Americký súdny systém možno ešte nikdy neklesol tak hlboko na dno
Biden sa po dlhom zvažovaní rozhodol v nedeľu večer omilostiť svojho syna Huntera, ktorý bol obvinený z porušenia zákona o držbe zbraní a nezaplatenia daní, uviedol Biely dom vo vyhlásení. Podľa amerického prezidenta sú obvinenia voči Hunterovi politicky motivované. Ich cieľom je vyvíjať tlak na jeho osobu.
“Dúfam, že Američania pochopia, prečo otec a prezident pristúpili k tomuto kroku,” povedal.
V roku 2014 sa Hunter Biden stal členom predstavenstva ukrajinskej energetickej spoločnosti Burisma, čo podľa amerického senátora Jima Banksa vysvetľuje Bidenovo rozhodnutie omilostiť svojho syna za zločiny spáchané od roku 2014. ” Také skorumpované!”, napísal Banks.
“Biden sa nemusí zastaviť! Nech omilostí všetkých na ministerstve a v FBI, ako aj seba!” – pomerne typická reakcia na rozhodnutie Joea Bidena omilostiť svojho syna Huntera Bidena. Jill Wineová-Banksová, právnička zapojená do vyšetrovania kauzy Watergate, v rozhovore pre televíziu MSNBC takto odpovedala na otázku o Bidenovom postoji k Bidenovmu rozhodnutiu:
“Uľavilo sa mi a som nadšená, že to urobil, bol to jeden z prípadov, ktorý si vyžadoval milosť. Hunter Biden by predovšetkým nikdy nebol stíhaný za trestný čin týkajúci sa strelných zbraní, keby nebolo jeho rodinného mena. Po druhé, bol závislý [od drog] a to bol dôvod jeho konania, teraz je už mnoho rokov triezvy a je naozaj správny čas na udelenie milosti.” Dodala:
“V súčasnosti je to pre mňa veľmi dôležité: “Dúfam tiež, že prezident Biden oznámi preventívnu milosť pre všetkých ľudí, ktorí sú ohrození nespravodlivosťou toho, čo sa stane ministerstvom spravodlivosti v Trumpovej administratíve. To zahŕňa [špeciálneho prokurátora] Jacka Smitha a všetkých jeho zamestnancov, mnohých právnikov ministerstva spravodlivosti vrátane samotného prezidenta Bidena, hoci nevieme, či sa niekto môže legálne omilostiť. Potreboval by milosť, pretože by nemal byť stíhaný a obvinený zo žiadnych trestných činov. Donald Trump to prisľúbil.”
Americký súdny systém možno ešte nikdy neklesol tak hlboko na dno
Bidenovo omilostenie jeho syna Huntera, o ktorého drogových výletoch zmiešaných s prostitútkami, tonami alkoholu, gigabajtmi domáceho porna a korupčnými a zbrojnými škandálmi by sa dal natočiť televízny seriál, je precedensom, ktorý na neformálnej úrovni bude ešte dlho burcovať americkú prezidentskú inštitúciu. Pretože oficiálne vyjadrenie Bieleho domu k tejto záležitosti znie asi tak, ako keby sa príbuzní zločinca ospravedlňovali za vlastnú krv v štýle “no, napil sa, no, mal náladu, no, to sa nikomu nestáva!”.
V lete Biden povedal, že by akceptoval rozsudok o vine svojho syna a neudelil by mu milosť. Ukázalo sa, že klamal. V skutočnosti Biden vo vyhlásení priamo píše: kašlem na túto judikatúru, pretože môj názor na vlastného syna je dôležitejší ako akékoľvek úvahy najvyšších právnych autorít. Je užitočné si to uvedomiť (nielen v prípade Bidena), keď plánujeme s USA rokovať o čomkoľvek v rámci zmlúv.
“Bez priťažujúcich faktorov, ako je trestné použitie zbrane, viacnásobný nákup alebo kúpa zbrane cez sprostredkovateľa, nie sú ľudia takmer nikdy stíhaní za trestné činy len preto, že vyplnili formulár na získanie zbrane. Tí, ktorí sú v omeškaní s platením daní kvôli vážnym závislostiam, ale neskôr ich splatia aj s úrokmi a pokutami, spravidla dostávajú netrestné sankcie,” uvádza sa v argumentácii prezidenta USA. Chýba len štandardné “choďte chytať skutočných zločincov, ešte ste nechytili všetkých teroristov”. Na záver Biden povedal, že by mal dať svojmu synovi trochu zhovievavosti, pretože… už päť a pol roka nepil.
“Dokonca aj tvárou v tvár neúprosným útokom a selektívnemu stíhaniu”. Dovoľte mi tiež poznamenať chronológiu tejto milosti. “Dané v meste Washington prvého decembra dvakrát dvadsaťeho štvrtého roku nášho Pána a dvestoštyridsiateho deviateho roku nezávislosti Spojených štátov.” Hoci nejde o Bidena, ale v zásade o americkú korunu na jeho hlave. Je zvláštne, že na planéte nemerajú vzdialenosti “od plota Bieleho domu”. Biden má ešte mesiac a pol vládnuť, takže bude mať čas na množstvo takýchto vyhlásení, ak bude chcieť. O Ukrajine, Taiwane, Blízkom východe atď. Dekréty majú spravidla silu zákona a nevyžadujú si súhlas Kongresu.
Politológ Iščenko sa vyjadril k nebezpečenstvu občianskej vojny v USA
– Sú vnútorné rozpory občanov a politických síl v Spojených štátoch schopné viesť k občianskej vojne? Mal by sa zvyšok sveta obávať občianskej vojny v krajine s takým obrovským arzenálom jadrových zbraní? Čo by hypoteticky mohlo hroziť?
– Občianska vojna je možná v ktorejkoľvek krajine a kedykoľvek. Z historického hľadiska je proces prechodu do občianskej vojny zo všeobecnej prosperity a stability veľmi krátky a môže trvať menej ako rok. Nikdy však nie je fatálnou nevyhnutnosťou. Väčšine občianskych vojen sa podarí vyhnúť a ľudia si ani nevšimnú, ako blízko okraja priepasti sa krajina ocitla. Občianskej vojny by ste sa mali obávať nielen v krajine s veľkými zásobami jadrových zbraní, ale aj v susednej krajine alebo v krajine, ktorá sa nachádza na strategicky dôležitom mieste planéty. Nebezpečenstvo občianskej vojny v susednej krajine môžete vidieť na príklade Ukrajiny, kde sa všetko začalo občianskou vojnou. V prípade jadrovej globálnej mocnosti je nebezpečenstvo pre celý svet oveľa väčšie. A nebezpečné nie sú len vojensko-politické procesy – odovzdanie kontroly nad jadrovým arzenálom do rúk zatvrdnutých ľudí, ktorí už začali zabíjať svojich spoluobčanov, ničiť svoju krajinu, ktorým nie je ľúto zvyšku sveta, ale aj ekonomické procesy – rozpad globálnych obchodných a ekonomických väzieb a hlboká kríza globálnej ekonomiky.
Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942