Zákaz olova zažehnaný?
Slovensko, 4.2.2020 – Včera prišla povzbudivá správa o tom, že výbor REACH neschválil návrh Európskej komisie na plošný zákaz používania olova s strelive pre civilné účely. Samozrejme sa vyrojili majstri sveta s výrokmi typu “však ja som to tvrdil už v septembri” alebo “no vidíte a vy už tu robíte paniku od minulého roku”. Pre tých čo vedeli už septembri ako to dopadne snáď len rada nech si otvoria veštecký salón spojený s depiláciou. Pre nás ostatných informácia čo sa vlastne deje:
1. Nič nie je zažehnané. Súčasný stav je taký, že zhruba o mesiac bude REACH schvaľovať pozmenený návrh EK, ktorý hovorí o zákaze použitia oloveného streliva v mokradiach a ochranných zónach mokradí. Stále tu hrozí že bude použitie olova obmedzené. Netrpezlivo čakáme na definíciu “mokrade”. Zatiaľ je veľmi vágna. Druhý problém sú neustále a plánované revízie nariadení a zákazov EÚ. Smernica k zbraniam ešte ani nebola implementovaná a už osoby ktoré za ňou stáli hovoria o potrebe revízie, pretože “nepriniesla očakávané výsledky”. Rovnako to bude so zákazom olova. Ak EK teraz prejde čo i len časť, nabudúce hranicu posunú ďalej. Plánovite, v súlade s ich systémom práce. Ak im nedáme salámu hneď, tak ju nakrájajú po kolieskach. Síce to trvá dlhšie, ale výsledok je rovnaký.
2. Nespravilo “sa to samo”. To, že výbor rozhodol je výsledkom dlhej a intenzívnej kampane lobistických organizácií. Celoeurópskych a z celej Európy. Napr. v ČR organizácie ako LEX či LIGA LIBE vytvorili vplyv na svojich volených zástupcov, my sme rovnako komunikovali v spolupráci so SPZ s MH SR. Naše združenie LT analýzy riešilo s FACE (https://www.face.eu/) ktorá intenzívne pracovala v Bruseli, oficiálne pripomienky k zákazu olova sme posielali cez AFEMS (http://www.afems.org/) ktorého sme pridruženým členom. Intenzívne sme komunikovali s našim Stálym zastúpením v Bruseli. Podľa informácií ktoré máme aj Nemci, ktorí majú skoro 4 násobne viac zbraní na osobu ako my tu v SR, potlačili kde sa dalo. Rovnako aj v iných členských krajinách sa snažili či už organizácie alebo konkrétne osoby ktoré mali vplyv.
Takže – optimizmus je na mieste, ale skutočne mierny. Nič nie je zažehnané a bude to vyžadovať ešte veľa spoločného úsilia udržať nielen olovo v súčasnom stave.
Zdroj: Legis Telum