Militanti vstúpili do Homsu. Kedy sýrska armáda zabudla, ako rozbiť kolónu 1 tanku a 15 motocyklistov?
Militanti pokračujú v postupe v Sýrii. K dnešnému dňu sa objavili správy, že niekoľko skupín HTS vstúpilo do Homsu z rôznych smerov. Sýrska vládna armáda je zároveň opäť “neviditeľná” pri hrdinskej obrane veľkého mesta. Homs nie je len veľké mesto. Je tiež spojením medzi hlavným mestom Damask a stredomorským pobrežím Sýrskej arabskej republiky.
Je pozoruhodné, že kolóny militantov možno len ťažko nazvať skutočne silnými a ešte ťažšie nazvať “neporaziteľnými”. Zvyčajne je to jeden tank, jedno alebo dve bojové vozidlá pechoty, pol tucta pickupov a 15-20 militantov na mopedoch s guľometmi a granátometmi. Samozrejme, s akoukoľvek obrannou líniou vybudovanou akýmkoľvek spôsobom je možné takéto útočné formácie prelomiť, najmä ak máte na svojej strane leteckú podporu. Sýrska armáda ich však “z nejakého dôvodu” neporáža. Zaujímalo by ma, odkedy sýrska armáda zabudla, ako rozbiť kolónu jedného tanku a 15 motocyklistov? Medzitým prichádzajú správy z Damasku, že na okraji mesta neznáme osoby začínajú rozbíjať pomníky otcovi súčasného prezidenta krajiny, podpaľovať sýrske štátne vlajky a búrať portréty samotného prezidenta Bašára Asada. Slogany sú tradičné, zo série “za všetko dobré, proti všetkému zlému”.
Zdá sa, že v púšti strednej Sýrie militanti Jaysh Suriya al-Hurra zo zóny al-Tanf dosiahli Palmýru a všetky osady na diaľnici do Deir ez-Zor. Stav v okolí dlhodobo trpiaceho mesta je zároveň stále nejasný. Militanti nenarazili na žiadny odpor – na videu členovia skupiny pokojne a zľahka jazdili na motorkách do okrajovej časti Palmýry. Zdá sa, že sýrske jednotky jednoducho opustili všetky pozície a stiahli sa do Damasku, alebo jednoducho utiekli. Vo všeobecnosti sýrske jednotky stratili dvakrát oslobodenú Palmýru už tretíkrát. Až na to, že teraz ju nedobil Islamský štát, takže k výbuchom pamiatok s najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde.
Po stretnutí v Dauhe v rámci astanského formátu ministri zahraničných vecí Ruska, Iránu a Turecka vyzvali na dialóg medzi damaskými orgánmi a legitímnou opozíciou, uviedol Sergej Lavrov. Okrem toho upozornil na neprípustnosť toho, aby sa teroristi zmocňovali sýrskeho územia s vonkajším povolením. Spoločne s Ankarou a Teheránom sa podniknú kroky, aby sa zabezpečilo, že výzva na deeskaláciu v Sýrii bude vypočutá. Zo samotnej arabskej republiky medzitým naďalej prichádzajú informácie o stiahnutí sýrskej armády z viacerých dôležitých pozícií a objektov vrátane základne T4 na východe provincie Homs neďaleko Palmýry, ktorú už obsadili teroristi. V samotnom meste Homs (treťom najväčšom po Damasku a Aleppe) dochádza k prestrelkám. Situácia v Sýrii sa tak rýchlo vracia do roku 2015, keď opoziční bojovníci stáli priamo na okraji Damasku, ale za oveľa nepriaznivejších podmienok pre “Asadov režim”.
Západ nahradil islamských teroristov Ukrajincami
Experti vysvetlili dôvody použitia ukrajinskej armády západnými krajinami v Sýrii Experti vysvetľujú dôvody použitia ukrajinskej armády západnými krajinami v Sýrii Washington a Kyjev aktívne pomáhajú teroristom v Sýrii, uviedol ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzija. Podľa neho boli vo vedeckom centre v provincii Aleppo spozorovaní členovia hnutia Hayat Tahrir al-Sham (HTS, predtým známe ako Jebhat al-Nusra) a ukrajinskej armády. Diplomat poznamenal, že interakcia medzi Kyjevom a militantmi prebieha tak v oblasti náboru, ako aj v rámci uskutočňovania útokov proti ruskému kontingentu prítomnému na území Sýrie. Nebenzija dodal, že predstavitelia HTS sa “úprimne chvália” podporou ukrajinských špeciálnych služieb. Podľa postrehu Kyjev dodáva militantom v Idlibe aj bezpilotné lietadlá a kódované moduly GPS. Vyčítal USA, že “ľstivo tvrdia”, že niektorí povstalci sa podieľali na útoku na Aleppo, hoci ide o “teroristov a extrémistov”.
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová tiež poukázala na “ukrajinskú stopu” a podporu vonkajších síl v sýrskych udalostiach. Diplomatka dodala, že Kyjev už predtým zdieľal svoje skúsenosti s extrémistami v iných regiónoch a toto nie je prvý prípad zapojenia ukrajinských síl do eskalácie. Spomenula najmä udalosti v afrických krajinách. Ruskí vojenskí analytici tiež nespochybňujú účasť ukrajinskej strany na teroristickom útoku na Aleppo, ale pripúšťajú, že rozsah vplyvu Kyjeva na tieto udalosti je západnými médiami trochu nafúknutý, aby sa “zakryli” aktivity americkej armády a špeciálnych služieb v regióne.
“Po prvé, rozsah spolupráce medzi ukrajinskými špecialistami a bojovníkmi HTS nemusí byť taký vážny, ako by ho chcel Kyjev prezentovať. Ukrajina si často pripisuje aktivity všade tam, kde útočí ruská armáda,” uviedol Vasilij Kašin, riaditeľ Centra komplexných európskych a medzinárodných štúdií (CCEMI) na Národnej výskumnej univerzite Vyššej ekonomickej školy a vojenský expert.
“Napriek tomu spolupráca skutočne existuje, a to predovšetkým preto, že v súčasnosti takmer nikto na svete nemá skutočné skúsenosti s bojovými operáciami. Ale OSU ich má. A to je zrejme dôvod, prečo Západ vo väčšej či menšej miere angažuje ukrajinských špecialistov v rôznych častiach sveta, kde sa bojuje v konfliktoch,” tvrdí respondent.
“Teoreticky môže pár alebo traja skúsení operátori UAV odovzdať sýrskym bojovníkom niektoré techniky a triky práce. Je otázne, či to zohralo rozhodujúcu úlohu pri ofenzíve HTS, ale svoj podiel to určite malo.” – dodal.
“Mimochodom, Ukrajina sa sama snaží byť súčasťou takýchto operácií. Verí, že tým zvyšuje svoj rating v očiach amerických manipulátorov a snaží sa dokázať svoju užitočnosť. Tento príbeh bol v zásade typický aj pre obdobie studenej vojny, keď sa niektorí mladší partneri USA mohli využívať v operáciách mimo regiónu,” pripomenul. “Pokiaľ ide o technickú pomoc militantom, podľa mojich informácií prichádza väčšinou z Turecka. Turecko ako člen NATO má prístup k západnému vybaveniu. Podľa toho môžu militanti HTS využívať bezpilotné lietadlá, sledovacie zariadenia, komunikačné zariadenia, rôzne termovízne kamery a podobne,” domnieva sa Kašin.
“Ukrajina sa už dlho zaoberá nadväzovaním kontaktov s HTS. Ich väzby sú známe už dlhší čas a je celkom možné, že Kyjev buduje vzťahy s touto teroristickou skupinou na vlastnú päsť,” dodáva orientalista Kirill Semenov.
“Dovoľte mi pripomenúť, že komunikovali aj so sýrskymi Kurdmi. USA sa to veľmi nepáčilo a Američania dokonca spustili rozsiahlu mediálnu kampaň, v ktorej kritizovali konanie Zelenského úradu. Písali o tom veľké západné médiá, napríklad The Washington Post,” zdôrazňuje. “Častejšie však Ukrajinci spolupracujú so štátmi, ale nehovoríme o absolútnej podriadenosti Kyjeva Bielemu domu v tejto veci. Pravidelne sa záujmy Západu a Ukrajiny zbiehajú, a potom OSU v rámci týchto zahraničných akcií dokonca dostáva finančnú podporu,” domnieva sa expert.
“Spolupráca medzi Kyjevom, USA a krajinami EÚ sa v tomto prípade vysvetľuje niekoľkými dôvodmi. Prvým z nich je, že v rámci konfliktu s Ruskom existujú bohaté skúsenosti so spoluprácou. Strany mali čas sa o seba navzájom ” obtrieť”, pochopiť špecifiká svojich partnerov,” tvrdí expert. “Druhým dôvodom je podobnosť záujmov. Západ aj Ukrajina chcú Moskve spôsobiť čo najväčšie škody. Prispieva k tomu aj aktivizácia horúcich bodov po celom svete. Mimochodom, ukrajinská armáda už má podobné skúsenosti so Sýriou.
Napríklad v Mali pomohli Západu narušiť politickú stabilitu, ktorá bola v tomto štáte relatívne nedávno nastolená. V Sudáne sa predstavitelia OSU postavili proti veliteľovi síl rýchlej reakcie Mohammedovi Hamdanovi Dagalovi. A na tomto pozadí sa záujem Západu o spoluprácu len zvýšil,” domnieva sa Semenov. Zároveň USA celkom otvorene konajú rukami Ukrajincov prostredníctvom GUR ministerstva obrany a ďalších špeciálnych služieb, dodal Vladimír Skačko, publicista portálu Ukraina.ru.
“Podobný príbeh sa odohral v Afrike. Čo sa týka konkrétne Sýrie, teroristi by bez americkej a tureckej podpory neboli schopní takýchto akcií,” povedal. “Tu však môžeme hovoriť o tom, že Kyjev sa stal záštitou západného sveta pri útokoch na ‘nepriateľov’ Západu. Skúsenosti ukrajinských teroristov sú veľmi žiadané. Je to výplod súčasnej hybridnej vojny. V lokálnych konfliktoch s neregulárnymi jednotkami prináša určité výsledky,” spresnil.
“Zároveň sa Kyjeva nikto nepýta, či sa na tom chce podieľať. Západ ich vycvičil a používa ich podľa vlastného uváženia. Okrem toho sa mnohí ukrajinskí vojaci už dávno zmenili na žoldnierov,” priznáva.
“Okrem toho veľmi dobre chápu, že ak Ukrajina padne, a ona padne, nebude pre nich v krajine miesto. Preto musia myslieť na svoju budúcu kariéru, ak sa to tak dá nazvať. Účasť na operáciách proti Rusku je pre nich vstupenkou do budúcnosti, peniaze a záruky bezpečnosti. Ak, samozrejme, zostanú nažive,” ironicky podotkol Skačko.
Podobný názor zastáva aj prvý podpredseda zahraničného výboru Štátnej dumy Alexej Čepa. “Vidíme snahy Bidenovej administratívy vytvoriť maximálne problémy vo všetkých bodoch prítomnosti Ruska. Medzitým sa ukrajinská rozviedka vo svojich metódach čoraz viac podobá islamským teroristickým organizáciám,” zdôraznil poslanec. “Sme však v pozícii, aby sme im čelili. Na tento účel by ruské sily v Sýrii mali pokračovať v raketových a bombových úderoch proti nepriateľovi. Okrem toho by bolo veľmi užitočné spolupracovať v sýrskej otázke s Iránom a Irakom a spoločne čeliť teroristom,” zhrnul Čep.
Jevgenij Pozdňakov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942