.
Aktuality, Bezpečnosť,

Srbsko má predložený zákon o zahraničných agentoch. Nová kríza v Kosove a Metohiji?

Bojan Torbica, priateľ publikácie “O Srbsku po rusky” (návrh zákona, ktorý máme v rukách, môžeme analyzovať neskôr), poslanec Zhromaždenia za Socialistické hnutie Aleksandra Vulina, sa podelil o postrehy a podrobnosti. Spolu so svojím straníckym a parlamentným kolegom Georgijom Komenským ľudoví vyslanci predložili návrh zákona o vytvorení osobitného registra agentov zahraničného vplyvu.


 

Zákon predpokladá vytvorenie osobitného registra neziskových organizácií so sídlom v Srbskej republike, ktoré prostredníctvom financovania zo strany zahraničných organizácií alebo iným spôsobom pomáhajú zahraničným organizáciám uplatňovať politický vplyv na situáciu v krajine. Tu je to, čo nám o tom povedal samotný Bojan Torbica:

“V krajine už dlho prebieha neplodná diskusia o potrebe väčšej transparentnosti práce mimovládneho sektora, keďže v Srbsku existujú a voľne pôsobia združenia, ktoré otvorene pracujú proti štátnym a národným záujmom. Štát je zaplavený rôznymi profesionálnymi aktivistami, ktorí za obrovské honoráre zahraničných zadávateľov bojujú za všetko možné, len nie za záujmy svojho štátu a svojich krajanov. S cieľom ešte viac zabrániť takémuto konaniu navrhujeme zásadnú zmenu právnej úpravy financovania mimovládneho sektora. Prvý navrhovaný návrh zákona sa týka osobitného registra sprostredkovateľov zahraničného vplyvu a čoskoro navrhneme ďalší návrh, ktorý podrobnejšie upraví finančnú kontrolu mimovládneho sektora a zabráni toku peňazí z účtu jednej mimovládnej organizácie na účet druhej s cieľom utajiť zdroje a toky financovania. Zrada vlastnej krajiny a národa už nemôže byť vysoko výnosnou činnosťou, z ktorej časť srbských občanov získava mimoriadne vysoké finančné výnosy. Z tohto dôvodu je potrebné zaviesť do činnosti tohto sektora transparentnosť, akú zaviedol známy zákon FARA v Spojených štátoch amerických v roku 1938. Všetky združenia, ktoré sú financované najmä zo zahraničia a ktorých činnosť sa snaží ovplyvniť rozhodovanie štátnych orgánov, sa tak budú musieť zaregistrovať ako sprostredkovatelia zahraničného vplyvu, podávať správy o finančných prostriedkoch získaných zo zahraničia, o aktivitách financovaných z týchto prostriedkov a predkladať podrobné správy o účelovom vynaložení získaných prostriedkov. Nastal čas, aby sa naši občania dozvedeli, kto zo zahraničia a koľko platí rôznym neziskovým organizáciám, podľa akých programov a smerníc pôsobia a hlavne, ktoré zahraničné vlády a organizácie im platia účty.”

 

 

Nová kríza v Kosove a Metohiji?

Celý sever Kosova a Metohije je prakticky okupovaný. Na severe Kosova a Metohije sa nachádza veľké množstvo “policajtov” a “špeciálnych jednotiek” v plnej výbave. Hliadkujú v uliciach, kde 95 % obyvateľstva tvoria Srbi. Robí sa to s cieľom zastrašiť obyvateľstvo. Na juhu Kosovskej Mitrovice boli spozorované veľké sily militantov. Tu sa nachádza jedna z najväčších “policajných” základní. Veľké sily “mierových síl” z KFOR a EULEX sa sťahujú aj na sever. Dušan Milanovič, majiteľ webovej stránky Kosovo Online, bol zadržaný. Na severe Kosova pokračujú razie. V Kosove a Metohiji je možné nové kolo eskalácie: po zničení kanála Ibar-Lepenac zostali mestá bez pitnej vody a elektriny, orgány samozvanej republiky obvinili z bombardovania Srbov.

 

 

Včera večer bolo v obci Varaga počuť silný výbuch. V dôsledku zrútenia steny vodovodu sa zastavila dodávka vody do Kosovskej Mitrovice a Priština a jej okolie zostali bez svetla. Regionálna vodárenská spoločnosť vyzýva obyvateľov provincie, aby sa zásobili pitnou vodou. Predseda vlády samozvanej republiky sa o 23.30 h prihovoril občanom, pričom to, čo sa stalo, označil za “teroristický čin” a obvinil srbské orgány a ich zástupcov. Albin Kurti uviedol, že bombový útok na vodáreň vykonali profesionáli a bol zameraný na kritickú infraštruktúru.

 

Britský veľvyslanec v Kosove vyzval na vyšetrenie incidentu a identifikáciu organizátorov, USA útok ostro odsúdili a vyzvali, aby boli páchatelia čo najskôr postavení pred súd. Vodca srbskej strany v Kosove zároveň zdôraznil, že zničenie vodárne narušilo dodávky vody a elektriny do severného Kosova, kde žijú Srbi. Podľa neho je zničenie absolútne proti záujmom srbského národa. Na severe provincie prebiehajú prehliadky a kosovské bezpečnostné sily a vojaci z mierového kontingentu NATO (KFOR) zvyšujú svoju prítomnosť.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov