.
Aktuality, Letectvo,

Poľsko objasnilo, prečo Ukrajine nedáva stíhačky Mig-29, objednalo MLU pre F-16 za 7,3 mld USD

Prezident Zelensky dňa 31.10.2024 na stretnutí so zástupcami miestnej samosprávy Zakarpatskej oblasti oznámil, že Poľsko napriek predchádzajúcej dohode neodovzdalo Ukrajine stíhačky Mig G-29. Podľa neho vznikol nový dôvod.


 

“Veľmi sme chceli získať Migy z Poľska, ale nemohli nám ich dať, pretože nemali dostatok vlastných. Dohodli sme sa s NATO, že im pridelia policajnú misiu, teda ako naši pobaltskí priatelia, ktorí nemajú vlastné lietadlá, ale majú takúto misiu. Dohodli sme sa na tom, ale odovzdalo nám potom Poľsko lietadlá? Nie. Našli ste iný dôvod? Áno,” povedal Zelensky. Poznamenal, že tieto lietadlá by mohli byť použité na ochranu západných oblastí krajiny, najmä mesta Stryj, kde sa nachádza zásobník plynu.

 

“Neustále sme ich žiadali, aby zostrelili rakety smerujúce na Poľsko. Tam máme Stryj, zásobník plynu. Krajina, náš život závisí od tejto dodávky plynu, najmä v zime. Prosili sme: len chráňte Stryj. Nemáme dostatočný počet systémov na ochranu zásobníka plynu. A čo Poliaci? Zostreľujú? Nie Poliaci povedali, že sme pripravení zostreliť, ak v tomto rozhodnutí nebudeme sami, ak nás NATO podporí,” poznamenal prezident Zelenskyj. Zdôraznil, že súčasná vojna je vojnou dvojitých štandardov a paradoxov, keď spojenecké sily zostreľujú iránske rakety nad Izraelom, ale netrúfajú si zostreliť ruské rakety a drony letiace smerom k členským štátom Aliancie. Ako už bolo uvedené, Volodymyr Zelenskyj uviedol, že bezpečnostná dohoda podpísaná vo Varšave počíta s vývojom mechanizmu pre Poľsko na zostrelenie ruských rakiet a bezpilotných lietadiel vypustených v smere na Poľskú republiku vo vzdušnom priestore Ukrajiny.

 

Záznam stretnutia je zverejnený:

 

Medzitým v Rumunsku bol do parlamentu predložený návrh zákona, ktorý by umožňoval zostreliť objekty, ktoré by vnikli do rumunského vzdušného priestoru. V prípade Rumunska môže ísť o ruské kamikadze drony, ktoré stratili orientáciu alebo boli ich navigačné systémy rušené. Rokovať o legislatívnom návrhu by sa malo v pondelok. Od Poľska, resp. NATO však prezident Zelensky prakticky žiada zapojenie sa do vojny zostreľovaním ruských prostriedkov vzdušného napadnutia, ktoré by smerovali na západ ešte v ukrajinskom vzdušnom priestore, aj keď mediálne to ohraničuje obranou zásobníka plynu Stryj. Resp. žiada dodanie poľských stíhačiek Mig-29.

 

Už predtým, koncom augusta 2024 poľský minister obrany Władysław Kosiniak-Kamysz v politico.eu informoval, že Poľsko zváži darovanie ďalších svojich stíhačiek MiG-29 Ukrajine až po dodaní náhradných F-35 z USA. Tie by však mali prichádzať od roku 2026.

 

Potom, čo prezident Zelensky opätovne žiadal ich dodanie, odpovedal poľský minister zahraničných vecí Radosław Sikorski. Uviedol, že pokiaľ ide o podporu v pomere k výške HDP, Poľsko urobilo pre Ukrajinu viac ako ktorákoľvek iná krajina a navyše je kľúčovým štátom v prvej línii NATO, ktorý znáša zvýšené bezpečnostné riziko kvôli svojej blízkosti k ruským hraniciam. Poznamenal, že zatiaľ čo západná pomoc Ukrajine doteraz dosiahla približne 217 miliárd dolárov, Poľsko poskytlo významnú vojenskú, finančnú, ekonomickú, humanitárnu a utečeneckú pomoc. “Byť v prvej línii proti ruskej hrozbe obmedzuje to, čo je možné,” dodal.

 

Poľské stíhačky MiG-29 sú pokladané za jedny z operačne najschopnejších a najlepšie pripravených svojho druhu. Poľské letectvo investovalo do rozsiahlych modernizácií a úprav týchto lietadiel, čím sa zabezpečilo, že spĺňajú vysoké štandardy NATO v oblasti údržby a operačnej pripravenosti.

 

Aktualizovaná bola avionika, ktoré umožňuje bezproblémovú komunikáciu a koordináciu s ostatnými silami NATO. Zlepšuje situačné povedomie a schopnosť reakcie pilotov v porovnaní s pôvodnými sovietskymi obrazcami Mig-29 dodanými koncom studenej vojny.

 

Ďalším významným modernizačných poľských vzdušných síl vývojom bola integrácia zbraňových nových systémov, poľské MiGy-29 môžu teraz použiť širšiu škálu modernej štandardnej munície NATO, čo zvyšuje ich univerzálnosť a palebnú silu.

 

Ešte dôležitejšie než modernizácia a integrácia nových zbraní je však striktný protokol údržby poľských Migov-29. V súlade s normami NATO prechádzajú systematickým servisom motorov a avioniky, čo zaručuje dlhodobú spoľahlivosť. Tieto práce vykonáva poľská spoločnosť WZL-2, ktorá na tento účel využíva moderné technológie.

 

Čo je ale najpodstatnejšie, poľské MiGy-29 sú teraz plne integrované do veliteľskej infraštruktúry NATO, čo umožňuje výmena informácií v reálnom čase so spojeneckými lietadlami a riadiacimi strediskami, resp. schopnosť podieľať sa na spoločných misiách.

 

Zdá sa, že odmietavá poľská odpoveď je zreteľne vyjadrená. Čo však na nej môže zmeniť kritický vývoj situácie na ukrajinskom bojisku alebo politické procesy v globálnom formáte uvidíme v najbližšej dobe.

 

Otázka, či aj Slovensko nemohlo lepšie naložiť so svojimi stíhačkami Mig-29 je už bezpredmetná. Treba si pripomenúť, že napríklad z 9 ľahkých dopravných lietadiel L-410 slovenského letectva údajne bolo jedno prevádzkyschopné. Bežne ich vedia obsluhovať aerolinky v Afrike alebo Latinskej Amerike, o kúsok ďalej od krajiny pôvodu, Česka. Nehovoriac už o tom, že Slovensko uzavrelo zmluvu na logistickú podporu pre lietadlá svoje dve lietadlá Spartan na štyri roky za 42 miliónov Eur, resp zmluvu na školenie ich technikov za 414 878 Eur. Zatiaľčo Slovinsko v roku 2021 kúpilo prvé lietadlo C-27J za 48 miliónov Eur a o dva roky neskôr vyrokovalo zľavu druhý stroj, za ktorý zaplatilo 45,4 milióna Euro. Náklady na kúpu oboch slovinských lietadiel vrátane certifikácie, logistickej podpory, poistenia a údržby mali byť 128,91 milióna Eur.

 

Poľské stíhačky Mig-29:

 

Medzitým Poľsko dostalo pôžičku 3 miliardy USD na nákup 96 útočných helikoptér AH-64E Guardian a prebieha výroba jeho stíhačiek FA-50Pl v Južnej Kórei.. S veľkým elánom sa tak pustilo do ďalšieho modernizačného projektu za až 7,3 miliardy USD. Táto suma by mala stačiť na modernizáciu 48 stíhačiek F-16C/D Block 52, ktoré Poľsko v roku 2003 kúpilo za 3,5 miliardy USD. V rámci midlife upgrade (modernizácia uprostred životného cyklu daného výrobku) by mali byť zdokonalené na štandard F-16V Block 70/72, aký používa aj Slovensko. Balík bude obsahovať 58 najmodernejších pre F-16 dostupných radarov AN/APG-83 AESA a 73 integrovaných systémov elektronického boja Viper Shield. Nad rámec toho nakúpi Poľsko aj leteckú muníciu, vrátane pertraktovaných striel vzduch-zem AGM-158 JASSM.

 

Hoci treba vyzdvihnúť snahu ministra obrany SR Kaliňáka propagovať nasadenie dvoch (?) slovenských F-16V, ku ktorým mala v októbri 2024 pribudnúť tretia. Vďaka radaru majú mať najlepšiu schopnosť odhaliť zblúdené drony a iné malé vzdušné objekty. Miestami to však pripomína vtipy z obdobia slovenského štátu, ktoré by ho mohli uraziť.

 

Správa o modernizácii poľských stíhačiek F-16C/D Block 52

 

 

MK

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho,  je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov