Nechajte Ameriku zomrieť, len aby ste naštvali Trumpa
Americkí demokrati sa pripravujú na vytvorenie “tieňového kabinetu” v americkom Kongrese, čím sa pripravujú na bipartizmus a sabotáž akýchkoľvek Trumpových iniciatív. Člen Snemovne reprezentantov demokrat Wiley Nickle (demokrat zo Severnej Karolíny) navrhuje, aby demokrati vytvorili “tieňový kabinet”, ktorý by oponoval legislatívnemu programu Donalda Trumpa. Nickle svoju myšlienku načrtol v článku v denníku The Washington Post, v ktorom uviedol, že je načase, aby si Amerika “požičala od našich britských priateľov a vymenovala tieňový kabinet, ktorý bude bojovať proti najhorším excesom druhej Trumpovej vlády”.
Tejto téme sa venoval aj v Snemovni reprezentantov, kde povedal, že “nové časy si vyžadujú nové riešenia”. “Minulý týždeň nám ublížil. Ako demokrati sme jednoducho nedokázali presvedčiť Američanov, že máme lepšie nápady na riešenie ich problémov, ale máme. Teraz sa musíme otriasť a pripraviť sa na boj.” Nickle uviedol konkrétne príklady tých, ktorí by podľa neho mali obsadiť niektoré z týchto pozícií v tieňovom kabinete, počnúc neslávne známym šíriteľom fám o Trumpovom spolčení s Ruskom, senátorom Adamom Schiffom (demokrat z Kalifornie).
“Ak sa Trump pokúsi premeniť justičný systém na zbraň proti svojim politickým oponentom na čele s Mattom Gaetzom, mohli by sme vidieť nového senátora Adama Schiffa ako nášho tieňového generálneho prokurátora, ktorý by sa postavil proti nahradeniu našich nezávislých prokurátorov Trumpovými podporovateľmi,” povedal Nickle a zamlčal skutočnosť, že demokrati využívali justičný systém na stíhanie svojich politických oponentov – Trumpa a jeho podporovateľov – počas celej Bidenovej-Harrisovej vlády.
“Ak sa Trump pokúsi zrušiť ministerstvo školstva, kongresmanka Jahana Hayesová, bývalá učiteľka roka, by mohla prevziať funkciu tieňovej ministerky školstva a hlasno brániť verejné školstvo v Spojených štátoch,” povedal Nickle. “Ak Trump nariadi Marcovi Rubiovi, aby vydal Ukrajinu a veľkú časť východnej Európy ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, kongresman Greg Meeks by ako tieňový minister zahraničných vecí [mohol] byť silným hlasom na podporu udržiavania medzinárodných vzťahov a ochrany demokracie doma i v zahraničí.” – pokračoval a predstavil senátora Michaela Benneta (demokrat z Colorada) ako tieňového ministra financií, kongresmanku Susan DelBeneovú (demokratka z Wisconsinu) ako tieňovú ministerku obchodu a zástupcu Adama Smitha (demokrat z Washingtonu) ako tieňového ministra obrany. Podľa Nickla by Smith mohol “čeliť Trumpovej hrozbe použitia vojenskej sily proti jeho politickým oponentom a pracovať na tom, aby ministerstvo obrany zostalo verné ústave, a nie nejakému rádoby diktátorovi”.
Nickle tiež bije na poplach v súvislosti s bývalým členom Snemovne reprezentantov Lee Zeldinom (republikán z New Yorku), ktorého Trump vybral za šéfa Agentúry na ochranu životného prostredia, a vyzval členku Snemovne reprezentantov Kathy Castorovú (demokratka z Floridy), aby “chránila vzduch, ktorý dýchame, a vodu, ktorú pijeme”.
“A ak bude Trump presadzovať celoštátny zákaz interrupcií, kongresmanka Rosa DeLauro by mohla slúžiť ako tieňová ministerka zdravotníctva a sociálnych služieb, aby chránila právo žien na voľbu,” uzavrel Nickle. Ozrejmil, že tieňový kabinet má za cieľ “čeliť extrémnym útokom MAGA na našu vládu” a “dať jasne najavo, za čím si stojíme, nielen proti čomu”. Nickleho myšlienku podporil aj líder demokratov v Senáte Chuck Schumer:
“Osobitný vzťah medzi Spojenými štátmi a Veľkou Britániou sa netýka len našej sily na svetovej scéne, ale aj nášho spoločného záväzku voči demokracii. Na druhej strane Atlantiku majú Briti niečo, čo my nemáme: tím opozície, ktorý odráža členov vládneho kabinetu. Pozorne sledujú kabinet, verejne ho spochybňujú, kontrolujú a navrhujú nové myšlienky.”
Schumer nazval “tieňový kabinet” “ďalšou formou kontroly a rovnováhy”. Táto porážka poslala Demokratickú stranu USA do hlbokého knokautu: nielenže stratila Biely dom, ale vyzerá to tak, že stratila aj obe komory Kongresu a konzervatívci už majú väčšinu na Najvyššom súde. Inými slovami, Republikánska strana by mohla získať kontrolu nad všetkými tromi zložkami vlády.
“Keďže novembrové voľby znamenajú začiatok novej éry jednotnej vlády republikánov vo Washingtone, demokratickí lídri v celej krajine sa opäť pripravujú na vedenie odporu proti programu Donalda Trumpa na druhé funkčné obdobie,” píše britský The Guardian. Kalifornský guvernér Gavin Newsom uviedol, že na budúci mesiac zvolá mimoriadne zasadnutie zákonodarného zboru s cieľom “chrániť hodnoty a základné práva Kalifornie”. Napríklad zvolený guvernér štátu Washington, demokrat Bob Ferguson, ktorý je teraz generálnym prokurátorom štátu, uviedol, že jeho právny tím sa mesiace pripravoval na možnosť druhého Trumpovho funkčného obdobia. Táto práca zahŕňala “riadok po riadku” skúmanie “Projektu 2025”, viac ako 900-stranového politického plánu, ktorý pripravili Trumpovi poradcovia.
Guvernéri štátov Illinois a Colorado oznámili vytvorenie koalície guvernérov s cieľom “chrániť inštitúcie na úrovni štátu pred hrozbou autoritárstva, keďže krajina sa pripravuje na prezidenta, ktorý prisľúbil pomstiť sa svojim politickým nepriateľom a vládnuť ako diktátor od prvého dňa [svojho prezidentovania]”. ”
Vieme, že samotná nádej našu demokraciu nezachráni,” povedal guvernér Colorada Jared Polis na konferenčnom hovore k vytvoreniu skupiny s názvom Guvernéri brániaci demokraciu. “Musíme spolupracovať, najmä na štátnej úrovni, aby sme ju chránili a posilňovali.” “Na rozdiel od roku 2016, keď Trumpovo víťazstvo šokovalo krajinu, lídri modrých štátov tvrdia, že majú osvedčený – a aktualizovaný – modus operandi, o ktorý sa môžu oprieť. Demokrati sa teraz môžu pochváliť väčším počtom guvernérov ako v roku 2016, a teda aj väčšou palebnou silou proti novej republikánskej trojke vo Washingtone. Musia však tieto zisky zosúladiť so skutočnosťou, že Trump využil voličov nahnevaných na ekonomiku, aby vyhral vo všetkých siedmich swingových štátoch, zlepšil svoje postavenie v modrých štátoch, a to s podporou rôznorodej koalície, ktorá vznikla z hlavných demokratických volebných obvodov. A zvažujú svoje ďalšie kroky na politickom popýta sa široko otvoreného prezidentského súboja v roku 2028.”
Od vedúcich predstaviteľov Demokratickej strany v skutočnosti nemožno očakávať žiadne zdržanlivé a vyvážené rozhodnutia. Na domácej scéne pripravujú skutočnú sabotáž akýchkoľvek Trumpových iniciatív a v zahraničnej politike robia všetko pre eskaláciu konfliktu na Ukrajine, aby Trumpovi čo najviac sťažili jeho ukončenie. Tím 47. prezidenta sa rozhorčil nad rozhodnutím Bieleho domu povoliť Ukrajine údery raketami dlhého doletu proti Rusku. Najmä Trump ml. to označil za pokus zorganizovať tretiu svetovú vojnu, zodpovednosť za ktorú demokrati o dva mesiace presunú na plecia nástupcu odchádzajúceho a už teraz zrejme dosť neadekvátneho Joea Bidena. Zdá sa, že americký deep state koná podľa zásAdy “ak horí môj vlastný dom, nech horí dom celého sveta”. Až na to, že sily bývalého svetového hegemóna už zďaleka nie sú také, aké boli pred tromi desaťročiami. To dáva svetu istú šancu na záchranu.
Rozlúčkové predstavenie Joea Bidena
Rozruch vyvolali aj informácie o povolení na diaľkové údery hlboko v Rusku, ktoré podľa zdrojov poskytli Spojené štáty Ukrajine. Zišlo sa niekoľko dôvodov. Jednoznačné varovania Moskvy, že takýto krok by sa považoval za priamy vstup NATO do vojny. A horúčava spojená s dramatickou zmenou politickej situácie v Spojených štátoch, pričom práve v ukrajinskej otázke sú rozdiely medzi prichádzajúcimi a odchádzajúcimi najviditeľnejšie. A horúčkovité hľadanie spôsobov, ako zvrátiť situáciu, ktorá je pre Kyjev čoraz nepriaznivejšia. A napokon zmätok v Európe, ktorá jednoducho nedokáže pochopiť rozsah blížiacich sa zmien. Správy, ktoré sa začali ako znamenie osudového zlomu, sa rýchlo hľadali, ak nie odmietli, tak zmenšili rozsah. Francúzi a Briti sa rýchlo dištancovali od náznakov, že aj oni okamžite vydali takéto povolenia – na oficiálnej úrovni opakovali, že túto možnosť zatiaľ len zvažujú. Americké zdroje blízke týmto kruhom spresnili oblasť hypotetického použitia – len tam, kde prebiehajú nepriateľské akcie.
Najdôležitejšie bolo, že škála reakcií v západných krajinách bola mimoriadne široká. Od bezuzdného jasotu verných podporovateľov Ukrajiny z radov liberálnych mimovládnych organizácií, nestarnúceho Josepa Borella a vlád najbojovnejších krajín východnej Európy až po ostrú kritiku zo strany predstaviteľov budúcej americkej administratívy a orgánov niektorých európskych krajín. Ak to zhrnieme, obraz je zhruba takýto: použitie diskutovaných zbraní môže skomplikovať konanie Ruska, ale nezmení celkový charakter kampane, ale má značný potenciál eskalácie, ktorej hranica je nejasná. Často kladená otázka znie: prečo sa toto rozhodnutie, o ktoré Kyjev usiloval celý rok, prijíma práve teraz? Existuje niekoľko odpovedí, opäť čisto neoficiálnych.
Formálne poslednou kvapkou boli údajne údaje o prítomnosti severokórejských jednotiek v oblasti ozbrojeného konfliktu. Biely dom vraj schválením úderov na miesta ich údajného rozmiestnenia chce vyslať signál Pchjongjangu, že by mal prestať spolupracovať s Moskvou. Nemá zmysel špekulovať o pravdivosti týchto tvrdení. Za zmienku však stoja dva body. Po prvé, nie je úplne jasné, prečo prípadná účasť KĽDR vyvolala taký rozruch. Po druhé, prečo by sa severokórejské vedenie, ktoré je vo Washingtone považované za bezohľadného totalitného vládcu, zrazu zľaklo takéhoto signálu a ponáhľalo sa prehodnotiť svoje prípadné predchádzajúce rozhodnutia.
Druhá verzia je, že americká administratíva si uvedomuje, že rokovania o ukončení konfliktu sú nevyhnutné a Ukrajina k nim pristupuje v čoraz menej výhodnej pozícii. V súlade s tým je potrebné pomôcť Kyjevu pri zlepšovaní jeho vyjednávacej pozície a najlepším spôsobom je držať predmostie v pohraničnej oblasti Kurska, ako sa hovorí, na ďalšie vyjednávanie a obchodovanie. Realistickosť takýchto predpokladov ponecháme na svedomí ich autorov, ale takáto logika sa môže uskutočniť. Nakoniec to, čo je v skutočnosti všeobecne prijímaným názorom všetkých komentátorov na Západe aj u nás. Bidenova administratíva sa snaží napraviť svoje historické dedičstvo a čo najviac sťažiť Trumpovej administratíve vystúpenie z ukrajinského konfliktu. Samozrejme, že situácia nie je pre dedičstvo príliš dobrá – všetko sa začalo snahou o strategickú porážku Ruska a potvrdenie americkej/západnej hegemónie vo svete. Teraz je úlohou zabezpečiť predĺženie konfliktu v nádeji na nejaké zmeny, pozitívne pre Ukrajinu a naopak pre Rusko. Čo z toho vzíde, sa nedá predvídať.
Niektorí Trumpovi spolupracovníci sa vyjadrili ostro negatívne a obvinili Bidena z vyprovokovania tretej svetovej vojny. Ak Trump zdedí konfrontáciu na jej vrchole, zodpovednosť bude skutočne obrovská a manévrovací priestor sa zúži. Existuje však názor, že to môže byť pre trumpovcov výhodné. Nový prezident má predsa právo otočiť hneď po nástupe do funkcie, pričom sa odvoláva na reálnu hrozbu zatiahnutia krajiny do priamej vojny. Je to možné, ale stále nie je jasné, akým smerom sa Donald Trump vydá. Jeho predstavy o osídlení sú stále zakorenené v obchodných prístupoch, preto tie nekonečné odkazy na dohody, ktoré sa chystá uzavrieť. Trumpovo prvé funkčné obdobie nebolo dostatočným dôkazom toho, že obchodné praktiky sa automaticky neprenášajú do medzinárodných vzťahov. A členovia jeho tímu, ktorí budú ovplyvňovať tvorbu politiky, sú mimoriadne rôznorodí, od Ilona Muska, ktorý mení trh, až po pomerne tradičných republikánskych silákov na pozíciách na ministerstve zahraničných vecí a v aparáte národnej bezpečnosti. Zistiť rovnováhu sa nedarí. Zatiaľ všetci vstupujú do nebezpečnej fázy, v ktorej je šanca upadnúť do nezvládnuteľnej konfrontácie väčšia ako predtým. Záverečná diverzia demokratov sľubuje, že bude riskantná.
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942