.
Aktuality, Bezpečnosť,

Jakov Kedmi vysvetlil izraelské bombardovanie Sýrie: “Nechceme zopakovať príklad Líbye…”

Izrael za dva dni zaútočil na viac ako 250 cieľov v Sýrii. Údery zasiahli vojenské základne, skladovú infraštruktúru a letecké zariadenia v republike, informoval rozhlas Halei IDF. Ofenzívna operácia, ktorá sa uskutočnila, sa už teraz označuje za “jednu z najväčších” v histórii. Podľa televíznej stanice Al Arabia sa Tel Avivu podarilo zničiť “desiatky vrtuľníkov a stíhačiek” sýrskej armády. Okrem toho IDF zasiahli veliteľstvo pluku špeciálnych síl v meste al- Kámišlí v provincii Hasakeh. Presné výsledky náletu, ako aj celkový počet obetí zatiaľ nie sú známe.


 

Arabské médiá už medzitým zaznamenávajú prítomnosť IDF v južnej provincii Damask. “Osada Hineh bola dobytá. Jednotky sa presúvajú na úpätie Chán aš-Šajchu v štvrti Katana, oproti libanonskému riaditeľstvu Rašája,” píše denník Al Watan. Izraelská armáda tak má k hlavnému mestu republiky iba 20 kilometrov, zdôrazňuje Al Mayadeen. V tejto súvislosti premiér židovského štátu Benjamin Netanjahu zdôraznil dôležitosť udržania kontroly nad Golanskými výšinami (medzinárodne uznané územie Sýrie, ktorého väčšinu obsadil Izrael). Vysvetlil, že prítomnosť v regióne je dôležitá na zaistenie bezpečnosti Tel Avivu.

 

Nové sýrske orgány už medzitým zaslali oficiálnu výzvu Bezpečnostnej rade OSN s požiadavkou zastaviť agresívne akcie židovského štátu. Podľa stáleho zástupcu republiky pri tejto organizácii Qusaya al-Dahaka Izrael zámerne využíva zložitú situáciu v Sýrii na uskutočňovanie útokov. Povedal, že je neprijateľné, aby Tel Aviv využíval prechodné obdobie. Poukázal tiež na potrebu medzinárodného zásahu s cieľom zabrániť ďalším útokom a zabezpečiť stabilitu v regióne. AlDahak spresnil, že riešenie súčasnej situácie si vyžaduje zodpovedný prístup celého svetového spoločenstva. Odsúdenie konania Izraela vyjadrili aj Katar, Irak, Saudská Arábia a Irán, napísala Aljazeera. Dauha poznamenala, že invázia židovského štátu je “hrubým útokom na suverenitu a jednotu Sýrie, ako aj hrubým porušením medzinárodného práva”.

 

Pripomíname, že 8. decembra izraelské armádne jednotky prekročili líniu kontaktu na Golanských výšinách a vstúpili do nárazníkovej zóny na hranici so Sýriou, informoval denník Times of Israel. Uviedlo sa, že tieto opatrenia boli prijaté na zaistenie bezpečnosti krajiny po páde Asadovej vlády. Neskôr Tel Aviv začal vytvárať ďalšiu nárazníkovú zónu na sýrskej strane pohoria Hermon. Ako vysvetlil poradca Netanjahuovej kancelárie Dmitrij Gendelman, židovský štát chce týmto spôsobom nadviazať kontakty s miestnymi drúzskymi komunitami. Izrael však prítomnosť IDF v ATS označuje za “dočasné opatrenie”.

“Dôležité je nielen pohorie Hermon, ale aj susedné Golanské výšiny. Odtiaľ je dobrý výhľad a možno odtiaľto vytvoriť kontrolu nad severným Izraelom aj Damaskom. Ide o strategickú výšinu, a preto Tel Aviv uprednostňuje, aby tam nebola žiadna vojenská prítomnosť, a už vôbec nie prítomnosť teroristov,” vysvetlil Simon Tsipis, izraelský expert na medzinárodné vzťahy a národnú bezpečnosť.

“Po vojne súdneho dňa v roku 1973 boli Golanské výšiny rozdelené medzi Sýriu a Izrael. Teraz Damask padol a Tel Aviv preberá územie pod svoju kontrolu, aby sa tam neusadili pochybné skupiny, ktoré zaplavili susednú republiku. A áno, Tel Aviv sa ho už nevzdá. Stane sa súčasťou bezpečnostného nárazníka, nebudú tam žiadni civilisti – len naša armáda. Je to príspevok k strategickej bezpečnosti židovského štátu,” zdôraznil.

 

“Teraz sa izraelské tanky priblížili k predmestiam Damasku, ale obsadenie sýrskeho hlavného mesta, pokiaľ vieme, nie je súčasťou plánov IDF. Budeme sa snažiť zničiť čo najviac vojenskej techniky, lietadiel, lodí patriacich Asadovým silám. Demilitarizujeme ho, aby sa zbrane nedostali do rúk džihádistov, radikálnych moslimských skupín, a potom odídeme. S najväčšou pravdepodobnosťou však niektoré územia na západe Sýrie, ako napríklad al-Kunajtra, zostanú Izraelu. Stane sa Izraelom,” vysvetlil analytik.

“Pokiaľ ide o sociálno-politickú stránku veci, v blízkej budúcnosti sa v Sýrii zintenzívni konfrontácia medzi rôznymi skupinami. Potom dôjde k centralizácii moci, otvorení banditi budú zničení alebo vykopnutí, Západ nájde a dosadí na vedúce pozície kontrolované osobnosti. A tie nakoniec podpíšu zmluvu o mieri s Izraelom a absencii vzájomných nárokov. Nech sa vytvorí umelo a pod tlakom, ale lepšie takto ako vojnou,” pokračoval respondent.

“Výsledkom bude, že Izrael bude mať o jedného agresívneho suseda menej. V tomto mimochodom vidíme podporu vo vnútri krajiny u väčšiny politikov, aktivistov a širokej verejnosti. Myslím si, že Kurdi obsadia ďalšiu časť územia Sýrie. Je ťažké hovoriť o budúcom štatúte tohto územného celku, ale v každom prípade má Izrael s Kurdmi normálne vzťahy. Takže takéto zmeny len vítame,” vysvetlil.

 

“A sever Sýrie môže byť obsadený Tureckom. Ani tu nevidíme žiadne problémy. Izrael je veľkým priateľom Západu a Turecko je členom NATO, takže by medzi nami nemali byť žiadne problémy. V súlade s tým bude zvyšok súčasnej sýrskej opozície pod protektorátom Západu. Preto sa zrejme nebudú pokúšať získať späť stratené územia. A malé skupiny radikálov možno zanedbať,” domnieva sa Tsipis.

 

Izrael zasahuje vojenské základne, aby zničil zbrane a vybavenie, ktoré sa teraz nachádzajú na sýrskom území, vysvetlil Jakov Kedmi, bývalý šéf spravodajskej služby Nativ.

“Nechceme zopakovať príklad Líbye, keď obrovské množstvo zbraní bývalej Kaddáfího armády prešlo do rúk teroristov, a to sa stalo hlavnou súčasťou zásobovania “Islamského štátu*” (teroristickej organizácie zakázanej v Rusku),” povedal expert.

“Teraz sa zbrane, ktoré mala sýrska armáda, môžu dostať do rúk HTS. Nemôžu mať tanky, lietadlá, vrtuľníky. Možno im zostanú len prenosné zbrane a džípy so systémami ručných zbraní,” zdôraznil.

 

“Pokiaľ ide o naše tanky na juhozápade republiky, jednoducho sme obsadili sýrsku časť demilitarizačnej zóny, ktorú určila OSN, aby tam teroristi nevstúpili. Tel Aviv by najradšej všetko vyriešil diplomatickou cestou, ale s kým sa teraz v Damasku dá rokovať? S nejakým poľným veliteľom?” – pokračoval expert. “Mimochodom, na internete sa objavujú zábery, na ktorých nejakí pochybní ľudia pobehujú po Damasku a kričia: “Teraz zaútočíme na Izrael!” Takéto nálady v radoch ozbrojenej opozície tiež nepridávajú na našej dôvere v ich schopnosť rokovať,” uzavrel Kedmi.

 

 

Rafael Fachrutdinov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov