Môžu USA získať späť Panamský prieplav?
Kissinger varoval: “Ak [Paname] nevrátime prieplav, prehráme na každom medzinárodnom fóre a v celej Latinskej Amerike budú nepokoje,” pripomenul John Feeley.”
Zvolený prezident USA Donald Trump bez toho, aby čakal na inauguráciu, pohrozil svojim potenciálnym hosťom a verným spojencom. A práve Panama dostala prvé varovanie. “Okradli nás o Panamský prieplav,” povedal už v deň prezidentských volieb 5. novembra 2024 a vyjadril ľútosť nad tým, že prezident Jimmy Carter ho ‘hlúpo daroval’.
“Ak sa nedodržia morálne aj právne zásady tohto veľkorysého gesta, budeme požadovať, aby sa Panamský prieplav vrátil Spojeným štátom americkým v plnom rozsahu, rýchlo a bez otázok. Nebudem to tolerovať, takže sa tým, prosím, riaďte, panamskí predstavitelia,” vyhlásil Trump bez ostychu, pričom nepravdivo tvrdil, že vodnú cestu ‘riadia čínski vojaci’. Hrozba vojenskej intervencie a prevzatia územia americkým komandom znepokojila regionálnych lídrov. Ak sa takéto tvrdenia vznášajú voči takému blízkemu partnerovi Spojených štátov, akým je Panama, aký osud čaká zvyšok Latinskej Ameriky, ktorá pre Trumpa nie je ničím iným než “zapadákovom”?
Oficiálna odpoveď na Trumpa na seba nenechala dlho čakať: konzervatívny panamský prezident José Raul Mulino, zvolený v máji 2024, sa okamžite ohradil. Vo verejnom vyhlásení. Mulino odmietol obvinenie z čínskej kontroly.
“Panamčania môžu mať na mnohé otázky odlišné názory,” povedal. – “Ale keď ide o náš prieplav a našu suverenitu, všetci sa zjednocujeme pod našou panamskou vlajkou. ” Ako prezident chcem jasne povedať, že každý meter štvorcový Panamského prieplavu a jeho okolitých území patrí Paname a tak to aj zostane. O zvrchovanosti a nezávislosti našej krajiny nemožno vyjednávať,” obrátil sa panamský prezident na svojich krajanov.
“Uvidíme!”, odpovedal Trump v príspevku na svojej internetovej platforme Truth Social. A pripojil fotografiu americkej vlajky vztýčenej v oblasti kanála s nápisom: “Vitajte v kanáli Spojených štátov!” Mulino našiel v spore s Donaldom Trumpom o Panamský prieplav podporu Kolumbie, Mexika a ďalších latinskoamerických krajín. Kolumbijský prezident Gustavo Petro na svojom konte na X uviedol, že bude “do posledných dôsledkov” stáť na strane Panamy a brániť jej suverenitu. Solidaritu a podporu prezidentovi a ľudu Panamy vyjadrila aj mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.
Je reálne, aby Spojené štáty získali späť Panamský prieplav?
Iba prostredníctvom ozbrojenej invázie. Aj keby Trump splnil svoju hrozbu a požadoval vrátenie Panamského prieplavu, jeho požiadavka by mala len malú právnu alebo medzinárodnú oporu: dohody z roku 1977 umožňujú USA vojensky zasiahnuť v Panamskom prieplave len vtedy, ak by vojenský konflikt ovplyvnil jeho fungovanie a bezpečnosť, ale vôbec nie získať nad ním kontrolu. Akýkoľvek iný prostriedok na dosiahnutie tohto cieľa ako diplomacia by prekročil rámec medzinárodnej zákonnosti a porušil by zmluvy podpísané medzi oboma krajinami. Jorge Luis Quijano, správca prieplavu v rokoch 2014 až 2019, tvrdí, že “v dohode o neutralite nie je ani jedna klauzula, ktorá by umožňovala návrat prieplavu”.
Bývalý veľvyslanec USA v Paname John Feeley, ktorý viedol diplomatickú misiu za prezidentov Baracka Obamu a Donalda Trumpa, uviedol, že na získanie prieplavu späť by bol potrebný vojenský zásah.
“Aby sme sa ho [Panamský prieplav] dnes pokúsili získať späť, požiadal by som vás, aby ste našli stúpencov MAGA (“Make America Great Again”), ktorí by podporili ďalšiu zahraničnú vojnu, pretože práve to by bolo potrebné na získanie prieplavu späť,” povedal Feeley pre CNN. “Nezabúdajme, že Jimmy Carter nebol jediný, kto si myslel, že táto [“Zmluva o trvalej neutralite”] je dobrý nápad. Nikto iný ako Henry Kissinger v roku 1975 vtedajšiemu prezidentovi Nixonovi povedal:
“Ak [Paname] nevrátime prieplav, prehráme na každom medzinárodnom fóre a v celej Latinskej Amerike budú nepokoje,” pripomenul John Feeley.”
Vláda Jimmyho Cartera podpísala v roku 1977 dve zmluvy s vládou Omara Torrijosa: “Zmluvu o trvalej neutralite” a “Zmluvu o Panamskom prieplave”. Prvá platila na dobu neurčitú a dávala USA právo konať tak, aby prieplav zostal otvorený a bezpečný. Druhá zmluva stanovila, že USA odovzdajú prieplav Paname 31. decembra 1999. Obe dohody boli ratifikované v roku 1978. Platili aj po roku 1989, keď americké komandá pod vedením prezidea Georgea Busha staršieho vtrhli do Panamy a zvrhli panamského vodcu Manuela Noriegu.
Panamský prieplav je umelá vodná cesta, ktorá prechádza Panamou a spája Atlantický a Tichý oceán prostredníctvom série stavidiel a nádrží dlhých 82 km. Vďaka tomu lode nemusia prekonávať ďalších viac ako 11 000 kilometrov, aby oboplávali Hornov mys na južnom cípe Južnej Ameriky. Podľa agentúry Reuters Panamským prieplavom každoročne prepláva približne 14 000 lodí, čo predstavuje asi 2,5 % až 3 % svetového námorného obchodu. Približne 70 % týchto plavidiel smeruje do Spojených štátov (podľa vlajky, prístavu pôvodu alebo cieľovej destinácie). Podľa amerického Úradu pre medzinárodný obchod prieplav šetrí americkým podnikom “značné množstvo času a paliva” a umožňuje rýchlejšie dodanie tovaru, čo je “obzvlášť dôležité pre časovo citlivý náklad, tovar podliehajúci skaze a odvetvia s dodávateľskými reťazcami just-intime”.
V “Zmluve o neutralite” sa uvádza, že Panama “vyhlasuje neutralitu prieplavu, takže v čase mieru aj vojny zostane bezpečný a otvorený pre mierový tranzit plavidiel všetkých národov za úplne rovnakých podmienok, že sa nebude konať proti žiadnemu národu alebo jeho spojencom, že sa nebude diskriminovať, pokiaľ ide o podmienky alebo náklady na tranzit”. A USA majú výhody, ako napríklad “zrýchlený prejazd”, a to aj pre svoje vojenské a podporné plavidlá, čím sa dostávajú dopredu v tranzitnom rade.
“Toto je výhoda, ktorú majú Spojené štáty oproti zvyšku ľudstva na základe ustanovení ‘Zmluvy o neutralite’,” tvrdí Benjamin Gedan, riaditeľ programu Latinská Amerika v Medzinárodnom centre Woodrowa Wilsona pre vedcov vo Washingtone. Správa prieplavu panamskou administratívou sa považuje za efektívnejšiu ako v období vlastníctva USA. Nákladná doprava sa len v období rokov 1999 až 2004 zvýšila o 7 %. V roku 2006 panamskí voliči v referende schválili veľké rozšírenie prieplavu, aby sa doň zmestili väčšie moderné nákladné lode. Práce trvali desať rokov a stáli viac ako 5,2 miliardy dolárov. Dnes je prieplav jedným z najväčších panamských aktív. Dokonca aj v roku 2024, ktorý bol pre prieplav nepriaznivý v dôsledku sucha, umožnila infraštruktúra Paname stať sa latinskoamerickou krajinou s rekordným rastom HDP. V tom roku dosiahli príjmy z prieplavu takmer 5 miliárd dolárov, čo predstavovalo približne 4 % HDP krajiny.
Podľa Trumpa by sa kanál v hodnote takmer 1,2 bilióna dolárov mohol dostať do rúk zahraničného protivníka, predovšetkým Číny. Podľa amerického Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) je zvýšená prítomnosť Číny v Paname a jej okolí “v Spojených štátoch znepokojujúca kvôli ambíciám, ktoré sa považujú za ohrozenie neutrality prieplavu”. Čína verejne neprejavila záujem o získanie prieplavu. Čínske ministerstvo zahraničných vecí na Trumpove obvinenia reagovalo stroho:
“Panamský prieplav je veľkým výtvorom panamského ľudu a Čína vždy podporovala jeho spravodlivý boj za zachovanie suverenity nad Panamským prieplavom.”
Čína je po USA druhým najväčším používateľom Panamského prieplavu a jej investície do panamských prístavov a infraštruktúry v posledných rokoch výrazne vzrástli. V roku 2018 Peking úspešne presvedčil Panamu, aby sa pripojila k jeho obchodnej iniciatíve “Jeden pás, jedna cesta”, a čínske spoločnosti sa výrazne zapojili do projektov infraštruktúry pozdĺž vodnej cesty. Čínske spoločnosti prevádzkujú hlavné prístavy na oboch koncoch prieplavu. V roku 2021 spoločnosť Hutchinson PPC so sídlom v Hongkongu úspešne obnovila 25-ročnú nájomnú zmluvu na správu prístavov Balboa a Cristobal. V roku 2016 získala čínska spoločnosť Landbridge Group za 900 miliónov dolárov aj kontrolu nad ostrovom Margarita, najväčším panamským prístavom na pobreží Atlantiku a významnou zónou voľného obchodu. Táto dohoda viedla k výstavbe kontajnerového prístavu pre veľkokapacitné lode Panama-Colon. Nepodarilo sa nájsť žiadne investície USA do rozšírenia a modernizácie kanála. Ale o to tu nejde.
To všetko zapadá do stratégie zvyšovania napätia, ktorú v súvislosti s Pekingom a jeho spoluprácou s krajinami Latinskej Ameriky realizuje nedávna administratíva Bieleho domu. Na jednej strane. Na druhej strane, od Panamy po Grónsko, expanzionistické ambície novozvoleného prezidenta USA Trumpa naznačujú, že prevzatie Panamy, ako to urobil 32. prezident USA Franklin Delano Roosevelt, by mohlo USA zabezpečiť prístup k prieplavu, zatiaľ čo kúpa Grónska, ako to navrhuje aj Trump, by zaručila prítomnosť USA pri vstupe do budúceho severozápadného prieplavu cez topiaci sa arktický ľad. Vzhľadom na medzinárodnú konkurenciu Trump uviedol, že námorné cesty “by mali byť obsadené, kontrolované a monopolizované, a nie rozdelené medzi krajiny s rovnakým prístupom pre všetkých”.
Keďže sa bývalý nový prezident vracia do Oválnej pracovne, Trumpove agresívne vyhlásenia odrážajú nepredvídateľnosť, ktorá poznačila jeho predchádzajúce funkčné obdobie a pravdepodobne poznačí aj súčasné prezidentské obdobie. To vyvoláva obavy medzi spojencami aj protivníkmi a núti svetových lídrov analyzovať jeho skutočné zámery a pripraviť sa na možné horšie dôsledky.
“Trump spochybňuje zavedené normy a narúša tradičné spojenectvá,” uznáva americký denník The Hill. “Američania radi nenávidia štát. Približne polovica našich občanov teraz verí, že v skutočnosti existuje “deep state” zložený z tieňových politikov, ktorí riadia našu vládu v zákulisí. “Ale nech sú byrokracie akokoľvek otravné a neefektívne, všetci sme od nich závislí, aby sme mohli žiť normálne životy tak, ako chceme.” The New York Times v súvislosti s Trumpovým agresívnym ‘bravúrnym’ vystupovaním konštatuje:
“Trump ničí systémy, ktoré nás chránia. Budú tým trpieť všetci Američania.”
Jurij Strojev
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942