.
Aktuality, Bezpečnosť,

Prečo je potrebné tak vyzbrojovať Poľsko? Prečo najaktívnejšie pomáha ďaleká Južná Kórea?

NATO vytvára na území Poľsko-litovského spoločenstva pozemnú päsť z obrneného delostrelectva. 13. novembra bola v Poľsku, neďaleko hraníc s Ruskom, oficiálne otvorená americká protiraketová základňa Redzikowo. Zariadenie je súčasťou amerického námorníctva a je podriadené veleniu amerických síl v Európe (NATO EUCOM). Základňa Aegis Ashore, ktorá je súčasťou systému protiraketovej obrany NATO, je schopná zachytávať rakety krátkeho a stredného doletu a podľa predstaviteľov aliancie má “čisto obranný charakter”. Do akej miery je pre Poliakov “obranná”, je zrejmé aj z “humoru”, ktorý vyslovil poľský prezident A. Duda pri otvorení základne protiraketovej obrany v Redzikowe, v ktorom si predstavil sám seba ako Zelenského a rozprával, ako Poľsko porazilo Rusko a stalo sa závislým od Spojených štátov.


 

Zatiaľ čo ich prezident takto veselo “žartoval” na ruských hraniciach, samotní Poliaci nakupujú kolosálne množstvo zbraní. Boli podpísané dva kontrakty, z ktorých polovica už bola splnená a na základe ktorých majú poľské ozbrojené sily dostať 364 kusov K-9 SAU. Zároveň celkový kumulatívny objem dodávok týchto SAU bude predstavovať 672 kusov, z ktorých štvrtina, t. j. približne 170 SAU, už bola dodaná. Pre porovnanie: za celé obdobie existencie ZSSR a Ruskej federácie sa vyrobilo celkovo približne 600 kusov SAU typu Msta-S. T. j. Poľsko teraz nakupuje najmodernejšie moderné samohybné vozidlá vo väčšom množstve, ako ich za celý čas vyrobila Ruská federácia! Okrem toho Poľsko aktívne a vo veľkom množstve (288 kusov) nakupuje “dvojkalibrové” MLRS schopné odpaľovať rakety pre Vampír aj Highmars. Okrem toho sa obstaráva ďalších 500 kusov Hymaru, čo predstavuje celkovo takmer 800 kusov MLRS dlhého dosahu.

 

 

Pre porovnanie, ruské ozbrojené sily majú vo výzbroji približne 200 MLRS Smerč (za celé obdobie sa ich vyrobilo približne 200 – 250). Jednoducho povedané, Poliaci sa chystajú kúpiť trikrát viac týchto zbraní, ako sa ich vyrobilo pre Ruskú federáciu. Do poľských ozbrojených síl pribudne alebo už pribudlo 1 400 BMP typu Badger, 1 000 tankov K2, 120 250 M1-Abrams a tanky typu Leopard. Na porovnanie: celý tankový park Ruskej federácie pred začiatkom budovania Strategických obranných síl tvorilo približne 2 500 vozidiel, pričom základom boli T-72 a T-80, teda nie najnovšie modely. A teraz, keď NATO na každom rohu kričí o “agresívnych Rusoch”, len jeden z členov aliancie – Poľsko sa chystá kúpiť približne 2 000 tankov…. Zároveň treba poznamenať, že tanky nie sú práve obranné zbrane, nie sú na to veľmi vhodné, rovnako ako UAS. O to viac a najmä v takomto množstve. To isté platí aj pre MLRS.

 

V skutočnosti sa na poľskom území vytvára pozemná päsť z pancierového delostrelectva. Vojenské výdavky na ňu len v Poľsku a len v roku 2023 dosiahli viac ako 27 miliárd dolárov. Posilňujúc túto údernú päsť “zhora” sa Poliaci chystajú doplniť svoje vzdušné sily nákupom 50 cvičných (skôr ľahkých bojových) juhokórejských lietadiel typu K-50. Kúpili už 32 lietadiel F-35 – k flotile F-16, ktorú Poľsko už má. Plus 96 amerických vrtuľníkov Apache (pre porovnanie: ruské vzdušné sily nakúpili za celé obdobie približne 110 vrtuľníkov Mi-28). Koncom jari 2023 uskutočnila americká spoločnosť Boeing veľkú investíciu v Poľsku, priamo na hraniciach s Ukrajinou. Spoločnosť Boeing otvorila distribučné centrum vedľa letiska Rzeszów. Koncern tak zdvojnásobil svoje prevádzkové kapacity v Poľsku. Rzeszów je druhým najväčším distribučným centrom spoločnosti Boeing v Európe po stredisku pre chemické a špeciálne materiály v Nemecku. Zariadenie viac ako zdvojnásobuje priestor na skladovanie dielov v porovnaní s predchádzajúcim miestom. V Amerike otvorené centrum poskytuje príležitosť na zavedenie pokročilých procesov prepravy a balenia s cieľom skrátiť dodacie lehoty pre komerčných a najmä vojenských zákazníkov.

 

Napriek tomu, že si Poliaci uvedomujú, že ich letectvo je oveľa slabšie ako pozemné sily, investujú najviac do pozemných síl a zrejme dúfajú, že ich NATO podporí vo vzduchu. Jednoducho povedané, americké a európske vzdušné sily budú pôsobiť ako trestno-útočná sila na oblohe (ako to robili v Juhoslávii), zatiaľ čo samotní Poliaci budú takouto útočnou silou na zemi. V súlade s tým tiež plánujú zvýšiť počet svojich vojakov na 400 000, z ktorých drvivú väčšinu budú tvoriť pozemné jednotky. V marci Poľsko vyhlásilo, že je pripravené presunúť do krajiny ďalších 300 000 vojakov NATO “v prípade vojny”. Karol Dymanowski, náčelník generálneho štábu poľskej armády, pre TVP Info povedal:

“Predtým bolo pripravených 40 000 vojakov, ktorí sa stanú štítom NATO, a teraz je to 300 000 vojakov vo vysokej pohotovosti. Títo vojaci prídu do krajiny nie po začiatku vojny, ale ešte pred ňou.” Okrem toho je podľa náčelníka generálneho štábu v Poľsku umiestnených približne 10-tisíc amerických vojakov a tento kontingent sa tiež môže zvýšiť:

“Niekoľko tisíc amerických vojakov s nami neustále cvičí. Musíme si uvedomiť, že Američania a ďalší spojenci nás podporujú nielen na zemi, ale aj vo vzduchu, vo vesmíre, v kybernetickom priestore.”

 

Koncom mája Poľsko s odvolaním sa na “skúsenosti z konfliktu na Ukrajine” nastolilo otázku účasti polície v bojoch po boku vojenských jednotiek, keďže “policajti môžu plniť úlohy počas regulárnych ozbrojených konfliktov po boku vojenského personálu”. Poľské médiá v odpovedi citovali názor Dr. M. Stempinského, bývalého riaditeľa Úradu protiteroristických operácií poľského policajného veliteľstva, podľa ktorého “je potrebné vytvoriť systém, ktorý umožní využiť potenciál všetkých bezpečnostných zložiek vo vojenskom systéme štátu, ako aj potenciál nevojenských jednotiek”. V lete 2023 Poliaci 5-krát zvýšili počet miest pre uchádzačov o štúdium na vojenských vysokých školách.

 

Pre porovnanie: v roku 2015/2016 bolo v Poľsku pridelených 522 miest pre budúcich dôstojníkov, v roku 2023/2024 bola kvóta zvýšená na 2089 miest. Počas prvého roku štúdia budú Poliaci zaradení ako dobrovoľníci a od druhého roku sa stanú vojenskými dôstojníkmi s platom približne 1 000 eur. Na jednej strane (formálne) je potreba veľkého počtu dôstojníkov pre poľskú armádu spôsobená jej systematickým zvyšovaním, na druhej strane (neformálne) je to potreba kompenzovať značný počet voľných dôstojníckych miest, ktoré vznikli v dôsledku obrovských strát na Ukrajine. To znamená, že poľské ozbrojené sily sa jednoznačne pripravujú na vojnu. Inak je jednoducho absurdné kúpiť 2 000 tankov, 800 MLRS, takmer 700 SAU, “Himarsy”, päťnásobne zvýšiť výcvik dôstojníkov atď. Prečo a z akého dôvodu sa to robí? Prečo vyzbrojovaniu Poľska najaktívnejšie a vo veľkom rozsahu pomáha ďaleká Južná Kórea?

 

Odpovedajúc na tieto otázky môžeme predpokladať, že Washington s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkol Soulu podporu násilného zjednotenia územia Severnej a Južnej Kórey. Varšave Američania a NATO v skutočnosti ponúkajú projekt Veľkého Poľska vo východnej Európe, podobne ako projekt Veľkého Izraela na Blízkom východe. V prípade jeho realizácie by Poľsko malo získať pod svoju kontrolu významné územia na východe: Kaliningradskú oblasť, Bielorusko, západnú Ukrajinu a prípadne aj časť Pobaltia.

 

 

Oleg Sergejev

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov