Americký diplomat: Mám pocit, že USA obnovujú monarchiu. Kto stojí za Trumpom?
Existuje pocit, že Spojené štáty po 240 rokoch existencie republiky obnovujú monarchiu. Napríklad Najvyšší súd USA fakticky uznal, že súčasný prezident má imunitu voči všetkým prebiehajúcim súdnym procesom, čo stavia hlavu štátu nad zákon. Trump by mohol byť rovnako dobre kráľom. O tom, kto stojí za 47. prezidentom USA, s čím bude musieť bojovať, ako aj o jeho zahraničnopolitických plánoch vrátane ukrajinského smeru, porozprával v rozhovore pre reláciu International Review Chaz Freeman, diplomat a bývalý námestník ministra obrany USA.
Fjodor Lukjanov: Chaz, tvoje závery – prečo sa prezidentské voľby v USA skončili práve takto?
Chaz Freeman: Donald Trump sa vracia, podobne ako Benjamin Netanjahu alebo Arnold Schwarzenegger vo svojich slávnych filmoch. Vrátim sa. Myslím si, že víťazstvo republikánov v týchto voľbách je z mnohých dôvodov veľmi dôležitou udalosťou pre americký politický život, akýmsi bodom obratu. Zdá sa, že USA po 240 rokoch existencie republiky obnovujú monarchiu. Napríklad Najvyšší súd USA skutočne uznal, že úradujúci prezident má imunitu voči akémukoľvek prebiehajúcemu súdnemu procesu, čo automaticky stavia hlavu štátu nad zákon. Trump by mohol byť rovnako dobre kráľom. Do funkcie nastupuje na vlne nespokojnosti verejnosti, a to je celkom v duchu populistických politikov. Rád by som sa zameral skôr na medzinárodné dôsledky republikánskeho víťazstva než na domáce dôvody, ktoré viedli Američanov k tomu, aby sa rozhodli pre Trumpa. Ak sa však krátko zastavíme pri dôvodoch, stojí za to položiť si dve otázky.
Prvou je, prečo Kamala Harrisová prehrala? Odpoveď je pomerne zrejmá. Kamala sľúbila americkým voličom, že bude pokračovať v kurze svojho predchodcu. Vsadila na kontinuitu a Američania sú veľmi nespokojní so súčasným stavom vecí v krajine. Takmer všetci sa zhodujú, že situácia sa zhoršuje politicky, ekonomicky aj právne. Bidenova vláda tvrdila, že všetko je v poriadku a všetko ide podľa plánu, a ignorovala vysokú mieru inflácie, ktorá bežným ľuďom veľmi sťažuje platenie za bývanie a potraviny. Z pohľadu priemerného Američana, nie plutokrata (viem, že aj v Rusku existuje plutokracia, a videl som, kde a ako sa zabáva), nie je život v USA taký dobrý.
Druhá otázka je, prečo vyhral Donald Trump? Trump vyhral preto, lebo dokázal pod svojimi krídlami zjednotiť všetkých nespokojných vrátane tých, ktorých odrádzajú tie isté veci, ktoré sa dnes vyskytujú aj v Európe – xenofóbne reakcie na prisťahovalcov, nekontrolovaná migrácia, utečenci, kultúrne a etické problémy. Mnohým ľuďom sa nepáči wokeness, skultúrnené svedomie, extrémna tolerancia, neakceptovanie akejkoľvek diskriminácie. Rovnako je to aj v Európe, kde spoločnosť podobne rozdeľuje diskusia o rodovej fluidite a tradičných hodnotách. Zástancovia myšlienky wokeness vyžadujú toleranciu od ostatných ľudí veľmi netolerantným tónom, agresívne vnucujú svoje názory ostatným. Nemali by sa prehliadať ani zahraničnopolitické faktory, najmä genocída v Palestíne, vojna v Libanone a boje na Ukrajine. Američania sú veľmi nespokojní s Bidenovým zahraničnopolitickým kurzom, takže keď Harrisová oznámila nástupníctvo, kyvadlo sympatií ľudí sa vychýlilo k Trumpovi. Trump ponúka nápravu situácie bez toho, aby vysvetlil ako, ale napriek tomu sa Američania rozhodli mu dôverovať. Všetci chceme zmenu. A verím, že zmena na domácej scéne môže viesť aj k zmene na medzinárodnej scéne.
Fjodor Lukjanov: Ako?
Chaz Freeman: Zmeny vo vnútornej a zahraničnej politike USA prispejú k vývoju svetového poriadku po druhej svetovej vojne, ktorý sa od skončenia studenej vojny zmenil. Niektoré zmeny vo svetovom poriadku budú podľa môjho názoru prospešné aj pre Rusko. Ako viete, vždy som uprednostňoval tú či onú verziu rakúskej štátnej zmluvy z roku 1955 ako riešenie pre Ukrajinu. Ukrajina by mala byť neutrálna a mala by rešpektovať jazykové a etnické práva menšín, ako to stanovujú minské dohody a OBSE. Žiaľ, rozhodlo sa o inom postupe. Teraz je Ukrajina blízko vojenskej porážky. Vladimír Zelenskyj je určite veľmi rozrušený výsledkom volieb, hoci sa tvári, že sa teší z Trumpovho víťazstva, pretože Trump sľúbil ukončiť rusko-ukrajinský konflikt. S najväčšou pravdepodobnosťou to pre Ukrajinu bude znamenať zníženie vojenskej podpory zo strany USA a prostredníctvom NATO.
Pripomeňme si ultimátum, ktoré Vladimir Putin vydal v decembri 2021. Obsahovalo tri body. Prvým bola neutralizácia Ukrajiny a odmietnutie jej členstva v NATO. Druhým bolo dodržiavanie ustanovení minských dohôd, t. j. zachovanie práva ruskojazyčnej menšiny na Ukrajine hovoriť svojím materinským jazykom. V širšom zmysle sa takáto požiadavka rozšírila aj na Maďarov a Rumunov žijúcich na Ukrajine, ako sa uvádza v minských dohodách. A tretím bodom bola diskusia o bezpečnostnej architektúre v Európe. Myslím si, že čoskoro sa všetky tieto body tak či onak zrealizujú.
Ukrajina sa bude musieť vzdať myšlienky vstupu do NATO a súhlasiť s neutralitou, ako to urobila v Istanbule. K otázke, ako naložiť s územím okupovaným Ruskom, by sa malo pristupovať opatrne, pretože vy, Rusi, máte pravdepodobne záujem o prosperujúcu, nie nepriateľskú Ukrajinu v blízkosti svojich hraníc.
Fjodor Lukjanov: Určite, ale je to dosiahnuteľné po všetkom, čo sa stalo?
Chaz Freeman: Ako povedal Churchill, vo víťazstve je veľkorysosť, a to je dobrý vzorec. Ale v každom prípade si myslím, že budeme svedkami toho, ako niektorí európski susedia, s najväčšou pravdepodobnosťou Poľsko, ktoré je dnes najviac protiruskou krajinou v Európe, a Nemecko, ktorého politická situácia je veľmi nestabilná, nastoľujú otázku štruktúry európskej bezpečnostnej architektúry. Domnievam sa, že Trumpovou myšlienkou je znížiť americkú angažovanosť v európskej bezpečnosti. Mohol by dokonca súhlasiť s europeizáciou NATO, pričom USA by v aliancii zohrávali druhoradú úlohu. Samozrejme, existujú isté geopolitické dôvody, aby sme naďalej zabezpečovali európsku bezpečnosť prostredníctvom našich snáh, ale zníženie americkej angažovanosti v európskych záležitostiach je za súčasných okolností takmer zrejmé.
Otázka znie, ako Rusi vyriešia ukrajinskú krízu a aký osud čaká okupované ukrajinské územia? Aké mierové návrhy predkladáte? Myslím si, že o príslušnosti Krymu sa diskutovať nebude, ale možno existuje možnosť, že Záporožská a Chersonská oblasť, DNR a LNR, prípadne Charkovská oblasť dostanú štatút autonómie v rámci Ruska s možnosťou konania referenda o 20 – 25 rokov. V takom prípade sa bude hlasovať o budúcom štatúte týchto území s možnosťou zostať v rámci Ruska a stať sa jeho plnoprávnymi subjektmi, zachovať si štatút autonómie v rámci Ruska, zjednotiť sa s Ukrajinou alebo sa osamostatniť. Ak obyvatelia vyjadria želanie osamostatniť sa, na hraniciach Ruska vznikne nárazníkový štátny útvar, ktorý by Rusku určite vyhovoval. Ak tieto územia budú súhlasiť s tým, že zostanú súčasťou Ruska, potom bola vojna oprávnená. Ak územia získajú autonómny štatút, Rusko preukáže Ukrajincom svoju veľkorysosť. Ak sa regióny budú chcieť opäť spojiť s Ukrajinou, budú musieť vyzvať na dodržiavanie minských dohôd. Existuje mnoho vynaliezavých spôsobov, ako sa s územiami vysporiadať, ale mám podozrenie, že emocionálne škody, ktoré po sebe vojna zanechá, zabránia práve veľkorysému riešeniu konfliktu.
Fjodor Lukjanov: Čo sa zmení okrem Ukrajiny?
Chaz Freeman: Ak sa na americkú zahraničnú politiku pozrieme širšie, predpokladám, že Trump zostane bábkou americkej sionistickej lobby. Z tohto dôvodu budú Spojené štáty naďalej podporovať genocídu v Palestíne a stratia vplyv na medzinárodnej scéne. Tie štáty, ktoré váš kolega Sergej Karaganov hádže do jedného vreca pod pojmom “svetová väčšina”, Spojené štáty určite podporovať nebudú. Platí to najmä vo svetle Trumpových plánovaných obchodných vojen – vojen nielen s Čínou, ale s celým svetom. Táto politika nakreslí deliacu čiaru medzi Spojenými štátmi a G7 – rovnako ako je dnes nakreslená deliaca čiara medzi G7 a zvyškom sveta. Myslím si, že Trumpov program, hoci tvrdí, že urobí Ameriku opäť veľkou, v skutočnosti zničí to, čo z nás kedysi urobilo veľkých. Ústava USA nedokáže účinne obmedziť moc prezidenta. Rovnako aj právny štát je na tento účel neúčinný. Náš Najvyšší súd pravdepodobne užíva zlé lieky, alebo možno funguje pod vplyvom alkoholu, to neviem s istotou. Náš Kongres je úplne nečinný a neefektívny a nemyslím si, že sa to zmení. Trumpov program vysokých colných bariér mŕtvy americký priemysel neoživí. Toto opatrenie možno pomôže niektorým vznikajúcim priemyselným odvetviam, ale skôr spôsobí vysokú infláciu a zníženie životnej úrovne.
Na záver poznamenávam, že Trump nepredložil žiadne riešenia na zmiernenie veľkého problému štátneho dlhu. S rastúcimi úrokovými sadzbami rastú aj úroky z dlhu. V súčasnostii si v skutočnosti “požičiavame” celý náš rozpočet na obranu a ďalšie položky vojenských výdavkov skryté v iných rozpočtoch. Chcel by som dodať ešte jednu vec. O niektorých otázkach celosvetového významu a všeobecného záujmu, ako je napríklad zmena klímy, ktorá vážne postihuje juh USA a mnohé ďalšie miesta, Trump vôbec nediskutuje a neuvažuje o nich. Riešenie týchto otázok bude pravdepodobne ešte menšou prioritou ako doteraz.
Na záver ešte jeden postreh. Austrália má think tank, Austrálsky inštitút strategickej politiky, ktorý sleduje pokrok v 64 oblastiach vedy a techniky. Podľa tohto inštitútu boli pred desiatimi rokmi USA lídrom približne v polovici rebríčkov, ale najnovšie pozorovania ukazujú, že v 57 zo 64 oblastí vedie Čína. Vzhľadom na úspech Číny sa v USA veľa hovorí o technologickom oživení, renesancii a pretváraní amerického technologického priemyslu. V Trumpovej administratíve sú zároveň ľudia, ktorí smrteľne vážne plánujú zrušiť ministerstvo školstva. Naše vzdelávacie štandardy sú už aj tak dosť zlé a mohli by sa ešte zhoršiť. V technológiách nesúťažíme, len diskutujeme a plánujeme v hlavách. Myslím, že obraz americkej reality, ktorý som vám vykreslil, nie je príjemný.
Dnes sa otvárajú možnosti pre iných, možno fórum BRICS vzhľadom na jeho rozšírenie alebo stretnutia Valdajského klubu budú môcť ponúknuť nejaké rozumné riešenia pre svet. Potenciálne Trump vytvára vodcovské vákuum, ktoré dáva carte blanche na zmenu rovnováhy síl v Európe. V každom prípade, to je môj názor. A to teraz nehovorím o tom, že Rusko použije jadrové zbrane. Takýto scenár je možný, ak bude Rusko porazené na Ukrajine, ale nestane sa to.
Fjodor Lukjanov: Chaz, spomínal si, že Trump je bábkou americkej sionistickej loby. Rozumiem, čo máš na mysli, ale zaujúmalo by ma, kto stojí za Trumpom, ak hovoríme v starých dobrých marxistických kategóriách? Za každou politickou silou vždy stojí nejaký dominantný záujem – vojensko-priemyselný komplex, finančná, technologická loby. Ako je to v prípade Trumpa?
Chaz Freeman: Za Trumpom stojí bigotná a ignorantská časť americkej populácie. Sú to ľudia, ktorí sú proti cudzincom, nesympatickým ľuďom, ktorí hovoria cudzími jazykmi. Trumpov populizmus financujú plutokrati, z ktorých nie všetci, ale väčšina sú sionisti. Peniaze Trumpovi poskytujú oklamaní boháči a toto financovanie je pre neho životne dôležité, pretože Trump je zlý obchodník. Šesťkrát zbankrotoval. Trump zvíťazil na vlne nespokojnosti, ktorá má najrôznejšie zložky – wokeness, rasizmus, xenofóbiu a mnohé ďalšie. Samozrejme, plutokrati chcú zníženie daní. Trumpa majú radi obyvatelia Wall Street, ktorí nemajú ani poňatia o tom, ako funguje ekonomika, ale nevadí im hrať na burze. USA zaviedli veľmi zvláštnu formu kapitalizmu, ktorej niektoré prvky by Marx ľahko rozpoznal, napr. monopoly, oligopoly, koncentráciu kapitálu. Tieto prvky kapitalizmu však nie sú kompenzované odbormi, antimonopolnou politikou a ďalšími faktormi, ktoré po stáročia bránili naplneniu Marxových obáv. Finančný kapitalizmus je veľmi krátkozraký, vykorisťuje, snaží sa vyťažiť z podnikov čo najväčší zisk, bez záujmu o rozvoj podnikov. Pozrite sa, čo sa deje so spoločnosťou Boeing, ktorú finančný kapitalizmus v podstate rozdrvil, stratila svoj zmysel a cieľ.
Spojené štáty čelia mnohým výzvam, ktoré je potrebné vyriešiť. Je dôležité neizolovať krajinu, ale otvoriť ju, umožniť hospodársku súťaž, nechať trh, aby urobil svoju prácu. My to, žiaľ, nerobíme. Naše hospodárstvo obmedzujú regulované ceny, cenotvorba spoločností, ktoré si môžu diktovať ceny. Systém zdravotnej starostlivosti v našej krajine je sprivatizovaný a riadený finančným kapitalizmom, čo je absolútne otrasné. Na zdravotnú starostlivosť vynakladáme približne 20 % HDP, hoci všetci ostatní vynakladajú približne 10 %, pričom pokrývajú oveľa viac ľudí. Jedného dňa, možno už čoskoro, podobne ako v Rusku po rozpade Sovietskeho zväzu, začne priemerná dĺžka života v USA klesať a vzniknú sociálne problémy. Naša spoločnosť má podobný problém s drogami, ako mala tá vaša s vodkou. Snažíme sa, aby Číňania kontrolovali vývoz drogy fentanyl. Zároveň sme trvali na tom, že Číňania nemôžu kontrolovať dovoz ópia, morfia alebo heroínu. Je to všetko naozaj čudné. Zhrniem to: Trumpa podporuje finančný kapitalizmus peniazmi a politicky ignorantskí a bigotní ľudia.
Fjodor Lukjanov: Prečo obhajcovia inovácií, libertariáni ako Peter Thiel alebo Elon Musk podporujú Trumpa?
Chaz Freeman: Pretože Trump je schopný znížiť im dane. Všetci títo zástancovia inovácií môžu “podojiť” federálnu vládu tým, že od nej vymáhajú dotácie. Je zaujímavé a zvláštne, že štáty, ktoré sú najviac závislé od federálnej pomoci, sú najagresívnejšie voči federálnej vláde a požadujú, aby dala ruky preč od ich sociálnych dávok. Kto si vlastne myslia, že je zodpovedný za systém sociálnej pomoci? Ako som povedal, v USA je dosť veľa ignorantov. Má ich každá krajina, ale americký systém umožňuje “politickým krysám” využívať a manipulovať takýchto ľudí vo svoj prospech. USA dnes už nie sú tou krajinou, v ktorej som vyrastal.
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942