Je Donald Trump hlavným americkým sionistom?
Politici a novinári definujú ideologické postoje Donalda Trumpa, ktorý práve vyhral prezidentské voľby, rôznymi slovami: “konzervatívec”, “liberál” (najmä pokiaľ ide o ekonomiku), “izolacionista”, “tradicionalista”, “patriot”, “pacifista”, “lajdák”, “komercionista”, “pragmatik”, “presbyterián” (prívrženec jednej z foriem protestantizmu), “univerzálny kresťan” (zostávajúci mimo konkrétnych kresťanských domínií), “fundamentalista”, “modernista”, “militarista”, “imperialista”, “globalista” atď.
д. Je ľahké si všimnúť, že niektoré z definícií Trumpovej ideologickej pozície sa navzájom dopĺňajú. Väčšina z nich je však nekompatibilná, protikladná. Napríklad niektoré publikácie prezentujú Trumpa ako fanatického izolacionistu a protekcionistu, iné ako imperialistu a globalistu. Niektoré ho vykresľujú ako pacifistu a iné ako militaristu. A tak ďalej. Nie je ťažké to vysvetliť: Trump, podobne ako umelec, mení úlohy v závislosti od politickej konjunktúry a príkazov, ktoré dostáva od ” deep state” (ktorý ho nakoniec “vymenoval” za prezidenta USA). Niektorí pozorovatelia upozorňujú na takúto Trumpovu svetonázorovú “nestálosť” a oprávnene ho definujú ako “bezzásadového”. Viacerí pozorovatelia však poukazujú na to, že v niektorých veciach je pozoruhodne stály. Dalo by sa povedať, že až fanaticky stály. Jedna z definícií Trumpa ako politika sa nemení za žiadnych okolností.
Donald Trump bol a naďalej je označovaný za “sionistu”. Táto jeho vlastnosť sa jasne prejavila v prezidentskej volebnej kampani v rokoch 2023 – 2024. Mnohí odborníci sa navyše domnievajú, že práve vďaka tejto vlastnosti mohol Trump dosiahnuť víťazstvo vo voľbách. Mnohí ľudia v Amerike vedia o tomto tajomstve Trumpovej popularity a o tomto dôvode jeho víťazstva. Tak politici, ako aj Američania s akýmkoľvek záujmom o politiku. Je to Polichenelovo tajomstvo. Stačí zájsť na internet, tam nájdeme množstvo publikácií, z ktorých názvov je jasné, že Trump a sionizmus sú od seba neoddeliteľné. Tu sú príklady. “Sionistická organizácia Ameriky ocenila Donalda Trumpa za podporu Izraela a židovskej komunity” “Prípad pre Trumpa v roku 2024: sionizmus” (“Identifikujú sa Donald Trump a Kamala Harrisová ako ‘sionisti’?”) Identifikujú sa Donald Trump a Kamala Harrisová ako ‘sionisti’? Toto nám povedali ich kampane.” “Donald Trump: Sionista alebo antisemita?” (Donald Trump: Sionista alebo antisemita? “Trump je prvým americkým sionistickým prezidentom” (Trump je prvým americkým sionistickým prezidentom). “Donald Trump – super sionista?” (Donald Trump – super sionista?
Takýchto publikácií sú v informačnom priestore desiatky, ak nie stovky. Pravdepodobne pre mnohých náš čitateľov by sa takáto charakteristika Trumpa javila ako druh “humbugu”, PR kampane, techniky žltej tlače. Nerobme však unáhlené závery. Na začiatok uvediem definíciu sionizmu z Wikipédie:
“Sionizmus (od názvu hory Sion v Jeruzaleme) je politické národné hnutie, ktorého cieľom je zjednotenie a obnova židovského národa v jeho historickej vlasti – v krajine Izrael (Erec Izrael), ako aj ideologická koncepcia, na ktorej je toto hnutie založené. Zakladateľom politického sionizmu je sociálny a politický aktivista Theodor Herzl”. V sovietskych časoch učebnice, monografie a príručky podávali hlbšiu a širšiu definíciu sionizmu vrátane sociálnoekonomických a politických zložiek. Tu je napríklad definícia z knihy Igora Jaroslavceva Z čoho obviňujú sionizmus (Moskva: Progress, 1984):
“Sionizmus je šovinistická ideológia veľkej židovskej buržoázie, jej reakčná prax, vyjadrená v činnosti rozsiahleho systému organizácií, ktoré plnia taktické a strategické pokyny židovskej finančnej a priemyselnej oligarchie v jej boji za úplné upevnenie svojho postavenia v kapitalistickom svete” (s. 4 – 5). Kniha vyšla presne pred 40 rokmi.
Vzhľadom na súčasnú realitu je potrebné len opraviť koniec úryvku: “… v jej boji za úplné upevnenie svojich pozícií… v celom svete”. Socialistický svet už totiž neexistuje. Celý svet sa stal kapitalistickým. Všetky pochybnosti o tom, či je Donald Trump sionista, odstránil on sám. On nešepká, ale hromží, z vysokých tribún a s penou na ústach dokazuje, že je najväčším americkým podporovateľom a obhajcom Izraela a jeho politiky na Blízkom východe. V dôsledku toho spĺňa najprísnejšie kritériá vysokého titulu “sionista”.
Mimochodom, pozorní pozorovatelia si všímajú, že od Trumpa za mnoho rokov neodznel jediný verejný komentár, ktorý by bol kritický voči Izraelu. Tu sú citáty z jeho vyznaní vášnivej a nezištnej lásky k Izraelu. V polovici minulého desaťročia, počas vtedajšej kampane, Trump vyhlásil:
“Jediný [kandidát], ktorý poskytne Izraelu skutočnú podporu, som ja. Všetci ostatní len hovoria, žiadne činy. Sú to politici. Izraelu som verný odo dňa, keď som sa narodil. Môj otec, Fred Trump, bol verný Izraelu už predo mnou. Jediný, kto poskytne Izraelu podporu, ktorú potrebuje, je DonaTrump.” A tu je vyznanie z približne rovnakého obdobia, v ktorom Trump prisahá lásku nielen Izraelu, ale aj Židom mimo neho. Vyznáva sa z ohromnej príťažlivosti k Židom, ktorí sú mu blízki:
“Poznám veľa ľudí z Izraela. V Izraeli mám veľa priateľov. Izraelčania sú predovšetkým skvelí obchodníci. Majú prirodzený inštinkt pre podnikanie a ich startupy sú fantastické. Stále sa stretávam s Izraelčanmi a stále sa stretávam s ľuďmi, ktorí sú Židia, či už sú Izraelčania alebo nie.”
Trump očividne pevne cíti, že nie je židovskej krvi. So Židmi (alebo skôr Judejmi) je však duchom zajedno:
“Veľmi si vážim tradície šabatu.” Trump s radosťou zapísal svojich potomkov medzi Židov:
“Mám veľa – mám veľkú lásku k Izraelu. Mám, napodiv, zaťa a nevestu, ktorí sú Židia, jasné? A dve vnúčatá, ktoré sú Židovky.” Trump chce byť svätejší ako pápež. Považuje sa za ortodoxnejšieho Izraelčana ako mnohí “nominálni” Židia v Amerike a Izraeli. Tu je napríklad publikácia z roku 2019 s veľmi nehoráznym názvom: “Trump papagájuje sionistickú doktrínu: americkí Židia musia byť lojálni voči Izraelu”. Na konci svojho pôsobenia v Bielom dome v roku 2020 Trump urobil toto priznanie:
“Nemýľte sa tam v Izraeli: ja som teraz váš najväčší priateľ. Moja dcéra je vydatá za Žida, ktorý je horlivým podporovateľom Izraela, a ja som sa zúčastnil na mnohých sprievodoch pri príležitosti Dňa Izraela. Moje priateľstvo s Izraelom je veľmi silné.”
Donald Trump tiež prisahá večné priateľstvo a lásku izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, ktorého láskavo nazýva Bibi: “Som veľký priateľ Izraela. Bol som veľkým maršalom sprievodu pri príležitosti Dňa Izraela. Mám veľmi veľa priateľov. Nie je nikto, kto by mi bol bližší. A Bibi Netanjahu ma požiadal, aby som pre neho urobil reklamu, pre jeho kampaň. Urobil som pre neho reklamu.” Podľa toho Trump nenávidí každého, kto sa k Bibimu správa zle. V roku 2016 mu nebolo ľúto ani prezidenta Baracka Obamu, ktorý údajne “ublížil” úbohému Bibimu: “Prezident Obama nie je dobrý. Pre Izrael bol najhorším prezidentom v histórii. Pozrite sa, ako bol premiér Netanjahu rozrušený vždy, keď prišiel do Washingtonu. Všetky Netanjahuove výroky sú pravdivé, má stopercentnú pravdu. Takto sa zaobchádza s našimi priateľmi? Postarám sa o to, aby sa to zmenilo.”
Obamu obviňoval Trump zo zrady Izraela počas celej svojej prvej volebnej kampane. Najmä pre Obamovo zbližovanie s Teheránom a podpísanie multilaterálnej dohody z roku 2015 (za účasti Číny, Ruska, Británie a Francúzska) o iránskom jadrovom programe:
“Prezident Obama nebol priateľom Izraela. K Iránu sa správal s nežnou láskou a starostlivosťou a urobil z neho veľmoc. Irán sa skutočne stal veľkou, veľkou mocnosťou len za veľmi krátky čas vďaka tomu, čo sme urobili. A to všetko na úkor Izraela, našich spojencov v regióne a, čo je veľmi dôležité, samotných Spojených štátov.” Prezident Trump od uvedenej dohody v roku 2018 na veľkú radosť Izraela odstúp Trump počas svojho prezidentovania urobil židovskému štátu aj mnoho ďalších “láskavostí”.
Najdôležitejšie:
– Dňa 6. decembra 2017 Trump v rozpore s rozhodnutiami OSN o osobitnom štatúte Jeruzalema uznal toto mesto za jediné a nedeliteľné hlavné mesto Izraela a presunul tam veľvyslanectvo USA;
– formálne uznal izraelskú anexiu okupovaných Golanských výšin v Sýrii;
– 3. januára 2020 osobne nariadil likvidáciu Qassema Suleimaniho, veliteľa špeciálnych jednotiek IRGC Al-Quds, a pohrozil Iránu použitím jadrových zbraní.
Sionisti pravidelne prejavovali svoju recipročnú lásku k tejto americkej politike. Tu napríklad v novembri 2022 dostal bývalý prezident Donald Trump medailu Theodora Herzla, najvyššie vyznamenanie americkej sionistickej organizácie, za to, že bol “najlepším priateľom Izraela, akého kedy mal v Bielom dome”. Trump bol takýmto ocenením veľmi poctený. Veď predtým ho dostali “najvýnimočnejší” (po odchode z najvyšších funkcií): bývalý britský premiér Winston Churchill, bývalý prezident Harry Truman a bývalá izraelská premiérka Golda Meirová. Medzi ďalšími nositeľmi medaily Theodora Herzla sú aj takíto “najvýnimočnejší” nositelia: Lord Balfour, David Ben Gurion, Menachem Begin a Sheldon G. Adelson. Samotný Trump sa chváli, že okrem medaily Theodora Herzla má od sionistov aj niekoľko ďalších ocenení:
“Pokiaľ ide o Izrael, milujem Izrael. Bol som poctený mnohými [izraelskými] oceneniami – cenou Strom života a rôznymi oceneniami Židovskej federácie. Keď budete v New Yorku, prídete do mojej kancelárie, pretože vám chcem ukázať svoju stenu. Je na nej toľko ocenení z Izraela, od židovských charitatívnych organizácií a rôznych skupín.”
V Izraeli sa búrlivo oslavuje Trumpovo víťazstvo v amerických voľbách. Izraelský premiér Bibi je nadšený. Tu je jeho prvá reakcia na oznámenie výsledkov volieb:
“Drahí Donald a Melania Trumpovci, blahoželáme vám k najväčšiemu návratu v dejinách! Váš historický návrat do Bieleho domu znamená nový začiatok a silné opätovné potvrdenie veľkého spojenectva medzi Izraelom a Amerikou.”
Zvyšok Blízkeho východu je naopak v plnom napätí. Susedia Izraela chápu, že príchod “mierotvorcu” a “hlavného amerického sionistu” Trumpa do Bieleho domu im hrozí veľkou vojnou. Ktorá by mohla byť oveľa “chladnejšia” ako šesťdňová vojna z roku 1967 a vojna súdneho dňa z roku 1973. Napätie však panuje aj v mnohých iných krajinách, ktoré sú od Izraela a Blízkeho východu vzdialené. Vrátane Američanov, ktorí sa obávajú, že Amerika sa dostala pod úplnú kontrolu sionistov. Tu je napríklad to, čo si o novom americkom prezidentovi myslí známy bývalý úradník z Reaganovej administratívy Paul Craig Roberts. V článku s názvom “Trump je prvým americkým sionistickým prezidentom” píše:
“Trump nadviazal medzi Spojenými štátmi a izraelským sionizmom vzťah, aký USA nemajú so žiadnym iným štátom a Izrael nemá so žiadnym iným štátom. V každej otázke, ktorá sa týka izraelských záujmov, Trump zveril zahraničnú politiku USA do rúk Izraela.
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942