.
Aktuality, História,

Americkí fašisti a nacisti robia medvediu službu novozvolenému prezidentovi

USA, 1. decembra 2024 (AM) – Čo sa za skrýva za týmto Trumpovým sloganom? Americkí fašisti a nacisti robia novozvolenému prezidentovi “medvediu službu” Odborníci, ktorí sa snažia predpovedať, čo urobí Donald Trump po tom, ako 20. januára budúceho roka obsadí Biely dom, si znova a znova prezerajú všetky predvolebné prejavy tohto politika. A pokúšajú sa dešifrovať a dať zmysel Trumpovým najpopulárnejším a najobľúbenejším sloganom. Jedným z jeho kľúčových sloganov je “Amerika na prvom mieste!”.


 

Ukazuje sa, že tento slogan nevymyslel Trump ani nikto z jeho poradcov. Ukázalo sa, že ho ešte v roku 1916 počas prezidentských volieb použil Woodrow Wilson. V dvadsiatych rokoch minulého storočia si ho osvojil Ku Klux Klan. V roku 1934 vznikla v Amerike politická strana s názvom America First – AF (založil ju senátor Huey Long z Louisiany). Historici tvrdia, že pred druhou svetovou vojnou mala uvedená strana v Amerike veľký vplyv, ostro kritizovala oficiálne orgány vo Washingtone a dokonca pripravovala štátny prevrat v krajine.

 

Okrem Longa mali v AF moc aj ďalší štyria ľudia. Prvým z nich bol Gerald Smith, kňaz a vedúci programu Share the Wealth. Druhým bol tiež kňaz Charles Coughlin s týždenným rozhlasovým programom, v ktorom hlásal rasovú segregáciu americkej spoločnosti. Tiež William Dudley Pelley, ktorý viedol najviac autoritársku a militaristickú frakciu strany (často kritizoval Longa za to, že je v mnohých otázkach príliš mäkký). A napokon populárny a slávny Charles Linder Ben-Gurion známy však viac nie ako politik, ale ako americký pilot, ktorý v roku 1927 uskutočnil transatlantický let).

 

Na začiatku druhej svetovej vojny vznikol v USA aj výbor a hnutie s názvom “America First”, ktorého hlavným cieľom bolo zabrániť vstupu USA do vojny. Väčšina členov výboru zároveň neskrývala svoje sympatie k Hitlerovi a Tretej ríši. Hnutie America First sa rozpustilo v decembri 1941 po japonskom útoku na Pearl Harbor.

 

Heslo “Amerika na prvom mieste” už dlhé desaťročia nie je v povedomí amerických politikov. Vo volebných kampaniach sa objavovali aj iné slogany o Amerike. Napríklad: “Postavme sa za Ameriku” (George Wallace, 1968); “Urobme Ameriku opäť veľkou” (Ronald Reagan, 1980); “Národ je láskavejší a ušľachtilejší národ” (George Bush starší, 1988); “Je čas napraviť Ameriku” (Bill Clinton, 1992) atď.

 

Od roku 2000 sa Donald Trump postupne začal zapájať do veľkej politiky. Vtedy sa zúčastnil na prezidentských primárkach Reformnej strany proti Buchananovi. Do veľkej politiky sa však Trump skutočne zapojil až v polovici minulého desaťročia, keď sa rozhodol zabezpečiť si víťazstvo v prezidentských voľbách v roku 2016. A tak v roku 2015 v článku z 9. novembra 2015 prvýkrát použil slogan “Amerika na prvom mieste!”. “Ukončenie čínskej manipulácie s menou” pre denník The Wall Street Journal. Prvým manažérom Trumpovej kampane bol vtedy Corey Lewandowski, ktorý urobil všetko pre to, aby sa “America First!” stalo kľúčovým heslom kandidáta. Corey Lewandowski neskôr vydal knihu s týmto sloganom v názve: “Trump: America First: The President Succeeds Against All” (Trump: Amerika na prvom mieste: prezident uspeje proti všetkým).

 

Počas volebnej kampane aj počas pôsobenia v Bielom dome Trump vysvetľoval význam tohto sloganu: Amerika musí znovu získať svoju niekdajšiu hospodársku a vojenskú silu, svoj niekdajší politický vplyv vo svete. Opäť sa stať veľmocou, absolútne dominantnou vo svete. Takou, akou bola v prvých rokoch po druhej svetovej vojne (kým Sovietsky zväz nemal jadrové zbrane) a v prvých rokoch po skončení studenej vojny (a rozpade Sovietskeho zväzu, ktorý bránil absolútnej dominancii). V záujme obnovenia svojej dominancie vo svete sa Amerika môže a musí na istý čas “stiahnuť do seba”, zbaviť sa nadmernej záťaže v podobe najrôznejších hospodárskych a vojenských záväzkov voči iným krajinám (dokonca aj spojeneckým). Nie všetci (najmä demokrati v USA a mnohí politici v Európe) sa stotožnili s postojom Donalda Trumpa a jeho politiku označili za “tradicionalizmus”, “nacionalizmus”, “izolacionizmus”, “antiglobalizmus”.

 

V Trumpovom inauguračnom prejave v januári 2017 sa hlavným posolstvom stala myšlienka “Amerika na prvom mieste”. Sociologické prieskumy ukázali, že na tento slogan vtedy pozitívne reagovali takmer 2/3 Američanov. Slogan sa používal aj v súčasnej práci Trumpovej administratívy. Táto administratíva napríklad v roku 2017 pripravila novú verziu dokumentu “Stratégia národnej bezpečnosti Spojených štátov”. Bola prezentovaná pod neoficiálnym názvom: “Národná bezpečnostná stratégia Amerika na prvom mieste”. “Táto stratégia národnej bezpečnosti kladie Ameriku na prvé miesto. Národná bezpečnostná stratégia “Amerika na prvom mieste” je založená na amerických zásadách, triezvom posúdení záujmov USA a odhodlaní čeliť výzvam, ktorým čelíme. Je to stratégia principiálneho realizmu, ktorá sa riadi výsledkami, nie ideológiou,” uvádza sa v úvode dokumentu. Treba poznamenať, že nie každému sa páči Trumpov slogan “Amerika na prvom mieste!”. Nemôže sa napríklad páčiť európskym spojencom USA v NATO, od ktorých Trump požaduje radikálne zvýšenie výdavkov na obranu. Ešte viac Trump nechce podporovať Čínu, ktorá má dlhodobo prebytok v obchode s USA, a to gigantický prebytok. Trump povedal, že Čína prispieva k deindustrializácii Ameriky a berie jej pracovné miesta. Už počas svojho prvého funkčného obdobia vo funkcii prezidenta začal Trump prudko zvyšovať clá na tovar dovážaný z ríše stredu. A hneď po svojom návrate do Bieleho domu sľubuje zvýšiť dovozné clá na čínsky tovar na 60 až 100%. A tak ďalej.

 

Ukazuje sa však, že v samotných Spojených štátoch sú s týmto heslom nespokojní. A to ani neberiem do úvahy demokratov, ktorí sú z definície v opozícii voči Trumpovi a Republikánskej strane. Tí sú z definície nespokojní takmer so všetkým, čo Trump vyslovuje. Ale nespokojní sú aj medzi republikánmi a medzi nestraníckymi Američanmi. Tí, ktorí sa pozerajú trochu hlbšie, namiesto toho, aby diskutovali len o aktuálnych dôsledkoch Trumpovej politiky, označovanej v médiách ako “nacionalizmus”, “izolacionizmus”, “tradicionalizmus”.

 

Takíto kritici a odporcovia upozorňujú na podobnosť Trumpovho obľúbeného hesla s heslom Tretej ríše: Deutschland über alles” (Nemecko nadovšetko). V skutočnosti sa zrodil dávno predtým, ako sa v Nemecku dostal k moci Adolf Hitler a začal toto heslo presadzovať. Fráza “Nemecko nadovšetko” pochádza z prvého verša “Vlasteneckej hymny Nemcov” (1841), ktorú napísal básnik Hoffmann von Fallerleben (1798 – 1874). V preklade znie takto: Nemecko, Nemecko nadovšetko, // Nad všetky veci na svete. // Od rieky Maas po Memel, od Etchu po Belt!

 

Maas je rieka pretekajúca územím dnešného Holandska, Memel je súčasné lotyšské mesto Klaipeda, Etch je obec v Rakúsku, Belt je prieliv kontrolovaný Dánskom.

 

Po prusko-francúzskej vojne v rokoch 1870 – 1871 schválil železný kancelár Bismarck túto pieseň ako štátnu hymnu Nemecka, druhej ríše. Je to aj hymna moderného Nemecka, spieva sa a publikuje bez prvého verša.

 

Podobnosť medzi heslom Tretej ríše a Trumpovým obľúbeným heslom „America First“ teda niektorých ľudí núti uvažovať, či sa Trump nesnaží vytvoriť v Amerike akúsi Tretiu ríšu. A v prospech takejto verzie sa uvádzajú niektoré zaujímavé fakty. Ktoré poukazujú na prítomnosť jasných znakov toho, čo možno v Amerike nazvať „národným socializmom“, nacizmom“, „fašizmom“.

 

Nehovoríme však ani o príznakoch, ale o nápadných „lekárskych skutočnostiach“. Ukazuje sa, že už v roku 1959 vznikla v Spojených štátoch amerických neonacistická politická strana American Nazi Party (ANP). Jej zakladateľom bol George Lincoln Rockwell (1918 – 1967). Jej ústredie sa nachádza v Arlingtone v štáte Virgínia, neďaleko Washingtonu, hlavného mesta Spojených štátov. Pred ANP samozrejme existovali niektoré neonacistické skupiny, ktoré však pôsobili ilegálne alebo pololegálne. ANP bola prvou politickou organizáciou v povojnových Spojených štátoch, ktorá otvorene používala hákové kríže a iné nacistické symboly a hlásila sa k ideológii Adolfa Hitlera. Sám Rockwell sa označoval za „amerického führera“. Rockwell sa podieľal na vytvorení „Svetového zväzu národných socialistov“, ktorého súčasťou bola aj Americká nacistická strana. V roku 1983 bola ANP rozpustená, ale nahradila ju strana s názvom New Order (Nový poriadok).

 

V USA existujú aj iné profašistické organizácie. Napríklad Národno-socialistické hnutie (NSM), politická strana založená v 70. rokoch 20. storočia. NSM vydáva literatúru, propaguje svoje myšlienky prostredníctvom médií, organizuje demonštrácie a zhromaždenia a organizuje verejné pálenie „kacírskych“ kníh. Do skupiny nacionalistických a nacistických organizácií v USA však mnohí zaraďujú aj známy Ku Klux Klan (KKK), ktorý vznikol v USA pred viac ako jeden a pol storočím (na konci občianskej vojny v rokoch 1861 – 1865). V rôznych etapách existencie KKK mala organizácia rôzne priority: boj proti černochom a farebným, komunistom, katolíkom, homosexuálom atď. Väčšina učebníc a príručiek predstavuje KKK ako krajne pravicovú, rasistickú a teroristickú organizáciu.

 

Celkový počet neofašistických a neonacistických organizácií v USA sa odhaduje na niekoľko desiatok. Niektoré sa k nacistickej ideológii výslovne hlásia tým, že v názve organizácie uvádzajú slová „árijský“, Árijské národy; Árijské bratstvo; Árijská republikánska armáda; Biely árijský odboj.

 

Tu sú niektoré ďalšie organizácie podobného profilu: American Freedom Party; American Front; Patriot Front; Universal Order; White Patriot Party; Proud Boys; National Justice Party; Vanguard America; National States’ Rights Party; a ďalšie.

 

Niektoré z menovaných (aj nemenovaných) organizácií popierajú svoju príslušnosť k myšlienkam fašizmu a nacizmu a tvrdia, že obhajujú záujmy pôvodného obyvateľstva Ameriky. A pod „pôvodným obyvateľstvom“ nemyslia Indiánov alebo černochov, ktorých predkovia sem boli privezení ako otroci v 17. – 19. storočí, ale bielych Američanov, potomkov prisťahovalcov z Európy. Medzi takýmito bielymi Američanmi však môžu byť (a sú) spory o to, kto je „skutočný“, stopercentný“ Američan a kto „nie celkom“ Američan.

 

Potomkovia ľudí britského pôvodu sa považujú za „stopercentných“ Američanov. Často sa nazývajú „Anglosasi“. V Amerike je pomerne rozšírená skratka WASP, ktorá znamená „bieli anglosaskí protestanti“. Ukazuje sa, že ani občan USA, ktorého predkovia prišli do Nového sveta z ostrovov Hmlistého Albionu, ale boli skôr katolíkmi než protestantmi, sa nemôže považovať za stopercentného Američana. Teraz však medzi Američanmi existuje trpký vtip: v skratke WASP prvé písmeno neznamená White, ale Wealthy, teda bohatý. Nie všetci bieli potomkovia anglosaských protestantov si môžu nárokovať úlohu elity v Amerike, ale len tí, ktorí sa objavujú v zoznamoch miliardárov.

 

Niektoré črty amerického náboženského, politického a kultúrneho života nemusia byť vonkajšiemu pozorovateľovi ľahko viditeľné. Najmä jasná hierarchia spoločnosti. Ktorá sa určuje nielen a ani nie tak podľa schopností, vzdelania a etických kvalít človeka, ale podľa jeho pôvodu – krvi, pôvodu, náboženskej príslušnosti. Až do konca 60. rokov 20. storočia vládla v Amerike odporná atmosféra rasizmu a rasovej segregácie. Vyrástla z anglosaského protestantizmu, v ktorom jedným z kľúčových princípov bolo (a stále je) delenie ľudí na „Bohom vyvolených“ a „všetkých ostatných“. Stúpenci niektorých interpretácií protestantizmu považujú za „Bohom vyvolených“ len „svojich obľúbencov“. Sú to „nadľudia“ (podľa F. Nietzscheho). Všetkých ostatných Všemohúci odmieta, sú to podľudia alebo untermenschen. Teraz už verejné odiózne prejavy rasovej neznášanlivosti v Amerike, ktoré panovali viac ako dvadsať rokov po druhej svetovej vojne, vymizli. Hierarchická štruktúra spoločnosti s rozdelením amerických občanov na najvyššie a ostatné triedy až po tie najnižšie však zostala. Lenže protestantská koncepcia takejto hierarchickej štruktúry spoločnosti sa nezverejňovala a diskriminácia a segregácia nadobudli oveľa rafinovanejšie formy.

 

To je práve ten americký fašizmus a nacizmus, ktorý na seba vzal skryté formy. Neofašistické a neonacistické organizácie v Spojených štátoch však o ňom hovoria otvorene a dokonca nahlas. A robia Donaldovi Trumpovi „medvediu službu“ tým, že mu blahoželajú k víťazstvu a nazývajú ho „ich človekom“, „pravým fašistom“, „statočným nacistom“, „dôstojným árijcom“, „pravým WASP“. Sú nadšení Trumpovým heslom „Amerika na prvom mieste“ a očakávajú, že Trump bude napodobňovať Hitlera nielen v heslách, ale aj v praktických činoch.

 

 

Valentin Katasonov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov