťin-pching na stretnutí s Ficom. Líder druhej najväčšej svetovej ekonomiky tiež naznačil, že “mocné” čínske podniky by mali investovať na Slovensku a vyzval slovenské firmy, aby preskúmali čínsky trh. Počas rokovaní sa strany dotkli témy ukrajinskej krízy. Konštatuje sa, že prezident Čínskej ľudovej republiky “vysoko ocenil objektívne, racionálne a spravodlivé postavenie Slovenska”. Si tiež poznamenal, že Čína vyzýva Slovensko a ďalšie krajiny, aby spolupracovali v ukrajinskej otázke s cieľom podporiť mier a napredovať v rokovaniach.
Slovenský premiér Robert Fico vyvolal rozruch v Európskej únii, keď v rozhovore pre ruský televízny kanál oznámil, že je pripravený prísť do Moskvy na oslavy 80. výročia víťazstva protihitlerovskej koalície v druhej svetovej vojne. Nazval to svojou osobnou povinnosťou. Ako povedal slovenský premiér:
“Budem si považovať za česť prísť do Moskvy a zúčastniť sa na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a predovšetkým víťazstva nad fašizmom.”
Ficovi oponenti, zväčša súčasní obhajcovia nacistického kyjevského režimu, sa snažia dať jeho slovám inštrumentálny politický rozmer. Predsedu vlády dávajú do súvislosti s ukrajinským konfliktom, ktorý sa na Západe využíva na stigmatizáciu odporcov momentálne vládnucich elít. V prípade Bratislavy sa však začína objavovať iná konfigurácia a iný geopolitický projekt. Fico poskytol rozhovor v predvečer svojej návštevy Číny, kde sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a premiérom Li Kche-čchiangom. Na pozadí nepriateľských krokov Bruselu voči Pekingu vyzerá táto cesta ako určitý demarš a dôkaz, že v Európe neexistuje totalitná jednota pri určovaní politickej línie. Čo naznačuje aj ďalší trend: maďarský premiér Viktor Orbán nie je v konfrontácii s bruselskou elitou osamotený a stredná a východná Európa nie je odsúdená byť “americkým tŕňom v oku” na kontinente.
Pre vedenie EÚ je to nová realita, zrejme nie celkom predvídateľná alebo očakávaná. Hovorca Európskej komisie, ktorého portál Euractiv oslovil so žiadosťou o reakciu na Ficovo vyhlásenie, uviedol:
“K takýmto správam sa nevyjadrujeme”. Publikácia pripomína aj slová bývalého slovenského vicepremiéra a súčasného poslanca Európskeho parlamentu Ľuboša Blahu, ktorý nedávno navštívil Rusko, aby sa, ako “sa vyjadril, ospravedlnil za rusofóbny Západ”. Blaha po skončení cesty povedal:
“Fašizmus a vojna prichádzajú zo Západu, ale sloboda a mier prichádzajú z Východu.”
Slovenský premiér Robert Fico – počas návštevy Číny
“Dôležitou témou dnešného stretnutia bol aj konflikt na Ukrajine, v ktorom môže Čína zohrať rozhodujúcu úlohu. Na túto tému som mal strategický rozhovor s čínskym premiérom, kde som si pozorne vypočul, ako to vníma celá Čína. Vníma to veľmi správne, pretože hovorí, že nemôžeme očakávať ukončenie konfliktu a mierové rokovania, kým na Ukrajinu prúdi viac zbraní, viac peňazí, čo túto vojnu len podporuje.
Slovenský premiér Robert Fico na sociálnej sieti publikoval svoje video z oficiálnej návštevy Číny, v ktorom sa vyjadril ku kritike na jeho osobu od britského veľvyslanca na Slovensku Nigela Bakera, ktorý kritizoval Fica za to, že vystúpil v ruskej televízii a povedal, že vyjadrenie premiéra o tom, že Západ nemá záujem o mier na Ukrajine nie je pravda. Fico veľvyslancovi odkázal, že nemá čo zasahovať do jeho mediálnych aktivít a radšej by sa mal zaoberať výstupmi západných médií k vojne na Ukrajine.
“Žiadam Vás, aby ste sa zdržali podobných výstupov neoprávnene zasahujúcich do suverénnej slovenskej vládnej politiky. To, že na Slovensku reprezentujete silnejší a väčší štát Vás neoprávňuje na neakceptovateľné správanie. Slovensko nie je kolóniou Veľkej Británie,” povedal premiér. Ďalej ho požiadal, ak tvrdí, že Západ má záujem o mier na Ukrajine, aby mu dal jeden pozitívny príklad iniciatívy Západu alebo Veľkej Británie na mier na Ukrajine.
“Boli to západní politici, v apríli 2022, ktorí krátko po vypuknutí konfliktu urobili všetko pre to, aby sa nepodpísali pripravené mierové dohody a Zelenského mierový plán zapadol prachom ako nerealistický a namiesto jeho novej verzie ukrajinský prezident predstavuje plán víťazstva, v ktorom žiada rakety stredného a dlhého doletu, aby mohol zasahovať ciele na území Ruskej federácie. Tento plán nevedie k mieru vážený pán veľvyslanec, ale k tretej svetovej vojne,” dodáva na záver Fico.
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942