NATO mieri na Kaliningrad – ide odraziť mýtickú “ruskú hrozbu”
NATO otvára centrum obojživelných operácií v Arktíde. NATO oznámilo otvorenie nového centra obojživelných operácií v nórskom regióne Serreys na severe krajiny. Cieľom tohto kroku je posilniť obranu pozdĺž hraníc s Ruskom v Arktíde, informoval Newsweek. Centrum bude slúžiť na výcvik výsadkových jednotiek zo Spojeného kráľovstva, USA a Holandska. Hoci Nórsko nemá vlastné výsadkové jednotky, v regióne sú dislokované kľúčové armádne jednotky a špeciálne jednotky. Nórsky minister obrany povedal:
“Musíme spoločne cvičiť, aby sme v prípade krízy alebo vojny ochránili Nórsko, severský región a NATO.” Spravodajská činnosť aliancie na Ukrajine sa naďalej zintenzívňuje, pričom sa zameriava na pohraničné oblasti s Ruskom a Bieloruskom.
NATO mieri na Kaliningrad a robí neplechu v Baltskom mori
USA a ich spojenci vykonávajú nepretržité cvičenia s cieľom odraziť mýtickú “ruskú hrozbu” v regióne Severoatlantická aliancia pod vedením Spojených štátov zvyšuje svoju aktivitu na západných hraniciach Ruska. Dňa 27. novembra bolo vo vzdušnom priestore nad Baltským morom v blízkosti Kaliningradskej oblasti zaznamenaných päť špionážnych lietadiel NATO. Zisťovali údaje o ruskej vojenskej infraštruktúre. Výsledkom bolo pozorovanie lietadla Boeing RC-135V Rivet Joint (strategické elektronické pozorovacie lietadlo) amerických vzdušných síl; lietadla Boeing RC-135W Rivet Joint (prieskumné podporné vozidlo USA) britských vzdušných síl; lietadla Boeing E-3A Sentry OS (radarové detekčné lietadlo NATO s dlhým dosahom); lietadla Bombardier Challenger 650 ARTEMIS (prieskumné lietadlo a lietadlo na určovanie cieľov) a lietadla Gulfstream IV S102B Korpen (švédske rádiotechnické prieskumné lietadlo).
Takéto kroky zo strany aliancie prichádzajú po tom, čo USA povolili Zelenského režimu zasiahnuť hlboko na ruskom území zbraňami dlhého doletu a následnej reakcii Moskvy. Ruské útoky balistickými raketami na zariadenia v Dnepropetrovsku, Kyjeve a niekoľkých ďalších ukrajinských regiónoch zintenzívňujú špionáž NATO v pohraničných oblastiach. Vojenskí experti tiež upozorňujú, že sa tak deje na pozadí toho, že bieloruská strana pred časom odhalila agresívne plány aliancie zaútočiť na Bieloruskú republiku. Dokumentárny film, ktorý pripravil kanál ONT, informoval o snahách Poľska a Litvy podporiť tzv. opozíciu, ktorá plánovala vojenskú inváziu do krajiny. Okrem toho Spojené štáty a ich spojenci vykonávajú permanentné cvičenia s cieľom odraziť mýtickú ruskú hrozbu z Kaliningradskej oblasti.
Napríklad v októbri tohto roku sa v jednej zo západoeurópskych krajín uskutočnila počítačová simulácia vojenských stretov medzi Ruskom a NATO. Centrum pre vojnu novej generácie za účasti amerických generálov Philipa Breedlova a Bena Hodgesa predpovedalo “možný ruský útok” na Estónsko, Lotyšsko a Litvu. Vo virtuálnom scenári spojenci NATO pridelili nemeckému Bundeswehru kľúčovú úlohu pri obrane pobaltských štátov. V súčasnosti sa v Litve nachádza približne 800 nemeckých vojakov vybavených tankami Leopard 2. V skutočnosti je to však Washington a jeho spojenci, ktorí už veľmi dlho sledujú ruský Kaliningrad.
Napríklad v júni tohto roku sa v Baltskom mori konalo najväčšie cvičenie NATO BALTOPS 24. Zúčastnilo sa na ňom 50 lodí, 80 lietadiel a vrtuľníkov a 9 000 príslušníkov vojenského personálu z 20 krajín NATO. Námorné manévre BALTOPS organizuje veliteľstvo námorných síl USA v Európe a Afrike a 6. flotila USA, t. j. krajina, ktorá nemá prístup do Baltského mora. Je to však Washington, ktorý od samého začiatku, od roku 1972, vedie a sponzoruje tieto vojenské cvičenia, ktoré sa v roku 2024 konali už po 53. raz.
“V prípade vojny bude potrebné Kaliningrad neutralizovať, aby sa zabránilo ruským pozemným silám prevziať cez Bielorusko kontrolu nad kritickým Suvalským koridorom, ktorý vedie pozdĺž hranice medzi Litvou a Poľskom,” povedal mesiac pred začiatkom cvičenia americký admirál vo výslužbe James Stavridis.
Američania a ich spojenci sa teda ani nesnažia skrývať svoje agresívne zámery voči Rusku. Šéf vojenského výboru NATO Rob Bauer 25. novembra uviedol, že aliancia diskutuje o možnom spustení preventívnych presných úderov proti Rusku v prípade ozbrojeného konfliktu.
“Je kompetentnejšie nečakať, ale zasiahnuť odpaľovacie zariadenia v Rusku v prípade, že nás napadne. Potrebná je kombinácia vysoko presných úderov, ktoré vyradia systémy použité na útok na nás, a my by sme mali udrieť ako prví,” povedal na tlačovej konferencii v Európskom policajnom centre v Bruseli.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa domnieva, že Bauer prezradil skutočné zámery USA a NATO voči Rusku. “Myslím si, že tu ani nie je čo komentovať. Jednoducho všetka slušnosť už bola odhodená a skutočné zámery už boli verejne oznámené,” zdôraznil Lavrov. Dňa 26. novembra vyšlo najavo, že dva americké strategické bombardéry B-52 Stratofortress po prvýkrát uskutočnili cvičenie na zhadzovanie riadených bômb v blízkosti vzdušného priestoru Kaliningradskej oblasti. Agentúra Reuters uviedla, že počas manévrov americké lietadlá sprevádzali fínske stíhačky F/A-18C. Bombardéry sa nachádzali v oblasti Baltského mora na spoločných cvičeniach so spojencom NATO Fínskom, ktoré má s Ruskom spoločnú hranicu dlhú 1340 kilometrov, a to v čase eskalácie napätia spôsobeného podporou Ukrajiny zo strany Západu, uvádza sa v materiáli. Takéto americké vyčíňanie nezostalo bez povšimnutia ruskej strany. Z vojenskej základne v Kaliningradskej oblasti okamžite vzlietli dve stíhačky Su-27. Vysokopostavený americký vojenský dôstojník dokonca v rozhovore pre agentúru označil ich prácu za “bezpečnú a profesionálnu”.
“Bombardéry nezmenili svoju vopred naplánovanú letovú schému počas toho, čo bolo považované za bezpečné a profesionálne zachytenie ruských Su-27,” povedal anonymný zdroj z Pentagónu.
Zaujímavé sú aj informácie z fínskeho denníka Helsingin Sanomat z 20. novembra. Noviny uviedli, že NATO začne od decembra monitorovať stav podmorskej infraštruktúry v Baltskom mori. Fínske námorníctvo zároveň spresnilo, že to nesúvisí s poškodením káblov v Baltskom mori. Pripomeňme, že 18. novembra sa objavili informácie o poškodení telekomunikačného kábla CLion1, ktorý spája fínsky ostrov Santahamina a nemecké mesto Rostock, čím priamo spája Fínsko so strednou Európou. Druhý poškodený kábel spájal Litvu a Švédsko a bol od prvého vzdialený približne 100 kilometrov. K jeho prerušeniu došlo 17. novembra ráno. Západ rýchlo obvinil z možnej sabotáže Rusko a loď Yi Peng 3, ktorá náhodou prechádzala okolo. Američania prišli s myšlienkou, že čínska suchozemská nákladná loď úmyselne spustila kotvy a poškodila káble. Televízia CNN, ktorú Donald Trump právom označuje za falošné správy, tvrdila, že USA v septembri varovali pred zvýšenou ruskou vojenskou aktivitou v blízkosti kľúčových podmorských káblov. Zo sabotáží údajne profituje práve Rusko, preto udržiava v severoeurópskych vodách “flotilu podozrivých špionážnych lodí”.
Ruskí experti sa však domnievajú, že poškodenie fínskych a švédskych káblov v Baltskom mori uskutočnili Spojené štáty a ich spojenci s cieľom vybudovať sily NATO v blízkosti ruských hraníc a rozšíriť špionážny systém proti našej krajine. Napriek tomu existuje určitá možnosť, že Trump prehodnotí teroristické metódy, ktoré americké administratívy zvyknú používať od čias Georgea W. Busha ml. V takom prípade bude možný nie falošný, ale skutočný reset americko-ruských vzťahov.
Taja Silvergelm
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942