V Rusku začne sériová výroba bojových robotov Marker UGV, vojská dostali aj partiu transportných dronov Depeša
Podľa informácií, ktoré získal a dňa 9.1.2025 zverejnil rešpektovaný obranný portál Army Recognition sa v Rusku začína sériová výroba bojových robotov Marker UGV. Prakticky súbežne, len o dve hodiny skôr vydal tlačovú správu o dodávke dronov Depeša aj ruský štátny konglomerát Rostec.
1. Značka UGV
Portál Army Recognition informoval, že Rusko je na pokraji vstupu do novej éry vojen bezpilotných pozemných vozidiel (UGV) s pripravovanou sériovou výrobou robotického komplexu “Marker”. Táto všestranná platforma vyvinutá NPO “Androidná Technika” (АО «НПО «Андроидная техника» z mesta Magnitogorsk) je pripravená zohrať významnú úlohu v modernom boji, najmä v kontexte prebiehajúcej vojny na Ukrajine, kde sa strategická výhoda bezpilotných systémov čoraz viac prejavuje. Schopnosť Marker UGV niesť silnú výzbroj vrátane protitankovej riadenej strely Kornet (ATGM) a potenciálne nasadiť roje bezpilotných lietadiel z neho robí obrovskú výhodu na bojisku.
Marker UGV (bezpilotné pozemné vozidlo) ruskej výroby je navrhnutý tak, aby vykonával celý rad misií, od priameho boja až po prieskum, vďaka čomu je vysoko prispôsobivou platformou v moderných konfliktných zónach. UGV prichádza v dvoch verziách: kolesový model schopný dosiahnuť maximálnu rýchlosť 80 km/h a pásová verzia, ktorá dosahuje rýchlosť 70 km/h. Oba modely ponúkajú dojazd až 1 000 km na spevnených komunikáciách. Vozidlo dokáže prekonať aj vodné prekážky do hĺbky 0,8 metra, čo mu dáva výhodu v prostredí s rôznorodým terénom.
Kolesová verzia Marker UGV počas vývoja systému:
Primárnou zbraňou Marker UGV má byť komplex protitankových riadených striel Kornet, ktorý mu dáva značné bojové možnosti proti ťažko opancierovaným cieľom aj proti pechote. Rakety 9M133M-2 Kornet sú vybavené kumulatívnymi bojovými hlavicami tandemového typu, ktoré sú schopné preniknúť cez 1000 mm homogénneho oceľového panciera, vďaka čomu je Marker UGV vážnou hrozbou aj pre tanky alebo americké bojové vozidlá pechoty M2A2 Bradley ODS SA, ktoré sa zatiaľ zo západnej obrnenej techniky osvedčili najviac. Dostrel 8 km umožňuje UGV zasiahnuť tieto ciele z bezpečnej vzdialenosti.
Navyše, viacúčelové rakety 9M133FM-3, ktoré majú dosah 10 km a sú vybavené vysoko výbušnými hlavicami, rozširujú potenciál vozidla na zasiahnutie obrnených aj mäkkých cieľov. Týmito strelami môže Marker UGV efektívne ničiť napríklad bunkre, palebné postavenia a ľahko opancierovanú techniku a pod. Modulárny multispektrálny systém Markeru integruje pokročilé neurónové siete a technické videnie, čím poskytuje vylepšené situačné povedomie a umožňuje presné zacielenie. Tento systém ponúka dronu Marker UGV schopnosť fungovať v denných aj nočných podmienkach, čím ďalej zvyšuje jeho účinnosť v rôznych bojových prostrediach.
Jedným z najzaujímavejších aspektov Marker UGV je jeho budúca integrácia s technológiou dronov. Na jar 2023 Jevgenij Dudorov, výkonný riaditeľ АО «НПО «Андроидная техника» prezradil, že Marker UGV bude nakoniec schopný vypúšťať roje malých kamikadze dronov. Táto schopnosť by mohla umožniť Markeru nasadiť až 100 dronov, čo by výrazne zvýšilo jeho palebnú silu a všestrannosť. Tieto bezpilotné prostriedky vybavené bojovou výbušnou hlavicou by mohli s vysokou presnosťou zacieliť nepriateľské pozície, zásobovacie línie a vozidlá, čo by ešte viac komplikovalo obranné úsilie ukrajinských vojsk.
Zahraničná správa o začiatku sériovej výroby Marker UGV zobrazovala pásovú verziu s rôznymi sadami výzbroje:
Začlenenie technológie roja dronov do pozemného bojového vozidla predstavuje skok vpred až revolúciu vo vojenskej stratégii. Tento vývoj je v súlade s globálnymi trendmi v automatizovanom boji, kde systémy s posádkou a bez posádky, resp. pozemné a vzdušné platformy, pracujú v tandeme, aby dosiahli prevahu na protivníkom.
Zavedenie Marker UGV je obzvlášť aktuálne vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine, kde sa účinnosť bezpilotných systémov stala kľúčovým aspektom moderného vedenia vojny. Rusko aj Ukrajina vo veľkej miere využívajú bezpilotné lietadlá, či už na prieskum, útoky alebo navádzanie delostreleckej paľby. Marker so svojimi účinnými zbraňami a pokročilou technológiou by mohol slúžiť ako multiplikátor síl pre ruské vojská, najmä vo vysoko rizikových oblastiach, kde sú ľudskí vojaci zraniteľní.
Ukrajina tiež vyvíja podobné systémy, vrátane námorných dronov. Už preukázala účinnosť svojich bezpilotných systémov v boji proti ruským obrneným cieľom a opevneniam pomocou útokov bezpilotných lietadiel a diaľkovo ovládaných zbraní. Nasadenie Marker UGV, vybaveného systémom Kornet, by mohlo potenciálne posunúť rovnováhu síl.
Ukrajinský robot Droid TW 12,7 vyzbrojený veľkokalibrovým guľometom M2 so zásobou 300 nábojov 12,7×99 mm:
Ukrajina používa aj estónske roboty TheMIS UGV:
Schopnosť vypustiť roj dronov dodáva zbraňovému systému Marker UGV jedinečný rozmer. Možnosť spustiť vlastné vzdušné útoky by mohla byť kritická v budúcich bojových scenároch. Marker UGV je jasným znakom zmeny charakteru moderného vedenia vojny. Technológie ako umelá inteligencia, strojové učenie a autonómne systémy sa neustále zlepšujú. UGV ako Marker sa pravdepodobne stanú autonómnejšími, schopnými komplexného rozhodovania v bojových scenároch v reálnom čase. Sériová výroba Marker UGV predstavuje významný míľnik v modernizačných snahách Ruska.
2. Depeša
Ako už bolo uvedené len o 2 hodiny a 13 minút skôr ako portál Army Recognition informoval o Marker UGV zverejnil Rostec tlačovú správu o dodávke dronov Depeša ruským vojskám. V správe sa uvádza, že vozidlá sú schopné rýchlo dopraviť náklad s hmotnosťou do 200 kg na frontovú líniu a evakuovať ranených.
Holdingová spoločnosť Vysoko presné Komplexy («Высокоточные комплексы») štátnej korporácie Rostec dodala vojskám výrobnú dávku bezpilotných pozemných vozidiel Depeša. Ide o multifunkčné, diaľkovo ovládané platformy na kolesovom podvozku. Vozidlá sú vybavené špeciálnymi modulmi a vyrábané v rámci obranných objednávok štátu.
Dizajn Depeše umožňuje namontovať rôzne zariadenia. Vďaka tomu môže byť platforma použitá pre širokú škálu úloh. Napríklad je schopný rýchlo dopraviť náklad s hmotnosťou až 200 kg – zásoby, palivo, vybavenie – do prednej línie a evakuovať ranených.
V skutočnosti sa však podľa správ z bojiska drony Depeša používajú v útočných misiách, ničia ukrajinské opevnenia a paralyzovanú bojovú techniku, video zobrazuje aj iné ruské UGV:
“Naši inžinieri z holdingu Высокоточные комплексы vytvorili lacný, kompaktný, viacúčelový komplex. V závislosti od svojej konfigurácie je schopný dodávať náklad a vykonávať ďalšie úlohy. Dovoľte mi poznamenať, že dnes vytvárame softvérové a hardvérové riešenia, ktoré v skutočnosti dokážu zmeniť akékoľvek bojové vozidlo na robota, vrátane tanku, bojového vozidla pechoty, samohybného dela. Tento prístup nám umožňuje používať vybavenie v najnebezpečnejších oblastiach bez rizika pre našich vojakov,” povedal Bekchan Ozdoev, člen predsedníctva Zväzu strojných inžinierov Ruska, priemyselný riaditeľ klastra zbraní, munície a špeciálnych chemikálií štátnej korporácie Rostec.
Dron má nezávislé zavesenie kolies a je veľmi dobre manévrovateľný. Maximálna rýchlosť je 30 km/h, má dostatočný dojazd. Robotizáciu Depeše zabezpečuje hardvérový a softvérový komplex “Prometei”.
Existuje aj pásová verzia dronu Depeša riadená cez optický kábel:
Čo dodať, Rusko pravdepodobne výrazne zvýši výrobu a nasadenie pozemných UGV, ak sa vojna neskončí, koncom roka 2026 už môže byť úloha robotov z dnešného pohľadu nepredstaviteľná. Napríklad pre slovenský rezort obrany, preto mu vopred gratulujeme k prípadnému nákupu hlavných bojových tankov, najlepšie bez súťaže aby sa nemárnil čas.
MK
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942