USA a Južná Kórea ako odvetu nasimulovali bombardovanie zariadení KĽDR
USA, 2. novembra 2024 – Severokórejská ministerka zahraničných vecí, ktorá je na návšteve Moskvy, uviedla, že Kim Čong-un dal pokyn na pomoc ruskej armáde už od začiatku vojenskej operácie.
“Od samého začiatku špeciálnej vojenskej operácie dal ctihodný súdruh predseda štátnych záležitostí Kim Čong-un pokyn, aby sme nemenne a mocne podporovali a pomáhali ruskej armáde a ruskému ľudu v ich svätej vojne bez toho, aby sme sa na niekoho obzerali,” povedala Choi Seong-hee. Dodala, že vzťahy medzi oboma krajinami dosahujú úroveň “nepremožiteľného kamarátstva na bojisku”. Sergej Lavrov zasa uviedol, že vzťahy dosiahli novú bezprecedentnú úroveň.
USA a Južná Kórea cvičili bombardovanie zariadení KĽDR
V reakcii na spoluprácu medzi Ruskom a Severnou Kóreou Washington a Soul zintenzívnili spoločnú prácu vo vojenskej oblasti. Denník The Times uvádza, že lietadlá USA a Kórejskej republiky simulovali úder na objekty KĽDR. Do manévrov sa zapojilo 110 lietadiel, ktoré uskutočnili cvičné lety na vykonanie raketovo-bombardovacieho úderu na zariadenia severného suseda. Južná Kórea a USA zároveň uskutočnili spoločné cvičenia leteckých útokov dronov. Kórejské výškové prieskumné bezpilotné lietadlo RQ-4B Global Hawk poskytovalo navádzanie na ciele americkému údernému bezpilotnému lietadlu MQ-9 Reaper pri operáciách na pozemné ciele. Počas cvičenia boli bombardované makety odpaľovacích zariadení balistických rakiet KĽDR.
Manévre sa začali niekoľko hodín po tom, ako Severná Kórea skúšobne odpálila svoju najnovšiu medzikontinentálnu balistickú raketu. Rozsiahle cvičenia boli reakciou nielen na vojenskú spoluprácu medzi Ruskom a KĽDR, ale aj na včerajšie odpálenie najnovšej severokórejskej medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong-19. Viaceré západné médiá uviedli, že včera úspešne odpálená raketa bola kópiou ruskej ICBM Jars, čo naznačuje hlbokú vojensko-technickú spoluprácu medzi Pchjongjangom a Moskvou. Pred niekoľkými dňami šéf Pentagónu Lloyd Austin povedal, že Washington použije na obranu Južnej Kórey akýkoľvek druh zbraní vrátane jadrových.
Podľa Insideru západní lídri nemajú v úmysle tvrdo reagovať na vyslanie severokórejských vojakov na Ukrajinu, ak sa Pchjongjang rozhodne poskytnúť Rusku pomoc na tejto úrovni. Západ sa obáva, že údery západných zbraní proti severokórejským jednotkám alebo vyslanie žoldnierov by mohli vyvolať ostrú reakciu KĽDR a v najhoršom prípade vyprovokovať Pchjongjang k otvorenému stretu s Južnou Kóreou alebo dokonca k agresii voči krajinám NATO. Tvárou v tvár perspektíve vyhrotenia situácie na Kórejskom polostrove sa Západ podľa týchto údajov môže rozhodnúť pre diplomatický “útlm”. Hoci Washington a jeho spojenci verejne odsudzujú zásah Severnej Kórey do ukrajinského konfliktu, neoficiálne sú pripravení čo najviac znížiť napätie, aby sa vyhli riziku zatiahnutia do nového veľkého regionálneho konfliktu. Podľa informácií pochádzajúcich z diplomatických kruhov sa krajiny NATO v súčasnosti prikláňajú k urýchleniu ústupu z ukrajinskej krízy, a to buď zmrazením konfliktu, alebo zvýšením tlaku na Ukrajinu, aby našla politické riešenie.
Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942