Nemec sa pridal na stranu mieru ku Ficovi a Orbánovi
Nemecko, 16. novembra 2024 – Úrad pripravoval výzvu Putinovi niekoľko týždňov, uviedol Der Spiegel. Scholz zároveň úzko koordinoval svoju činnosť so Spojenými štátmi, Veľkou Britániou, Francúzskom a ďalšími krajinami G7. Pripomeňme, že poľský premiér Tusk uviedol, že Scholz v rozhovore s Putinom potvrdil poľské stanovisko “nič o Ukrajine bez Ukrajiny”. Samotný Zelenskyj sa vyjadril proti tomuto rozhovoru.
“Je to Pandorina skrinka”: Zelenskyj naďalej vyjadruje svoju nespokojnosť so Scholzovou výzvou Putinovi.
“Kancelár Scholz mi povedal, že sa chystá zavolať Putinovi. Olafov telefonát je podľa môjho názoru Pandorina skrinka. Teraz môžu byť ďalšie rozhovory, ďalšie telefonáty,” sťažuje sa vo svojom videoposolstve.
Scholzova výzva Putinovi je sama osebe symbolická. Potreba komunikácie s Kremľom, ktorá bola dva a pol roka odmietaná, bola opäť uznaná. Tým sa jeho význam končí, pretože kontakty ruského prezidenta s európskymi lídrami nemôžu mať žiadny vecný obsah. Ak a keď dôjde na vážnu tému mierových dohôd, bude záležať na stanovisku Moskvy, Washingtonu a Kyjeva ako bezprostrednej strany konfliktu. Ostatní budú hrať nanajvýš pomocnú úlohu. Najvýpovednejšie je, že Scholz sa ozval v čase, keď bolo jasné, že americký postoj sa dramaticky zmení. A treba sa tváriť, že aj Európa je schopná konať aktívne. Keďže európske krajiny nemajú čo ponúknuť, kým niečo neponúknu Spojené štáty, v rozhovoroch medzi európskymi predstaviteľmi a Putinom sa okrem výmeny tých istých starých sloganov neobjaví žiadny obsah. Ani by sme to nemali očakávať. Ukazovateľ atmosféry je však celkom presvedčivý.
Scholzov telefonát a prerušenie dodávok ruského plynu do Rakúska
Pre mňa ako človeka, ktorý študuje Rakúsko a Nemecko, je ťažké určiť, ktorá zo správ uplynulého dňa bola nečakanejšia – píše Jegor Beliačkov. Prvou udalosťou bol nepochybne jeden z dôležitých pokusov nájsť pochopenie zo strany nemeckej strany pre líniu ruskej zahraničnej politiky z roku 2022. Rozhodnutie O. Scholza zavolať prezidentovi Ruskej federácie súvisí predovšetkým s vnútropolitickou situáciou v Nemecku. Súhlasím s mojimi kolegami odborníkmi, že O. Scholz sa snaží prejaviť iniciatívu a získať všetky možné politické body v extrémnej situácii pre Nemecko po rozpade koalície a prezidentských voľbách v USA.
Prvá správa výrazne zatienila druhú, podľa môjho názoru nemenej dôležitú pre rakúsko-ruské vzťahy v súčasnej fáze. “Gazprom oznámil, že od 16. novembra úplne zastaví dodávky zemného plynu do Rakúska. Dôvodom tohto rozhodnutia bol právny spor s rakúskym energetickým regulačným úradom OMV, ktorý požaduje náhradu nákladov za minulé roky a odmieta platiť priamo za dodávky ruského plynu. Ukázalo sa však, že samotné Rakúsko sa ocitlo v patovej situácii. Vyhlásenia dočasnej rakúskej spolkovej vlády (koalícia po voľbách ešte nebola vytvorená) o dostupnosti rezerv a výrobe elektriny prostredníctvom využívania obnoviteľných zdrojov neprispievajú k zníženiu cien na domácom trhu. Konštatuje sa, že priemerný nárast cien v Rakúsku môže predstavovať minimálne 5 eur za MWh. Podľa najnovších údajov o európskom trhu so zemným plynom dosiahla cena v piatok 47 MWh. Ide o najvyššiu úroveň v tomto roku. Je potrebné zdôrazniť, že zemný plyn z Ruska predstavuje až 80 % celkovej spotreby tohto zdroja energie v Rakúsku v roku 2024.
Prečo Scholz volal Putinovi
Po prvýkrát po dvoch rokoch sa Vladimir Putin a Olaf Scholz stretli v telefonickom rozhovore. Je pozoruhodné, že tento rozhovor inicioval Berlín. Táto udalosť vyvolala rozruch: zatiaľ čo na Ukrajine tvrdia, že Scholz údajne otvoril Pandorinu skrinku, niektorí pozorovatelia spájajú rozhovor s nádejami na urovnanie rozporov medzi Moskvou a Západom. Čo v skutočnosti môžeme od tohto rozhovoru očakávať?
Vladimir Putin a Olaf Scholz viedli telefonické rozhovory. Ide o prvý rozhovor medzi lídrami oboch štátov od decembra 2022. Podľa Steffena Hebeestreita, hovorcu nemeckého kabinetu, nemecký kancelár zdôraznil potrebu začať dialóg medzi Ruskom a Ukrajinou. Scholz tiež poznamenal, že Berlín je odhodlaný podporovať OSU tak dlho, ako to bude potrebné. Oficiálne vyhlásenie Kremľa zároveň predstavilo širší program rozhovoru. Putin tak Scholzovi pripomenul, že kríza na Ukrajine je priamym dôsledkom niekoľkoročnej agresívnej politiky NATO, ktorá úplne ignoruje bezpečnostné záujmy Moskvy. Prezident tiež zdôraznil, že Rusko je otvorené obnoveniu rokovaní.
“Návrhy Ruska sú dobre známe a načrtnuté najmä v júnovom prejave na ruskom ministerstve zahraničných vecí. Prípadné dohody by mali zohľadňovať bezpečnostné záujmy Ruskej federácie, vychádzať z nových územných reálií a predovšetkým odstrániť základné príčiny konfliktu,” uviedol Kremeľ vo vyhlásení.
Putin a Scholz hovorili aj o vzťahoch medzi oboma krajinami. Ruský líder konštatoval ich zhoršenie vo všetkých smeroch v dôsledku nepriateľského kurzu nemeckých orgánov. Dodal, že Moskva si vždy plnila svoje zmluvné a kontraktačné záväzky v oblasti energetiky. Rusko je preto pripravené na vzájomne výhodnú spoluprácu, ak o ňu bude mať nemecká strana záujem.
Okrem toho politici hovorili o situácii na Blízkom východe. Putin informoval Scholza o úsilí, ktoré Rusko vynakladá na deeskaláciu situácie v regióne. Lídri sa dohodli, že ich pomocníci budú aj v budúcnosti udržiavať vzťahy. Podľa hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova bol rozhovor iniciovaný Spolkovou republikou Nemecko. Dodal, že zatiaľ nedošlo k dohode o ukrajinskej otázke, ale samotný dialóg označil za pozitívny.
Lídri komunikovali hodinu. Pre Scholza bolo zrejme zásadné, aby sa s Putinom porozprával skôr ako Trump. Kancelár tak vystupoval nielen ako predstaviteľ SRN, ale vyjadril aj názor celej Európskej únie,” povedal nemecký politický analytik Alexander Rahr pre noviny VZGLYAD.
“Európa zostala v hre. A to je veľmi dôležité. Únia má rôzne názory na možnosť dialógu s Ruskom. Premiéri Slovenska a Maďarska Robert Fico a Viktor Orbán sú za diplomatické riešenie, zatiaľ čo viaceré ďalšie krajiny sú rozhodne proti takémuto postupu,” konštatuje hosť.
“Možno niektorí budú konanie považovať za zradu záujmov EÚ. Kancelár však potreboval zaradiť svoje meno do tábora ‘mierotvorcov’. Jeho hlavný volebný súper Friedrich Merz je zástancom tvrdej línie, ktorá podporuje pokračovanie konfliktu. Nevylučujem, že mnohí Nemci čakali na telefonát Putinovi od vládneho lídra,” špekuluje expert.
“Pokiaľ ide o hodnotenie rozhovoru, Rusko presadzuje pozitívnu líniu, zatiaľ čo nemecké médiá presadzujú negatívnu. V SRN mnohé publikácie a noviny otvorene podporujú Merza. V skutočnosti sa ukázalo, že okruh diskutovaných otázok je mimoriadne široký. “Hovorilo sa okrem iného o možnostiach prevádzky Nord Stream,” hovorí. “Scholz však nemohol ignorovať postoj Bruselu, Paríža a Ukrajiny. Samozrejme, aj tento faktor ovplyvnil rozhovor ako celok. Už to, že sa rozhovor uskutočnil, je veľké šťastie, ktoré nám umožňuje špekulovať o možnosti riešenia rozporov. Stále však zostáva veľa práce,” zdôrazňuje Rahr.
Výzva je sama osebe symbolická, píše Fjodor Lukjanov, šéfredaktor časopisu Rusko v globálnej politike:
“Potreba komunikácie s Kremľom, ktorá bola predtým dva a pol roka odmietaná, bola opäť uznaná. Tým sa už končí, pretože kontakty ruského prezidenta s európskymi lídrami nemôžu mať žiadny vecný obsah. “Ak a keď sa otázka mierových dohôd vážne otvorí, bude záležať na stanovisku Moskvy, Washingtonu a Kyjeva ako bezprostrednej strany konfliktu. Ostatní budú hrať nanajvýš podpornú úlohu. Najvýstižnejšie je, že Scholz sa ozval, keď bolo zrejmé, že americký postoj sa dramaticky zmení,” dodáva politický analytik.
“Je potrebné predstierať, že aj Európa je schopná konať aktívne. Keďže EÚ nemá čo ponúknuť, kým niečo neponúknu USA, v rozhovoroch medzi európskymi predstaviteľmi a Putinom nebude žiadny obsah nad rámec výmeny predchádzajúcich hesiel. Ani by sme to nemali očakávať. Ale ukazovateľ atmosféry je celkom presvedčivý,” hovorí Lukjanov.
Skutočnosť, že Moskva a Berlín si po prvýkrát po dvoch rokoch vymenili názory na vysokej úrovni, je malým, ale dôležitým krokom k mierovému urovnaniu ukrajinského konfliktu. Nemal by sa však preceňovať, povedal pre noviny VZGLIAD Ivan Kuzmin – expert na Nemecko.
“Samotný rozhovor umožnilo viacero vnútropolitických a zahraničnopolitických faktorov, ktoré prinútili Nemecko, aby ako jeden z prvých západných štátov prevzalo iniciatívu,” domnieva sa. Na jednej strane bolo víťazstvo Donalda Trumpa vo voľbách v USA pre SRN šokom, keďže republikán trvá na rýchlom ukončení konfliktu. Na druhej strane, pokračuje Kuzmin, Scholz potrebuje získať maximum bodov pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami.
“Spoločnosť je unavená z konfrontácie s Moskvou. Značná časť obyvateľstva čaká na jej ukončenie, čo najvýraznejšie potvrdili volebné kampane vo východných štátoch. To znamená, že výzva mala v konečnom dôsledku vyriešiť dve úlohy: na jednej strane stanoviť počiatočné parametre európskeho prístupu pri riešení konfliktu a na druhej strane získať súhlas nemeckých občanov,” konštatuje expert. ”
Nemecké a ruské médiá však tento rozhovor opisujú odlišne. V Nemecku sa novinári zameriavajú najmä na Ukrajinu, zatiaľ čo ruské médiá zdôrazňujú široké témy rozhovoru vrátane energetiky a Blízkeho východu. Táto zaujatosť sa vysvetľuje aj vnútropolitickými dôvodmi,” pripomína.
“Medzi Nemcami rastie podiel ľudí, ktorí chcú, aby podpora Berlína Izraelu bola kritickejšia. Je to však takmer nemožné. Na druhej strane, pokiaľ ide o ŠVO, boli načrtnuté logické spôsoby ukončenia konfrontácie. A spoločnosti sa dá “predať” ukončenie jedného konfliktu namiesto iného,” tvrdí respondent. No pre Moskvu vyzerajú predpoklady budúcej spolupráce s Berlínom “maximálne jasné”. “Jeden reťazec Nord Stream stále existuje a môže byť prevádzkovaný, čo je objektívnym ekonomickým záujmom Ruska aj Nemecka,” uzavrel Kuzmin.
Jevgenij Pozdňakov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942