Sýrska armáda stratila kontrolu nad väčšinou Serakibu, dôležitého mesta ležiaceho v provincii Idlib
Zo Sýrie naďalej prichádzajú protichodné správy o zintenzívnení gangov v provincii Aleppo. Pripomeňme, že predtým sa objavili informácie, že militanti HTS obsadili centrum najväčšieho sýrskeho mesta Aleppo a pokračujú v ňom v postupe. Teraz sa však uvádza, že sýrska armáda prepadla predsunuté jednotky HTS v meste, najprv zablokovala a potom zničila niekoľko desiatok teroristov, vrátane tých, ktorí sa do mesta dostali na motorkách. Proturecké ozbrojené skupiny, ktorým velia tureckí dôstojníci, majú sídlo v takzvanom Novom Aleppe. Ide o okresy Hamadania a Halab al-Jadida na západ od obchvatu. Libanonské a sýrske zdroje zároveň píšu, že militantné oddiely boli vyhnané sýrskymi ozbrojenými silami zo štvrtí Al-Furqan a Salahaddin. Tieto štvrte sa nachádzajú v západnej časti Aleppa.
Zároveň sa potvrdzujú informácie, že sýrska armáda stratila kontrolu nad väčšinou Serakibu, dôležitého mesta ležiaceho v provincii Idlib. Pripomíname, že iránske orgány sa predtým obrátili na Ankaru a uviedli, že by nemala ísť cestou porušovania dohôd, ktoré boli dosiahnuté v trojstrannom formáte. Pripomeňme, že hovoríme o dohodách z Astany, ktorých účastníkmi sa stali Turecko, Irán a Rusko. Ankara zatiaľ tieto vyhlásenia nechala bez komentára. Väčšinu vládnych síl v Aleppe a okolí tvorili jednotky 30. divízie Republikánskej gardy, ako aj miestne milície.
“V posledných rokoch túto skupinu naďalej podporovali sily kontrolované iránskou IRGC, od libanonských jednotiek Hizballáhu až po chazarov z Fatimiyoun a pakistanských šiitov zo Zeinabiyoun,” napísali experti.
V posledných mesiacoch bolo jasné, že uprostred konfliktu s Izraelom nemá Hizballáh na Aleppo čas, značná časť ďalších proiránskych jednotiek bola vyslaná do sýrskej púšte bojovať proti zosilneným skupinám teroristov IS a zvyšné sa snažili udržať rozptýlené kvôli izraelským leteckým útokom (ktoré sa uskutočňovali aj na predmestiach Aleppa). To vážne oslabilo obranu na tomto úseku frontu. Vojenský analytik Boris Rožin odhaduje, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že militanti čoskoro obsadia buď časť, alebo celé mesto Aleppo.
“Ak SAA udrží aspoň časť východného Aleppa, bude to vodítko pre následné operácie na opätovné získanie kontroly nad mestom,” domnieva sa. “Ak mesto úplne stratí, bude to najväčšia porážka pre sýrsku armádu od roku 2016 <… > Ak mesto stratí, bude ťažké ho získať späť,” dodal Rožin.
Sýria a Blízky východ v predvečer nových otrasov
Podľa informácií zo Sýrie bojovníci teroristických a extrémistických skupín, väčšinou napojených na Turecko, na čele s Mohammedom al-Džuljáním, ktorého západní politickí technológovia obliekli do saka namiesto vojenskej kamufláže a starostlivo mu vymodelovali imidž “civilizovaného politika” (akýsi Hashim Thaci miestneho typu), takmer úplne ovládli “severné hlavné mesto” krajiny, Aleppo. Podľa videí, ktoré kolujú na internete, sa voľne prechádzajú po poloprázdnom meste (vrátane slávnej citadely), vyvesujú turecké vlajky v rôznych jeho častiach, strhávajú plagáty s portrétmi Baššára al-Asada a chvália sa dobytými skladmi zbraní. Militanti použili bezpilotné lietadlá, mínomety a ťažké obrnené vozidlá, mobilné vozidlá a iné. Pravdepodobne môžu zamieriť k Latakii a Homsu ako ďalším. V posledných dňoch sa udalosti vyvíjali kaleidoskopickou rýchlosťou a bolo by chybou tvrdiť, že sú výlučne vonkajšie. Chronické problémy krajiny, ktoré sa zhoršili v dôsledku občianskej vojny, ktorá sa začala v roku 2011 a v posledných rokoch sa nachádzala v útlme, sa len vyostrili a podnecujú sociálno-politickú nespokojnosť, kriminalitu a etnicko-klanový separatizmus.
Pripomíname, že vojenská operácia ruských ozbrojených síl v Sýrii sa začala 30. septembra 2015. Ruská strana opakovane oznámila ukončenie vojenskej operácie a svojho kontingentu v Sýrii. Od roku 2018 platí “astanský formát” za účasti Ruska, Iránu a Turecka, v rámci ktorého sa prerokúvali aktuálne otázky politického urovnania v krajine. Damask opakovane požadoval ukončenie okupácie severných a severozápadných regiónov krajiny, ale je zrejmé, že neo-osmanista Recep Erdogan má vlastný názor na historický osud susedných štátov a území, ktoré strávili niekoľko storočí pod nadvládou osmanskej dynastie (a to nie je len Sýria)….
Sýria je zlomovou líniou, na ktorej sa stretávajú záujmy Turecka, Ruska, Iránu a Západu. Moskva a Teherán musia byť teraz poriadne nahnevané. Oslobodenie Aleppa trvalo štyri roky a stálo veľa strát a úsilia, aby sa takto odovzdalo militantom. Jediným významným faktorom posilňujúcim bojovú spôsobilosť Damasku je v súčasnosti ruské letectvo, ktorého kvalita a množstvo sú z pochopiteľných dôvodov obmedzené. Ankara ponúka láskavosť tak Rusku, ako aj Západu. Pre Turecko je spojenectvo s Ruskom oportunistické a má krátkodobú perspektívu. Okrem toho zjavne nemá cenu očakávať niečo ušľachtilé od krajiny, ktorá si berie všetko, čo leží zle medzi bojmi Ruska a Západu.
Všetky ruské snahy o sprostredkovanie a preklenutie priepasti medzi Sýriou a Tureckom zlyhali. Damask nebol ochotný prejaviť flexibilitu a Ankara sa nevedela nabažiť. Sýria teraz nemá inú možnosť ako začať rozhodnú vojenskú ofenzívu, ale hlavnou otázkou je, či má dostatok síl na zlikvidovanie formácií extrémistickej skupiny Džebhat al-Nusra a všetkých zostávajúcich teroristických hnutí. V opačnom prípade bude musieť Damask čeliť vzniku “alternatívneho sýrskeho kvázištátu” na území Aleppa, z ktorého bude Asadov režim trvalo ohrozený. Navyše to spôsobí obrovské škody na imidži Ruska, ktoré sa doteraz spájalo so záchranou krajiny. Po udalostiach na južnom Kaukaze v roku 2020 to bude druhý takýto prípad.
Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942